Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rower na balkonie – czy to dobry pomysł?

2021-07-22
Rower na balkonie – czy to dobry pomysł?

Gdzie najczęściej przechowujemy rowery?

Rowerzyści przechowują swoje jednoślady w różnych miejscach. Na ich wybór wpływ mają głównie warunki, jakimi dysponuje dana osoba. Doskonałą lokalizacją dla bezpiecznego spoczynku roweru jest garaż, ale nie każdy jednak ma do dyspozycji tego typu przestrzeń. W sytuacji, gdy składowanie roweru w garażu nie jest możliwe, do najczęstszych miejsc przechowywania należą:

 • piwnica,
 • balkon,
 • komórka lokatorska,
 • przechowalnia rowerowa,
 • klatka schodowa,
 • wnętrze mieszkania.

Każde z miejsc przechowywania roweru posiada swoje plusy i minusy. W wypadku komórki lokatorskiej problemem może być niewystarczająca ilość miejsca – jest to w końcu przestrzeń wspólna dla wielu osób, która musi pomieścić wiele przedmiotów. Dodatkowo nie wszystkie bloki mieszkalne posiadają tego typu udogodnienie. Przechowalnia rowerowa zapewnia maksimum bezpieczeństwa jednośladowi, jej wadą jest jednak odległość od miejsca zamieszkania rowerzysty oraz konieczność uiszczania opłat, które, choć z reguły niewielkie, stanowią obciążenie dla portfela. Przechowywanie roweru na klatce schodowej to z kolei brak odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą oraz prawdopodobieństwo wywołania konfliktu z sąsiadami.

Przechowywanie roweru na balkonie i w piwnicy

Balkon i piwnica to bez wątpienia najbardziej dostępne i popularne miejsca przechowywania roweru. Właściciele jednośladów powinni jednak zdawać sobie sprawę z wad, które posiadają oba rozwiązania.

 • Rower na balkonie

Przechowywanie roweru na balkonie to tak naprawdę jedno z mniej korzystnych rozwiązań. Oczywiście, rower pozostanie zawsze na oku rowerzysty, więc będzie właściwie zabezpieczony przed kradzieżą, jednak balkon wiąże się z innego typu niebezpieczeństwami. Choć większość nowoczesnych rowerów ma ramy wykonane z aluminium lub karbonu odpornych na korozję, to w dalszym ciągu duża część elementów zrobiona jest ze stali, która źle reaguje na wilgoć. Wilgoć jest niestety na balkonie jest nieunikniona i stanowi zagrożenie dla łożysk jednośladu. W tej sytuacji nie pomaga ani plandeka, ani nawet specjalny rowerowy pokrowiec, które chronią przed kurzem, pyłem i szeroko pojętym brudem, lecz w starciu z wilgocią są bezsilne.

 • Rower w piwnicy

Piwnica, w przeciwieństwie do balkonu, oferuje znacznie lepsze zabezpieczenie roweru przed wilgocią, otwiera jednak drzwi złodziejom – większość rowerów kradzionych jest właśnie z piwnic, szczególnie, jeśli są one współdzielone z innymi mieszkańcami budynku. Niemniej, w sytuacji, w której właściciel jest w stanie dobrze zabezpieczyć jednoślad, ogrzewana i sucha piwnica stanowi znacznie lepsze miejsce przechowywania roweru niż balkon. W piwnicy sprawdzą się również pokrowiec oraz plandeka, które ochronią pojazd przez zabrudzeniami w postaci kurzu i pyłu mogących mieć negatywny wpływ na działanie mechanizmów napędowych.

Jak zabezpieczyć rower w trakcie przechowywania?

W trakcie przechowywania roweru należy zabezpieczyć go zarówno przed zabrudzeniami i wilgocią oraz działaniem innych czynników zewnętrznych, jak i przed kradzieżą.

 • Zabezpieczenie roweru przed czynnikami zewnętrznymi

W celu zabezpieczenia roweru przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych na jego konstrukcję ważne jest przechowywanie pojazdu w suchym i ciepłym miejscu. By ochronić jednoślad przed kurzem i brudem skuteczne są plandeki rowerowe oraz specjalne pokrowce. Ponadto istotna jest właściwa pielęgnacja pojazdu polegająca na systematycznym czyszczeniu i konserwacji układu napędowego oraz zawieszenia.

Pokrowiec na rower Topeak MTB 27.5 - 29 cali

Pokrowiec na rower Topeak MTB 27.5"- 29"

 • Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

W sytuacji, w której rower przechowywany jest w miejscu, do którego dostęp mogą mieć również inne osoby, konieczne jest zastosowanie właściwych mechanizmów chroniących pojazd przed kradzieżą. W tym celu warto zainwestować w wytrzymałe zapięcie umożliwiające solidne mocowanie do ściany.

Łatwiejszy sposób przechowywania roweru

Problemy związane z przechowywaniem roweru na balkonie, w piwnicy czy innych wspomnianych miejscach przestają mieć znaczenie, gdy zdecydujemy się na trzymanie roweru w domu. Wewnątrz mieszkania jednoślad nie jest narażony na kradzież, nie zagrażają mu również wilgoć ani silne zabrudzenia. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż rower zajmuje dużo miejsca. Ale czy na pewno? W sklepach z akcesoriami rowerowymi dostępne są specjalne wieszaki rowerowe umożliwiające przechowywanie roweru wewnątrz mieszkania w sposób, który nie powoduje utraty przestrzeni. Rowerzyści mogą zdecydować się na różne typy wieszaków rowerowych, wśród których wyróżnić można dwa podstawowe:

 • wieszak mocowany do sufitu,
 • wieszak mocowany do ściany.

Wieszaki mocowane do ściany umożliwiają zawieszenie roweru w oparciu o ramę, pedał lub koło.

Wieszak rowerowy Cycloc Solo

Wieszak rowerowy Cycloc Solo

Zamiast stawiać rower na balkonie, warto zamontować profesjonalny wieszak rowerowy pozwalający na bezpieczne przechowywanie jednośladu wewnątrz mieszkania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko dostarczone i w korzystnej cenie.
2024-05-24
Towar spełnia moje oczekiwania. Ekspresowa przesyłka, towar w bardzo dobrej cenie
pixel