Rower dla dziecka. Idealny prezent na komunię!
Jazda na rowerze niesie za sobą wiele korzyści - jest to niezwykle zdrowy i przyjemny sposób spędzania czasu oraz przemieszczania się. Nic więc dziwnego, że rodzice już od małego zachęcają swoje pociechy do jazdy na rowerze. Na początku trzeba przejść ciężki okres nauki, aby następnie móc cieszyć się widokiem zadowolonego dziecka na jego pierwszym jednośladzie. Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy na rynku dostępne było jedynie kilka modeli, przez co ograniczony wybór nie pozwalał na zakup produktu dopasowanego idealnie do potrzeb najmłodszych. Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a producenci prześcigają się w pomysłach na udoskonalenie swoich modeli.
Jaki rower wybrać dla swojej pociechy?
Dziecko można zapoznać z jazdą na rowerze stosunkowo wcześnie - już w wieku dwóch lat rekomendowany jest zakup pierwszego roweru biegowego, który w dużym stopniu poprawi motorykę dziecka oraz zdolność utrzymywania równowagi.
Rowery biegowe stają się w naszym kraju coraz powszechniejsze, a to za sprawą niskiej ceny oraz łatwej dostępności. Rowerki biegowe posiadają przeważnie 12-calowe koła, które pozwalają małym dzieciom na swobodny kontakt z podłożem, co ogranicza możliwość upadku. Ciekawym oraz tanim rozwiązaniem są rowery biegowe marki KROSS lub Galaxy, których ceny to obecnie niecałe 250 złotych. Natomiast stawiając na precyzję, wykonanie oraz niską wagę proponujemy szeroką ofertę rowerków biegowych niemieckiej firmy PUKY która specjalizuje się w tym segmencie rowerów.
Naukę można rozpocząć z pominięciem roweru biegowego i zacząć od standardowego roweru 12-calowego z kółkami podporowymi. W roli pierwszego roweru z pedałami świetnie sprawdzają się modele marki Kross, takie jak Kido, Maya, Cindy i Tom.
W wieku 4-6 lat, kiedy nasze dziecko trochę podrośnie, można zdecydować się na model 16". Rower z 16-calowymi kołami oraz dodatkowymi kółkami bocznymi pozwala na zapoznanie dziecka z „prawdziwą” jazdą. Dodatkowa para kółek bocznych w 12" i 16" daje ochronę przed upadkiem, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa oraz zdrowia naszej pociechy. Co ważne, rower powinien być konstrukcją prostą, czyli pozbawioną przerzutek. W tym segmencie rowerów proponujemy modele firmy KROSS takie jak: Denis, Polly na ramach aluminiowych lub Lilly i Leo na ramach stalowych. Warto sprawdzić tegoroczną kolekcję producenta.
Po rowerze 16-calowym przychodzi czas na rowery z kołami 20-calowymi kołami. Są to modele przeważnie pozbawione kółek bocznych, więc ich zakup dokonywany jest w momencie, w którym dziecko potrafi już poruszać się samodzielnie.
Rowery komunijne, czyli krok od dorosłości
Duży przełom przypada na okres komunijny, kiedy to dzieci gotowe są na otrzymanie pierwszego roweru o budowie przybliżonej do tej, która stosowana jest w przypadku modeli przeznaczonych dla osób dorosłych. Taki rower posiada koła o rozmiarze 24 cali, a więc przeznaczony jest dla dzieci o wzroście przynajmniej 120 centymetrów, lub dla dziecka powyżej 140 cm- koła 26 cali. Mniejsze pociechy mogą mieć problem z dosięgnięciem do podłoża, co generuje dodatkowe niebezpieczeństwo groźnego upadku, dlatego nie warto kupować roweru na wyrost! Rowery komunijne zazwyczaj są już wyposażone w przerzutki.
Wiek 8-9 lat jest idealny, aby zainwestować w taki model. Większość dzieci radzi sobie wtedy dobrze z jazdą, więc wprowadzenie dodatkowych podzespołów nie powinno wprowadzić dezorientacji. Nic więc dziwnego, że od kilkunastu lat rower jest najchętniej wybieranym prezentem komunijnym. W roli roweru komunijnego świetnie sprawdzają się tzw. górale, czyli modele przeznaczone do jazdy po wzniesieniach oraz nierównych nawierzchniach. Jest to rozwiązanie, które pozwala dziecku zarówno na jazdę po szosie, jak i wyczynową jazdę ze swoimi rówieśnikami.
Pamiętajmy również o tym, że za parę lat nasze maluchy wyrosną z roweru komunijnego i trzeba będzie pomyśleć nad zakupem większego modelu.
>Jeżeli dziecko jest wyjątkowo duże jak na swój wiek - ma minimum 140 cm, można zdecydować się na zakup roweru 26-o calowego na najniższej dostępnej ramie - XXS, lub XS, np. Hexagon X1, Hexagon X2 lub dla dziewczynki - Lea F1 czy Lea F2.
W razie wątpliwości przy wyborze wielkości koła zapraszamy do kontaktu, chętnie doradzimy!