Żelazny Szlak – odkryj trasę rowerową stworzoną na bazie dawnej linii kolejowej
Rowerowy Szlak Żelazny został wytyczony na Śląsku Cieszyńskim. Przez miłośników jednośladów uznawany jest obecnie za najlepszą trasę rowerową w całym województwie śląskim. Gdzie przebiega Żelazny Szlak i dlaczego warto go przejechać?
Powstanie Żelaznego Szlaku Rowerowego
Żelazny Szlak został oficjalnie otwarty we wrześniu 2018 roku, jednak jego ostatni odcinek oddano do użytku dopiero dwa lata później, we wrześniu 2020 roku. Przebiega w oparciu o dawną trasę kolejową Kraków – Wiedeń i wykorzystuje jej fragmenty pomiędzy Orzeszem i Wodzisławem Śląskim oraz Jastrzębiem-Zdrojem i Zebrzydowicami. Na szlaku wciąż znajdują się dwa akcenty wskazujące na jego związek z koleją – dawny dworzec w Ruptawie oraz niegdysiejszy peron stacji w Zebrzydowicach. O historii trasy informują rowerzystów rozmieszczone wzdłuż jej przebiegu tablice, z których można dowiedzieć się, jak duży wpływ miała kolej na rozwój gospodarczy i infrastrukturę okolicznych miast oraz życie ich mieszkańców.
Żelazny Szlak Rowerowy – trasa
Żelazny Szlak Rowerowy to licząca 54 kilometry trasa rozciągająca się na terenie pięciu gmin – Godowa, Jastrzębia-Zdroju i Zebrzydowic po stronie polskiej oraz Karwiny i Piotrowic po stronie czeskiej. Szlak ma formę pętli i przebiega przez następujące miejscowości: Godów – Łaziska – Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice – Karwina – Piotrowice koło Karwiny – Skrbeńsko – Gołkowice – Godów. Po stronie polskiej liczy 33 kilometry, pozostałych 21 kilometrów znajduje się w Czechach. Trasę można skrócić:
- o 8 kilometrów, omijając Łaziska,
- o 6 kilometrów, omijając Parki w Karwinie,
- o 2 kilometry, wybierając skrót w Karwinie,
- o 5,5 kilometra, omijając centrum Piotrowic.
W swoim najkrótszym wariancie Żelazny Szlak Rowerowy liczy 34 kilometry. Odcinek w Polsce oznakowany został przy pomocy znaków typu R4, czyli pomarańczowych tablic z czarnym rowerem i logo szlaku, które są łatwe do zauważenia i ograniczają ryzyko zgubienia do minimum. Po stronie czeskiej tablice nadal posiadają logo szlaku, ich kolor zmienia się jednak na żółty. Rowerzyści poruszający się po tej trasie wskazują na duże skomplikowanie jej oznaczenia za południową granicą Polski i zalecają zachowanie koncentracji.
Żelazny Szlak Rowerowy – gdzie zaparkować?
Osoby, które chcą dojechać do Żelaznego Szlaku Rowerowego samochodem, mogą wygodnie zaparkować w trzech lokalizacjach:
- na parkingu przy Urzędzie Gminy w Godowie,
- na parkingu przy Biedronce lub innym markecie w Zebrzydowicach,
- w Jastrzębiu-Zdroju, na parkingu przy uliczkach w pobliżu szlaku lub przy Parku Zdrojowym.
Parking w Jastrzębiu-Zdroju jest polecany szczególnie osobom dostającym się na miejsce za pośrednictwem autostrady A1, która przebiega w pobliżu miasta.
Trudność Żelaznego Szlaku Rowerowego
Żelazny Szlak składa się w większości z dróg rowerowych o nawierzchni mineralno-żywicznej. Trasa przebiega również przez drogi publiczne o bardzo małym ruchu ulicznym, a także krótkie odcinki alejek parkowych oraz dróg polnych i leśnych, które nie powinny jednak stanowić problemu nawet dla osób poruszających się na jednośladach w typie szosowym. Z uwagi na bardzo przyjazną nawierzchnię Żelazny Szlak Rowerowy zaliczany jest to szlaków łatwych. Jedyna trudność może wynikać z obecnych w profilu trasy podjazdów i zjazdów. Dla zmęczonych jazdą rowerzystów przygotowane zostały punkty odpoczynkowe, po stronie polskiej przybierające formę zatoczek z ławkami, stolikiem, koszem na śmieci i tablicą informacyjną.
Trek Domane SL 6 eTap Gen 4 2023
Kiedy najlepiej wybrać się na Żelazny Szlak Rowerowy na Śląsku?
Żelazny Szlak Rowerowy jest przejezdny przez cały rok, można się więc na niego wybrać niezależnie od sezonu. Zalecane jest jednak wcześniejsze sprawdzenie prognozy pogody i upewnienie się, że warunki atmosferyczne nie staną na drodze do cieszenia się drogą i podziwiania licznych usytuowanych wokół szlaku atrakcji, między innymi:
- Parku Zdrojowego i inhalatorium solankowego w Jastrzębiu-Zdroju,
- kopalni w Moszczenicy,
- Pałacu rodziny de Mattencloit i Kościoła Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach,
- rynku Masaryka, Mostu bohaterów Sokołowa, Zamku Frysztat i Dworu Olszyny w Karwinie,
- Kościoła św. Anny i kapliczki Jana Nepomucena w Gołkowicach.
Żelazny Szlak Rowerowy – aplikacja
W ramach Projektu „Rowerem po Żelaznym Szlaku”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, stworzona została specjalna aplikacja na smartfony, Żelazny Szlak Rowerowy. Jest to mobilny przewodnik turystyczny, udostępniający bogate transgraniczne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Dzięki aplikacji użytkownik ma wgląd zarówno w przebieg całej trasy, jak i we wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne, które znajdują się na poszczególnych odcinkach szlaku. Dostępne są trzy wersje językowe: polska, czeska oraz angielska.