Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki fotelik dziecięcy wybrać, aby móc z niego korzystać dłużej?

2021-03-22
Jaki fotelik dziecięcy wybrać, aby móc z niego korzystać dłużej?

Istnieje całkiem sporo kryteriów, na podstawie których dobieramy fotelik rowerowy dla dziecka, którymi zajmiemy się w poniższym artykule, w którym przedstawiamy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Na jakiej podstawie wybierane są foteliki dziecięce?
  • Od kiedy i do kiedy należy korzystać z fotelików?
  • Co można zrobić, aby fotelik dziecięcy służył jak najdłużej?

Na jakiej podstawie są wybierane foteliki dziecięce?

Foteliki dziecięce są dobierane nie ze względu na wiek dziecka, lecz na jego wagę. Najczęstsze rodzaje fotelików dziecięcych to te, których maksymalny udźwig wynosi kolejno: 15, 22 i 35 kg. Te pierwsze mogą pełnić funkcję fotelików mocowanych z przodu, co jest całkiem dobrym rozwiązaniem w przypadku malutkich dzieci, dlatego że zapewnimy im większy kontakt ze sobą, a dodatkowo mamy większą kontrolę nad dzieckiem. Jakie są inne, ważne aspekty doboru najlepszego fotelika dla dziecka?

  • Fotelik musi zapewniać podparcie dla całych pleców i głowy. Najlepiej, jeśli ma dodatkowe zagłębienie, przystosowane do przewożenia dziecka w kasku.
  • Podnóżki są wyposażone w specjalne pasy, dzięki którym zabezpieczamy nogi malucha przed włożeniem ich np. w szprychy.
  • Dziecko nie może być w stanie samodzielnie zapiąć pasów.
  • Fotelik nie może mieć żadnych ostrych krawędzi.
  • Dobrze dobrany fotelik musi być wygodnie wyprofilowany.
  • Nie zaleca się przewożenia dziecka, kiedy ono śpi, lecz czasem jest to nie do uniknięcia. Aby maluch był bezpieczny, warto zainwestować w fotelik z funkcją spania, taki jak Fotelik Hamax Sleepy dzięki czemu maluch będzie spał spokojnie, wygodnie i w pełni bezpiecznie.

Fotelik dziecięcy na rower Hamax Sleepy

Fotelik Hamax Sleepy

Od kiedy i do kiedy należy korzystać z fotelików?

Polskie prawo nie reguluje, od kiedy można przewozić dzieci w fotelikach, lecz wyznacza górną granicę – według zapisów dziecko może być przewożone w foteliku do lat siedmiu. W praktyce jednak wiemy, że dzieci już o wiele szybciej przesiadają się na własne dwukołowce. Co jednak z dolną granicą wieku?

Często można zetknąć się z zaleceniami, według których na foteliku może siedzieć już nawet 9-miesięczne niemowlę. Nie jest to zbyt dobry pomysł. Nie wystarczy, by dziecko było w stanie samo siedzieć i utrzymywać głowę. Chodzi też o to, by jego mięśnie i stawy były gotowe na odpowiednie przenoszenie obciążeń. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z fotelików, gdy dziecko osiąga wiek 1,5 roku. Czy można taką jazdę rozpocząć wcześniej? Czasem tak, ale wiele zależy tutaj od indywidualnego tempa rozwoju dziecka.

Co zrobić, by fotelik dziecięcy służył jak najdłużej?

Trudno spotkać się ze szczególnymi zaleceniami, jakie mogłyby dotyczyć sposobów pielęgnacji fotelików dziecięcych. Są jednak pewne sposoby, by służył on nieco dłużej. Aby uchronić go od zarysowań, a zarazem podnieść komfort dziecka podczas jazdy, warto zastosować specjalne miękkie podkładki, dzięki którym fotelik będzie zabezpieczony, a dziecko nie będzie narażone na bóle pleców i karku.

Foteliki dziecięce są wykonane z tworzywa sztucznego, więc najbardziej mogą zagrażać im uszkodzenia mechaniczne. Wybieramy zatem modele, w których dziecko nie ma zbytniej możliwości ”nabroić” i włożyć rąk tam, gdzie mogłyby coś uszkodzić lub narazić się na krzywdę.

Nietrudno się domyślić, że najdłużej służą foteliki obejmujące największe dopuszczalne obciążenie. Dziecko wciąż rośnie, dlatego też można decydować się na początku na foteliki, które poradzą sobie z mniejszym udźwigiem, sięgającym maksymalnie 15 kilogramów, lecz można już wcześniej zainwestować w nieco bardziej wytrzymały fotelik, zwłaszcza jeśli planujesz przewozić malucha z tyłu. Z przodu sprawdzają się przede wszystkim foteliki najmniejsze, jeśli jednak nie planujesz z nich korzystać, niekoniecznie musisz je kupować.

Wybór fotelika dziecięcego to bardzo ważna sprawa, gdy nie chcesz rezygnować z jazdy rowerem ze względu na dziecko, a do tego chcesz, aby maluch przez cały czas był w pełni bezpieczny. Zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo w kompleksowy sposób i koniecznie zaopatrz dziecko w kask, a do tego rozważ zakup specjalnej osłony przeciwdeszczowej, zakładanej na cały fotelik tak, by woda nie miała szans z którejkolwiek strony zamoczyć malucha. Zarówno wysokiej jakości rowerowe foteliki HAMAX, jak i przydatne komponenty, znajdziesz w sklepie rowerowym PM Bike.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko dostarczone i w korzystnej cenie.
2024-05-24
Moje pierwsze zakupy. Jestem bardzo zadowolony. Towar b.dobrze zabezpieczony, porównując do innych sklepów e-commerce.
pixel