Jazda rowerem po mieście - jak zadbać o własne bezpieczeństwo?
Do jazdy po mieście wybierasz rower, a nie samochód? Taką postawę warto pochwalić, niezależnie od powodu, dla którego się na to decydujesz. Jazda rowerem po mieście potrafi być o wiele sprawniejsza, niż jazda samochodem, a dodatkowo włącza do Twojego rytmu dnia sporą dawkę aktywności fizycznej. Obserwując miejskich rowerzystów nie trudno jednak zauważyć, że wielu z nich nie dba o bezpieczeństwo swoje i innych, często powodując na drodze dość ryzykowne i niebezpieczne sytuacje. Jak przygotować się do jazdy po mieście i zadbać o własne bezpieczeństwo?
Przepisy drogowe to podstawa
Nic tak nie irytuje kierowców jak rowerzysta, który zupełnie nieświadomy swojego otoczenia porusza się ulicą i przejeżdża na czerwonym świetle lub wyskakuje na pasy ze ścieżki rowerowej nie sprawdzając wcześniej, czy ktoś nie porusza się po drodze. Takie zachowania są nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne, ale i niebezpieczne dla samego rowerzysty – w starciu z samochodem to on jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i jeśli spowoduje wypadek, będzie pociągnięty do odpowiedzialności tak samo, jak kierowca samochodu.
Wyjeżdżając na ulicę rowerem nie dostajemy specjalnych przywilejów i ochrony – jesteśmy traktowani na równi z kierowcami, choć na rowerze nie chroni nas osłonka z blachy i poduszek powietrznych. Wsiadając na rower zapakuj ze sobą zdrowy rozsądek i znajomość przepisów ruchu drogowego, a jeśli nie potrafisz poruszać się ulicą, trzymaj się ścieżek rowerowych i polnych dróg poza miastem.
Według przepisów drogowych, rowerzysta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej jeśli taka została na danej drodze wyznaczona. Nie ma więc uzasadnienia dla tych, którzy pomimo ścieżki wybierają poruszanie się w ruchu samochodowym i stwarzanie niebezpiecznej sytuacji drogowej tam, gdzie nie ma ku temu powodu. Co więcej, choć rowerzyści nie powinni poruszać się chodnikiem, istnieją warunki w których jest to dopuszczone. Jeśli rowerzysta porusza się z dzieckiem do lat 10 jadącym na własnym rowerze lub panują trudne warunki pogodowe stwarzające dodatkowe zagrożenie dla rowerzysty na drodze, zawsze wybierz chodnik a nie jazdę z samochodami. Po chodniku możesz poruszać się też, jeśli ten ma co najmniej 2 metry szerokości, nie ma w pobliżu ścieżki rowerowej, a dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 km/h.
Sprawny rower to bezpieczny kolarz
Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie na rowerze i nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, przed każdym wyjazdem w trasę sprawdzaj sprawność swojego sprzętu. Nie musisz jeździć na najdroższym rowerze dostępnym w sprzedaży – wystarczy, jeśli zadbasz o to by działał układ hamulcowy, by łańcuch i zębatki były dobrze nasmarowane i oczyszczone, a rama nie była popękana, zardzewiała i grożąca rozpadnięciem się w każdej chwili. Zawsze sprawdzaj też poziom napompowania kół, a w plecaku lub przypiętej do roweru saszetce woź ze sobą mały klucz uniwersalny i łatki, które poratują Cię przy nagłej awarii. Jeżdżąc rowerem po mieście zwykle masz możliwość wsadzenia go w autobus i dojechania do domu lub dojścia z rowerem na pieszo, ale lepiej być bezpiecznym.
Przygotowując rower do jazdy pamiętaj też, że warto odpowiednio ustawić siodło, wysokość kierownicy i dopasować do siebie wielkość roweru. Zbyt często widuje się rowerzystów, którzy na zbyt ciężkim, zbyt wysokim lub zbyt długim dla siebie rowerze męczą się by odpowiednio wcześnie wyhamować przed pasami.
Wyposażenie roweru i rowerzysty
Dość oczywistą, a jednocześnie niezwykle często naruszaną dobrą zasadą bezpieczeństwa na rowerze jest noszenie kasku. Wielu rodziców każe nosić je swoim dzieciom, ale zapomina o ubraniu ich na swoją głowę. Pamiętaj - kask nie jest konieczny tylko poza miastem i podczas jazdy po bezdrożach, ale też w mieście, gdzie każdy upadek z roweru na beton może być tragiczny w skutkach. Kask nie musi być twarzowy – ważne, żeby działał jak należy. Podobnie traktujemy tu kwestię świateł, które w przeciwieństwie do kasku są elementem wyposażenia wymaganym przepisami ruchu drogowego. Używaj świateł jeżdżąc wieczorami, w nocy, a także przy kiepskiej pogodzie. Im bardziej jesteś widoczny, tym bezpieczniej dla Ciebie i innych kierowców mających szansę zauważyć Cię na drodze odpowiednio wcześnie.
Pamiętaj aby dbać również o osprzęt Twojego roweru, poprawisz poziom swojego bezpieczeństwa.
Dobre zasady i niepisane zwyczaje – zachowaj bezpieczeństwo na rowerze
Nawet jeśli dostosujesz się w stu procentach do przepisów kodeksu drogowego, zadbasz o stan roweru i ubierzesz kask, niebezpieczne zachowania na drodze mogą prowadzić do poważnych wypadków. Istnieje kilka niepisanych reguł i zwyczajów polecanych przez doświadczonych rowerzystów i szczególnie przydatnych, jeśli na co dzień poruszasz się rowerem po mieście. O czym warto pamiętać?
- Nie słuchaj muzyki i nie rozmawiaj przez telefon
Rowerzysta w słuchawkach to na drodze nic nowego, ale musisz zdawać sobie sprawę jakie niebezpieczeństwo sprowadzasz na siebie i innych nie mając możliwości usłyszenia tego, co dzieje się dookoła. Podczas jazdy musisz zachować zdolność do pełnego skupienia i obserwacji drogi.
- Pamiętaj o kulturze jazdy
Rowerzysta nie ma kierunkowskazów, które zasugerują jego następny ruch na drodze. Używaj rąk, by sygnalizować zamiar skrętu, nawet jeśli poruszasz się ścieżką rowerową, a jeśli widzisz przed sobą pieszego poruszającego się po ścieżce rowerowej, zadzwoń, zwolnij, a jeśli trzeba – poczekaj. Nie wymijaj go chodnikiem czy ulicą. Pieszym można zarzucić wiele błędów, ale będąc na rowerze nie czuj się jak osoba nadrzędna, której na ścieżce rowerowej wolno wszystko.
- Traktuj ścieżkę rowerową jak drogę
W miarę możliwości poruszaj się prawą stroną, dostosuj prędkość do ruchu na ścieżce i zawsze zachowaj czujność podczas jazdy. Trzeba liczyć się z tym, że nawet na ścieżce rowerowej możesz spotkać rowerzystę jadącego pod prąd czy pieszego, który nie zauważy, że zboczył z chodnika. Zatrzymuj się też, jeśli przejeżdżasz ścieżką przez pasy na drodze, nawet na zielonym świetle. Chwilowa pauza czy nawet zwolnienie do bezpiecznej prędkości mogą uratować przed nieszczęśliwym wypadkiem.
- Jedź do celu bezpieczną drogą
Dojazd do pracy prowadzi jezdnią z ruchem samochodowym lub ścieżką rowerową nieco okrężną drogą? Wybierz dłuższą trasę i pozostań bezpiecznym zamiast na siłę wpychać się pomiędzy samochody i przeciskać się między nimi w korku. Kierowcy naprawdę tego nie lubią, bo ruszając mogą Cię nie zauważyć. Zamiast liczyć na ostrożność innych, sam zachowaj pełną ostrożność i świadomość swojego zachowania na drodze.
Zobacz także w naszym sklepie:
Rowery miejskie
Bagażniki rowerowe
Zabezpieczenia rowerowe