Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zgodnie z prawem poruszać się hulajnogą elektryczną?

2022-02-21
Jak zgodnie z prawem poruszać się hulajnogą elektryczną?

Można było odnieść wrażenie, że hulajnogi elektryczne pojawiły się na ulicach polskich miast zupełnie nagle. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich kilka lat z niszowego gadżetu zamieniły się w popularny sposób na dojeżdżanie do pracy czy nawet rekreację. W większych ośrodkach miejskich osoby nieposiadające własnej hulajnogi elektrycznej mogą w każdej chwili skorzystać z zarządzanych aplikacją wypożyczalni i przebyć na hulajnodze dowolny odcinek drogi.

Ten gwałtowny boom na hulajnogi elektryczne sprawił jednak, że wiele niedoświadczonych osób nie wiedziało, jak zgodnie z prawem i przede wszystkim bezpiecznie się na nich poruszać. W tym artykule przybliżymy więc zasady dotyczące elektrycznych hulajnóg dla dorosłych w ruchu miejskim.

Jak prawo definiuje hulajnogę elektryczną?

Zgodnie z polskimi przepisami, które zresztą dopiero niedawno zostały skonfrontowane z nową miejską rzeczywistością, hulajnogą elektryczną jest pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Zatem, jeżeli nasz pojazd posiada siedzenie bądź pedały, nie możemy używać go na drodze publicznej, w strefie zamieszkania i w strefie ruchu. Gdy pojazd niedopuszczony do użytkowania w ruchu drogowym trafi w takie miejsca, może się to wiązać z karą grzywny do 1500 złotych.

Hulajnoga elektryczna Motus Pro 10 Sport 18,2Ah 2000W 60km/h

Motus Pro 10 Sport 18,2Ah 2000W 60km/h

Obowiązkowe wyposażenie hulajnogi

Każda hulajnoga elektryczna poruszająca się po jednym z polskim miast powinna być wyposażona w:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt i co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe boczne barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach.

Dodatkowo nie możemy zapomnieć o przynajmniej jednym działającym hamulcu, dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym, numerze lub kodzie graficznym pozwalającym na identyfikację pojazdu i podpórce, która pozwoli na stabilne zaparkowanie hulajnogi.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych – FAQ

Wiesz już, jakie wymagania musi spełniać hulajnoga elektryczna, byś mógł zgodnie z prawem poruszać się nią w ruchu drogowym. Jakie zasady obowiązują Cię jednak, kiedy wyjedziesz już ze swojego podwórka? Wytłumaczymy te kwestie, odpowiadając na najczęściej zadawane przez użytkowników hulajnóg pytania.

Jakie ograniczenie prędkości obowiązuje hulajnogi elektryczne?

Po ostatniej nowelizacji przepisów, hulajnogi elektryczne nie mogą poruszać się z prędkością wyższą niż 20 kilometrów na godzinę.

Czy hulajnoga elektryczna może poruszać się po chodniku?

Pytaniem, które dotychczas wzbudzało najwięcej kontrowersji, była kwestia tego, którędy poruszać się hulajnogą elektryczną. Jazda po ulicy wydawała się nie być bezpieczna dla kierującego, lekkomyślne jeżdżenie po chodniku stwarzało zaś zagrożenie dla pieszych. Obecnie przepisy prawa pozwalają na poruszanie się hulajnogą elektryczną po:

  • ścieżce rowerowej;
  • jezdni, jeżeli obowiązujące na niej ograniczenie prędkości nie jest wyższe niż 30 kilometrów na godzinę.

Kiedy w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej a na jezdni obowiązuje wyższe ograniczenie prędkości, możemy poruszać się po chodniku. Musimy jednak pamiętać, że osoby piesze zawsze mają na nim pierwszeństwo a nasza prędkość musi być do nich dostosowana. Oznacza to znacznie wolniejszą jazdę niż przepisowe 20 kilometrów na godzinę.

Hulajnoga elektryczna Motus Scooty 10 Lite 350W 25km/h

Motus Scooty 10 Lite 350W 25km/h

Ile lat trzeba skończyć, by móc prowadzić hulajnogę elektryczną?

Na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby od 10 roku życia. Warto przy tym pamiętać, że osoby poniżej 18 roku życia powinny jednak posiadać kartę rowerową. Dzieci poniżej 10 lat mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania, pod nadzorem osoby dorosłej.

Gdzie wolno parkować hulajnogę elektryczną?

Większość hulajnóg do użytku prywatnego posiada mechanizm pozwalający na złożenie jej i zabranie ze sobą do wnętrza budynku. Na zewnątrz musimy jednak zostawić hulajnogi wypożyczone z wypożyczalni. Nowe regulacje prawne postawiły sobie za cel walkę z hulajnogami porzuconymi po środku chodnika, tarasującymi drogę i stwarzającymi niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Obecnie, parkując hulajnogę poza wyznaczonym miejscem, musimy zaparkować ją równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika. Dzięki temu nie będzie zajmowała za dużo miejsca.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 1342 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Zamówienie dotarło szybko,bidon posiadał rysy i usunięcie magnetycznego zabezpieczenia pozostawiło bardzo trudny do usunięcia ślad
2024-12-17
Szybka i sprawna obsługa. Błyskawiczna odpowiedź na pytanie
pixel