Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trasy rowerowe na Mazurach - gdzie na rower?

2020-06-03
Trasy rowerowe na Mazurach - gdzie na rower?

Wyjazd na Mazury nie musi kończyć się na wypoczynku nad jeziorem czy pływaniu łódką. Tak malownicza okolica aż prosi się o to, by wsiąść na rower i zwiedzić jeden z wielu lokalnych szklaków rowerowych stworzonych specjalnie z myślą o fanach krótkich, średnich i długich dystansów. W te okolice polecamy zabrać ze sobą rower górski lub crossowy. Lokalne drogi i ścieżki leśne zdecydowanie sprzyjają nieco bardziej wymagającej jeździe, choć nie brak tu też tras łatwiejszych, idealnych dla rowerowych wycieczek z całą rodziną. Gdzie wybrać się na rower na Mazurach?

Brzegiem Jeziora Śniardwy

Zaczynając od klasyka, 31 km trasy żółtym szlakiem wokół Jeziora Śniardwy to dobra rozgrzewka dla wszystkich rowerowych wypraw na Mazury. Odcinek nie jest długi, ale jest wymagający przez spore zmiany w wysokości terenu, trudniejsze podjazdy, zjazdy i wiele odcinków piaszczystych wymagających dobrej kondycji. Trasa prowadzi przez lasy, tereny otwarte i drogi gruntowe, co z automatu wskazuje na to, że rower górski będzie tu raczej podstawą. Latem, gdy drogi są dość suche można tu co prawda spróbować swoich sił na rowerze trekkingowym, ale klasyczny MTB z dobrymi przełożeniami sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Trasa prowadzi przez Trzonki, Szczechy Małe, Rostki, Łysonie, Nowe Guty, Kwik, Zdory, i Szczechy Wielkie. Potrzebujesz odpoczynku na trasie? Mniej więcej w połowie drogi, w okolicach Kwiku lub Nowych Gutach możesz zatrzymać się nad brzegiem jeziora i podziwiać widoki tak charakterystyczne dla całych Mazur. Tej wycieczki z pewnością nie pożałujesz.

Szlakiem Puszczy Piskiej

Kolejna krótsza, ale wyjątkowo ciekawa trasa prowadzi po terenie gminy Pisz, na południowy zachód od miasta, biegnąc głównie przez lasy i drogi asfaltowe w dobrym stanie technicznym. Szlak Puszczy Piskiej przygotowano z myślą o tzw. rowerzystach niedzielnych i rodzinach z dziećmi – na trasie można spotkać wiele osób korzystających z dobrej pogody i wygodnych tras na tym odcinku. W przeciwieństwie do trasy brzegiem jeziora Śniardwy, tutaj tylko w pewnym momencie docieramy w okolice jeziora Pogobie Małe i podążamy jego brzegiem – większość pętli (28,5 km w całości) prowadzi lokalnymi drogami powiatowymi i leśnymi. Rower MTB będzie tu wskazany, ale nie konieczny – z powodzeniem poradzisz sobie na klasycznym rowerze trekkingowym lub gravelu.

Pętla Nidzka – 49 kilometrów z dala od ludzi

Na Mazurach nie można liczyć na bardzo długie, wymagające wyjątkowej kondycji szlaki rowerowe, ale zdecydowanie można spotkać tu takie, które dają okazję do wysiłku i treningu wytrzymałości. Pętla Nidzka to 49 km trasy prowadzącej przez rzadko uczęszczane, nieturystyczne tereny i głębokie lasy. Rower MTB będzie tu najlepszy, a na trasę i tak warto zebrać ze sobą łatki i sprzęt naprawczy aby w razie czego nie utknąć w środku niczego. Trasa zaczyna się w Rucianem-Nidzie i startując z miasta kieruje się w stronę Krzyży i Karwicy, przechodząc z drogi asfaltowej na gruntową. Na tym etapie mamy jeszcze dość dobrą nawierzchnię – dopiero po kilku kilometrach docieramy do lasu, gdzie trzeba przygotować się na nieco większe wyzwania.

Pętla prowadzi z miejscowości Ruciane-Nida, ulicami Dworcową, Wiejską i Żeglarską do Leśniczówki Pranie, Krzyży, Karwicy, Wiartela, Czapli i powraca do punktu startowego. Na trasie spotkasz kilka miejsc wypoczynkowych, jeziorek leśnych i punktów z ławeczkami, ale dzięki temu, że trasa jest oddalona nieco od głównych szlaków rowerowych i pieszych, z pewnością spotkasz się tu ze spokojem, ciszą i mnóstwem przestrzeni tylko dla siebie.

Las Ochronny Szast – szlak niebieski

Powracając ponownie do gminy Pisz, tym razem trafiamy na 33,5 km dość łatwej trasy prowadzącej w większości młodymi lasami ze stosunkowo utwardzonymi ścieżkami. Na trasie bez problemu poradzi sobie rower gravelowy i trekkingowy. Wyjeżdżając z miejscowości Pisz kieruj się szlakiem czerwonym w stronę miejscowości Szast, aż dotrzesz do szlaku niebieskiego, który zabierze Cię w trasę przez Szast, Wądołek, Piskorzewo, Pogobie Średnie i powrotnie do Piszu.

Ze względu na położenie w okolicy szlaku czerwonego, ale w nieco innym kierunku niż trasa szlakiem puszczy Piskiej, szlak niebieski przez Las Ochronny Szast może być dobrym sposobem na wydłużenie dystansu szlaku czerwonego i stworzenie prawdziwej, kilkudniowej wycieczki na dłuższym dystansie. Przygotuj się na połączenie dróg leśnych, asfaltowych i polnych – na Mazurach takie tereny to właściwie nieodłączny element każdej trasy rowerowej.

Szlak czerwony Pętla Bełdany

Kolejna rozpoczynająca się w Rucianem-Nidzie trasa liczy 39,3 kilometra. Dzięki dobrej infrastrukturze i wygodnym ścieżkom leśnym w okolicy z łatwością wydłużysz ją zbaczając z trasy na Mikołajki i powracając do pętli na późniejszym odcinku trasy. Zabierając ze sobą GPS, który polecamy przy wszystkich trasach mazurskich bez problemu dopasujesz długość odcinków do swoich możliwości i zróżnicujesz pokonywane trasy nawet wtedy, gdy podczas wyjazdu osiądziesz tylko w jednej z miejscowości.

Pętla Bełdany prowadzi przez Ruciane-Nida, Guziankę, Wejsuny » Onufryjewo, Popielno, Wierzbę, Iznota, Wygryny i powraca do Guzianki, a stamtąd w kierunku Ruciane-Nida. Pokonywane na trasie ścieżki leśne, prowadzące m.in. przez rezerwat koniak polskiego, a także drogi asfaltowe są na tyle twarde i wygodne, że bez problemu poradzisz sobie z rowerem gravelowym lub trekkingowym. Jeśli planujesz zbaczać z trasy lub wybierasz się na Mazury poza szczytem sezonu letniego, rower MTB nieco lepiej poradzi sobie z możliwym na trasie błotem i terenami bagnistymi.

Trasy rowerowe na Mazurach oferują mnóstwo widoków i ciekawych punktów wypoczynkowych, które są zdecydowanie największym urokiem okolicy. Choć więc nie brak tu lasów, polnych ścieżek i ciekawych, często nie najłatwiejszych szlaków rowerowych, z powodzeniem wybierzesz się tu na przejażdżkę rodzinną z mniej zaprawionymi w bojach rowerzystami. Trasy na Mazurach są stosunkowo krótkie, ale przez zróżnicowanie terenu i wiele miejsc postojowych, na których żal się nie zatrzymać, nawet na tych krótszych trasach możesz przygotować się na 7-8 godzin jazdy wraz z postojami. Czy warto? Jeśli szukasz ciekawej alternatywy dla wyjazdu w góry, zdecydowanie tak.


Poznaj także inne proponowane trasy rowerowe, opisaliśmy je na naszym blogu:

Trasy rowerowe na Śląsku

Single tracki w Polsce

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
nie mam uwag, wszystko OK.
2024-05-22
Mimo niezbyt dobrego początku ,skończyło się pozytywnie.Pan Krzysztof ze sklepu internetowego znalazl sposób na zadowolenie mnie ,chociaż za gadżety i tak zapłaciłem innej osobie.(montaż roweru)Pozdrawiam
pixel