Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rower typu Gravel – kiedy warto go wybrać?

2021-10-20
Rower typu Gravel – kiedy warto go wybrać?

Rower towarzyszy ludziom już od najmłodszych lat, kiedy to dzieci uczą się jazdy pod czujnym okiem swoich rodziców. Kiedy pociechy zaczynają rosnąć, a ich umiejętności się zwiększają, wspólnie całą rodziną można udać się na wycieczkę. Tak właśnie zaczyna się miłość do rowerowych przejażdżek, które pielęgnuje się będąc dorosłym.

Rower to nie tylko pasja, ale także doskonały środek lokomocji. Poruszanie się na nim nie należy do skomplikowanych, jest ekologiczne i dodatkowo zdrowe. Istnieje wiele pojazdów, których różnorodność rodzajów pozwala na jazdę po mieście po mieście. W ofercie naszego sklepu rowerowego znaleźć można także szosówki i przełajówki oraz te wyczynowe. Jednak istnieje rozwiązanie uniwersalne, a jest nim rower typu gravel.

Czym jest rower typu gravel?

Rowery typu gravel od kilku lat królują na rynku bicykli, a wszystko za sprawą ich uniwersalności. Pierwsze z nich powstały w Stanach Zjednoczonych. Projekt gravela został wymuszony przez konstrukcję tamtejszy dróg, których często nie wylewa się asfaltem, ani nie układa się na nich betonowych płyt. Związane jest to z nieopłacalnością inwestycji w każdej miejscowości dróg lepszej jakości, gdyż gospodarstwa dzielą spore odległości. Mieszkańcy wielu stanów muszą pokonywać żwirowe trasy. Zatem projekt roweru typu gravel nie powstał jako gadżet, lecz jako odpowiedź na potrzebę użytkowników.

Konstrukcja została opracowana tak, aby dwukołowiec nadawał się do poruszania po różnego rodzaju drogach, zarówno asfaltowych, utwardzonych jak i leśnych, żwirowych. Dzięki specjalnym rozwiązaniom sprawdzą się na trasach łączących w sobie różne rodzaje dróg w jednym odcinku. Oczywiście rower najszybszy będzie na trasie asfaltowej.

Rower Trek Checkpoint ALR5 2021

Trek Checkpoint ALR5 2021

Co wyróżnia rover typu gravel?

Dzięki ramie zastosowanej w rowerze typu gravel możliwy jest montaż szerokiego ogumienia, które to wpłynie na komfort jazdy i zapewni bezpieczne poruszanie się po różnego rodzaju terenach. W rowerach szutrowych najczęściej stosowane są 28-calowe koła, a szerokość opon mieści się w przedziale od około 35 mm, do 50 mm. Nadaje to rowerowi większych możliwości w terenie.

Niewątpliwym atutem jest także geometria i budowa ram. Łączy ona elementy, które znajdują zastosowanie w rowerach szosowych i MTB. Wysoka główka ramy i kąty łagodniejsze od przełajowych sprawiają, że gravele są wygodne nawet na długich trasach. Tym samym możliwe jest spędzenie nawet kilkunastu godzin w siodełku.

Wszystkie wymienione elementy dodają rowerowi stabilności, nawet przy obciążeniu dużym bagażem i podczas wjazdów pod strome podjazdy w terenie. Rowery tego typu lepiej tłumią drgania, a sama konstrukcja nie wymusza na cykliście przyjmowania wygiętej postawy sylwetki pomiędzy siodłem, a kierownicą. Łagodniejsze poprowadzenie kątów widelca i rury podsiodłowej ułatwia wykonywanie spokojnych manewrów na nierównych drogach, oraz wyprowadzić rower z poślizgu. Obniżony środek suportu w ramach graveli zapewnia stabilne zachowanie w zakrętach i podczas terenowych manewrów.

Ile średnio kosztuje taki sprzęt?

W zakresie cen rowery typu gravel dostępne na polskim rynku można by było podzielić na trzy klasy. Pierwsza z nich budżetowa, pozwala na znalezienie roweru w cenie do około 4 tysięcy złotych. W firmie PM Bike najwięcej modeli mieści się w klasie średniej (od około 5 do 8 tysięcy złotych) oraz klasie wyższej (9-10 tysięcy). W przypadku zakupu takiego sprzętu warto jednak nie oszczędzać. Bezpieczeństwo, komfort i niezależność są cechami pożądanymi przez miłośników kolarstwa.

Lepiej wybrać rower gravel czy przełajowy?

Gravel od przełajówki różni się możliwością zastosowania szerszych opon i bardziej łagodnym charakterem prowadzenia. Możliwe jest również wykorzystanie mocowań do montażu błotników, bagażników czy koszyków na bidony. Gravel charakteryzuje się również zastosowaniem hamulców tarczowych, które pozwalają kontrolować prędkość bez względu na masę roweru z pełnym ekwipunkiem, warunki pogodowe czy terenowe. Szeroki zakres przełożeń zapewnia użytkownikom swobodny obrót bez względu na rodzaj nawierzchni czy stopień nachylenia.

Użytkowanie roweru gravelowego pozwala zjechać z szosy i odkrywać nowe tereny, użytkownicy nie muszą również zawracać w przypadku, gdy zaskoczy ich gorsza jakość drogi. Rowery gravelowe powstały z myślą o rekreacji i zabawie. Sprawdzą się zarówno dla osób posiadających doświadczenie w pokonywaniu tras rowerowych, jak i dla początkujących. Wygoda i bezpieczeństwo to jego główne cechy, które w połączeniu z funkcjonalnością i uniwersalnością tworzą świetny zespół cech.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko , sprawnie.
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa
pixel