Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy należy wymienić oponę w rowerze?

2021-03-22
Kiedy należy wymienić oponę w rowerze?

Wymiana opony w rowerze to często rzecz, na którą decydujemy się dopiero gdy jest ona zbyt mocno zużyta, by móc w ogóle pojechać dalej. Tymczasem jest to bardzo duży błąd, który może w najlepszym wypadku skutkować mniejszą wygodą podczas jazdy, a w najgorszym – nawet doprowadzić do wypadku. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania: jakie są najważniejsze sygnały, świadczące o konieczności wymiany opony i na co należy zwracać uwagę podczas zakupu nowej?

Kiedy należy wymienić oponę na nową?

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to stan bieżnika. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed wpadnięciem w poślizg i ochrona opony przed przebiciem. Nietrudno się zatem domyślić, że im bardziej starty bieżnik, tym ochrona opony znacznie spada.

Kolejnym czynnikiem, któremu warto się przyjrzeć, to moment, w którym materiał opony staje się bardziej wiotki i podatny na przebicia. Wówczas nie ma najmniejszego sensu czekać, aż dojdzie do uszkodzenia, lecz jak najszybciej dokonać wymiany na nową.

A jak sprawdzamy opony szosowe? Opony dedykowane do jazdy przede wszystkim po asfalcie są gładkie, by rower jak najlżej się toczył po gładkiej powierzchni. Wówczas należy sprawdzić, czy powierzchnia opony jest jednolita – jeśli można łatwo wyczuć miejsca, w których jest ona bardziej narażona na uszkodzenia, lub co gorsza, pojawiły się już przetarcia, sprawa jest właściwie przesądzona.

Ważną kwestią jest też wiek. Nawet jeśli nie wystawiasz opony na zbyt ekstremalne warunki jazdy, to wraz z wiekiem będzie się ona zużywać w sposób naturalny. Dlatego, nawet gdy opona jest w całkiem dobrym stanie, lecz ostatnia wymiana odbyła się około 5 lat temu, rozważ zakup nowego kompletu. Gdy nie masz pewności, czy jest to w danej chwili rzeczywiście konieczne, zaprowadź rower na przegląd.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu nowej opony?

Najważniejszą sprawą jest rozmiar. Ogólnie przyjęło się podawanie rozmiarów opon w calach, lecz warto na to uważać, szczególnie jeśli Twój rower jest nieco starszej daty, lub jeśli chcesz wymienić oponę w rowerze dziecięcym. Jeśli zatem posiadasz nieco mniej popularny model roweru, sprawdź podany na oponie numer ISO. Jest on pięciocyfrowy, przy czym pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość opony w milimetrach, a pozostałe trzy cyfry są oznaczeniem dla średnicy. W internecie można znaleźć tabele, dzięki którym właśnie tę średnicę można przeliczyć na rozmiary opon podawane w calach.

Powyższa informacja jest wskazówką dla posiadaczy rowerów starszych dat, tutaj zaś skupimy się na rowerach dostępnych obecnie. Dziś sposób określania rozmiaru opony uległ pewnej zmianie, czyli szerokość opon będzie opisana w calach, gdzie 1,95 cala będzie równało się 50 mm szerokości.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór opony rowerowej pod względem bieżnika, czyli tutaj przechodzimy już do kwestii dopasowania rodzaju opony do swoich potrzeb, czyli do tras, po których będziesz jeździć najczęściej. Poniżej opiszemy pokrótce trzy najbardziej popularne rodzaje bieżników.

Bieżnik typu slick

Innymi słowy, bieżnik gładki, bez dodatkowych wypustek. Idealny do jazdy po równym asfalcie, gwarantuje cichą i lekką jazdę. Jego wadą jest jednak to, że nie będzie zbyt przydatny podczas jazdy po trudniejszym terenie, jest bardziej narażony na przebicia i poślizgi. Dlatego też opony z tego typu bieżnikiem są najczęściej spotykane w rowerach miejskich, gdzie w pobliżu domu możemy liczyć na dobrej jakości drogi i ścieżki rowerowe.

Bieżnik typu semi-slick

Jest to kompromis pomiędzy gładkim bieżnikiem a oponami terenowymi. Opory toczenia są niskie, zatem jazda nadal będzie lekka, a niski poziom profilu bieżnika pomoże utrzymać równowagę na lekkim piasku. Jest to opona dobra dla osób, które jeżdżą po różnych terenach, na których panują umiarkowane warunki do jazdy. Tego typu produkty możesz spotkać wśród opon Schwalbe.

Opona Schwalbe Marathon Plus 28 x 1.40 cali 700x35C

Opona Schwalbe Marathon Plus 28x1.40" 700x35C

Bieżnik terenowy

Opony terenowe wyposażone są w bieżnik zapewniający bardzo wysoką przyczepność, dlatego dobrze poradzą sobie nawet podczas jazdy po błocie. Wpadnięcie w poślizg jest tu znacznie utrudnione, a sama droga hamowania, co jest ważne w razie szczególnej konieczności, ulega znacznemu skróceniu w porównaniu z pozostałymi rodzajami. Mają one jednak pewne minusy – są one cięższe, co sprawia, że utrzymanie prędkości, jaką bez problemu osiągasz przy gładkich oponach, wymaga nieco większego wysiłku. Są one też najgłośniejsze, lecz istnieje grupa osób, którym się to podoba.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko , sprawnie.
2024-05-24
Moje pierwsze zakupy. Jestem bardzo zadowolony. Towar b.dobrze zabezpieczony, porównując do innych sklepów e-commerce.
pixel