Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wygodne słuchawki na rower – jak wybrać najlepsze?

2021-09-25
Wygodne słuchawki na rower – jak wybrać najlepsze?

Aktywność fizyczna połączona z rytmem ulubionych piosenek przekłada się na wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin. Poczucie wolności i niezależności jakie dają rowerowe wyprawy wzmacnia się, gdy możliwe jest słuchanie muzyki, która sprawia przyjemność oraz wprawia w dobry nastrój. Pozwalają na to najnowsze rodzaje słuchawek, pozwalając na wygodną i bezpieczną jazdę rowerem.

Jazda na rowerze w słuchawkach, a przepisy prawne

Analizując temat jazdy na rowerze w słuchawkach z prawnego punktu widzenia należy stwierdzić, że nie istnieją żadne regulacje, które nie pozwalałyby osobom jadącym na rowerze słuchać muzyki. Na drodze jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie ważne jest wybranie modelu, który nie odizoluje całkowicie od dźwięków dochodzących z otoczenia.

Należy jednak pamiętać, że o ile samo słuchanie muzyki nie jest prawnie zabronione, o tyle korzystanie z telefonu tak. Oznacza to, że można słuchać muzyki w trakcie jazdy, ale nie można trzymać w ręce telefonu np. w celu przewinięcia utworu, czy zmiany playlisty. Reguluje to art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy o ruchu drogowym, który brzmi w następujący sposób:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Jeśli policja lub straż miejska złapie cyklistę z telefonem w ręku, nie będzie dociekać na temat genezy zaistniałej sytuacji, tylko zgodnie z kodeksem wykroczeń nałoży mandat karny za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Specjalistyczne słuchawki na rower gwarantem bezpieczeństwa w trasie

Wybór słuchawek na rower wbrew pozorom jest bardzo ważny, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo. Muszą być one odpowiednio dobrane pod względem funkcjonalności cech oraz wygodnego użytkowania w trasie. Rowerzysta, tak samo jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego nie może być całkowicie odizolowany od hałasu, zgiełków ulicy i całkowitego odcięcia się od dźwięków dochodzących z otoczenia. Hałas jest istotnym bodźcem, dzięki któremu docierają informacje o zbliżających się niebezpieczeństwach i zagrożeniach. Słuchawki, które całkowicie zagłuszą dźwięki dobiegające z otoczenia w znaczny sposób upośledzą słuch i skupienie na drodze. Uwaga pozwala na przewidzenie pewnych sytuacji, mogących mieć miejsce na trasie.

Rozmowa przez telefon lub słuchanie muzyki w czasie jazdy zmniejsza poziom koncentracji, co może prowadzić do nieszczęśliwych wydarzeń.

Pożądane cechy słuchawek na rower

Poszukiwanie idealnych słuchawek na rower może być trudne. Zwłaszcza kiedy ważnym aspektem są dobre parametry techniczne, zapewniające bezproblemowe korzystanie ze sprzętu. Należy przy tym pamiętać, aby nie rezygnować z zagwarantowania bezpieczeństwa podczas jazdy.

Wszystkim cyklistom (i nie tylko), którym zależy na połączeniu wielu zalet z funkcjonalnością, jakością i bezpieczeństwem z pomocą przychodzi firma Aftershokz, która w swojej ofercie posiada idealne modele słuchawek do zadań specjalnych.

Już najtańsze modele tego producenta zapewniają wysoką jakość słuchania muzyki i bezpieczeństwo na drodze. Spełnieniu tych wymagań pomaga konstrukcja i najnowsza technologia przewodnictwa kostnego, której główne założenia opiera się na tym, że słuchawki nie są wkładane bezpośrednio do kanału słuchowego, dzięki czemu nie zagłuszają całkowicie dźwięków z otoczenia. Stwarza to zdecydowanie bezpieczniejsze warunki i nie odizolowuje od otaczającego świata.

Technologia kostnego przewodnictwa polega na tym, że słuchawki opierają się o kości policzkowe, czym generują drgania. Te natomiast przenoszone są przez kości twarzy bezpośrednio do ucha wewnętrznego (omijając bębenek). Takie rozwiązanie pozwala dosłownie doświadczyć dźwięk w całkowicie innowacyjny sposób.

Słuchawki kostne nie uciskają uszu i nie spowodują otarć, ani innych bolesnych dolegliwości, przez co możliwe jest użytkowanie ich przez dłuższy czas w komfortowych warunkach. Podkreślić należy również fakt, że są one bezprzewodowe. Eliminuje to ryzyko zaplątania kabla i uszkodzenia sprzętu.

Klasa wodoodporności IP55 zapewnia słuchawkom bezawaryjne działanie nawet w przypadku gwałtownych opadów atmosferycznych oraz w sytuacji intensywnego treningu i wydzielanego w jego trakcie potu.

Wyższe, i zarazem bogatsze modele gwarantują lepsze efekty dźwiękowe (np. basy) przy mniej odczuwalnych drganiach. Wszystko dzięki systemowi redukcji drgań. Dodatkowymi atutami są mniejsze wymiary fizyczne i idąca za tym lekkość. Posiadają one także czujnik zawilgocenia.

Decydując się na jazdę na rowerze ze słuchawkami należy zwrócić uwagę zarówno na jakość wykonania urządzenia, jak i bezpieczeństwo na drodze. Nie warto zatem oszczędzać podczas tego typu zakupów, gdyż może się to źle skończyć.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Polecam
2024-04-11
Polecam. Intrukcja składania roweru mogłagy być bardziej precyzyjna, ale to zarzyt do producenta.
pixel