Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Narzędzia, które każdy rowerzysta powinien mieć pod ręką

2021-05-28
Narzędzia, które każdy rowerzysta powinien mieć pod ręką

Współczesne rowery to dość skomplikowane konstrukcje, które w przypadku problemów z działaniem wymagają najczęściej pomocy serwisanta. Jednak każdy rowerzysta powinien potrafić wykonać przynajmniej najbardziej podstawowe czynności serwisowe, ponieważ w przypadku awarii na trasie nie będziemy mieli dostępu do profesjonalnego serwisu i będziemy musieli poradzić siebie sami. W takich sytuacjach każdy rowerzysta powinien wozić ze sobą zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, które umożliwią wykonanie podstawowych napraw. Jakie narzędzia powinien mieć każdy rowerzysta przy sobie oraz do czego mogą się one przydać?

Multitool

Podstawowym narzędziem, jaki powinien posiadać każdy rowerzysta jest multitool. To niewielkie wielofunkcyjne narzędzie, które składa się z wielu różnego rodzaju elementów, takich jak klucze, śrubokręt czy też inne bardziej zaawansowane narzędzi jak np. skuwacz do łańcucha. Multitool jest niezbędnym gadżetem, który może przydać się zarówno do różnego rodzaju prac serwisowych, ale także do uratowania nas w sytuacji, gdy na trasie, daleko od domu jak i serwisu rowerowego nasz rower ulegnie awarii. Multitool pozwala także zaoszczędzić miejsce i pieniądze, które musielibyśmy wydać na poszczególne narzędzi, które są zawarte w multitoolu. Rowerowy multitool obowiązkowo powinien posiadać zestaw imbusów o rozmiarach od 3 do 6 mm, śrubokręt krzyżowy, torx T25, a bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone także w skuwacz do łańcucha lub łyżki do opon.

Zestaw kluczy rowerowych Topeak Mini P20

Zestaw kluczy Topeak Mini P20

Łyżki do opon

Łyżki do opon to kolejne bardzo ważne narzędzie niezbędne dla każdego rowerzysty. W sytuacji, gdy przebijemy oponę, musimy wymienić lub załatać dętkę. Aby to zrobić, należy ściągnąć z obręczy oponę, a to zadanie często jest niemożliwe bez specjalnych łyżek do opon. Opona umieszczona w obręczy jest dość trudna do ściągnięcia, można oczywiście posłużyć się innymi narzędziami w celu jej ściągnięcia, ale najczęściej skończy się to uszkodzeniem obręczy, opony lub poważnym przecięciem dętki. Dlatego w tym celu powinno używać się wyłącznie specjalnych łyżek do opon rowerowych. Wykonane są one najczęściej z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla naszej obręczy, a także opony i dętki.

Łatki do naprawy dętek

W przypadku przebicia opony można wymienić dętkę na nową, jednak istnieje również inny tańszy sposób na załatanie dziury. Łatki rowerowe pozwalają załatać dziurę w dętce, dzięki czemu nie musimy jej wymieniać na nową. Łatki mogą występować w wersji samoprzylepnej oraz takiej wymagającej specjalnego kleju. Sporą zaletą tego rozwiązania jest mała wielkość łatek, dzięki czemu bez problemu możemy zmieścić je nawet w kieszeni, jadąc w dłuższą trasę.

Zestaw łatek rowerowych Topeak FlyPaper Glueless Patch Kit

Zestaw łatek rowerowych Topeak FlyPaper Glueless Patch Kit

Inne narzędzia

Innym przydatnym narzędziem mogą być zatyczki do opon. Jest to rozwiązanie skierowane głównie do użytkowników systemów bezdętkowych. Podczas poważnego uszkodzenia opony, mleko uszczelniające w systemie bezdętkowym może nie dać sobie razy z załataniem tak dużej dziury. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie zatyczek do opon, które wkręca się w bezpośrednio w uszkodzone miejsce i tym samym łata się dziurę, przez którą uchodzi powietrze. Jest to bardzo szybki i łatwy sposób na poradzenie sobie z poważnym przebiciem opony. Zestaw Topeak Tubi Repair Plugs składa się z 10 zatyczek do opon, i będzie to optymalny zestaw, który posłuży bardzo długi czas. Oczywiście nie trzeba kupować wszystkich narzędzi i akcesoriów osobno. Istnieją także zestawy składające się ze wszystkich niezbędnych narzędzi i elementów potrzebnych do zaprawy przebitej opony. Torba z narzędziami Bontrager Pro Flat zawiera pompkę i naboje CO2, potrzebne do napompowania opony po jej naprawieniu, zestaw łatek i łyżki do opon, a to wszystko zapakowane w solidnej i poręcznej torbie, która może jednocześnie służyć jako miejsce na dokumenty, portfel czy klucze. Jest to idealne rozwiązanie dla osób szukających kompletnego zestawu naprawczego na awaryjne sytuacje.

Posiadanie sprawnego multitoola, łyżek do opon, pompki i zestawu naprawczego to konieczność dla każdego rowerzysty. Dzięki tym wszystkim narzędziom będziemy mogli być spokojni, że żadna awaria nie zaskoczy nas na trasie i nie przekreśli naszej wycieczki.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 865 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Miła i szybka obsługa polecam
2024-05-17
szybko, sprawnie, profesjonalnie
pixel