Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wolnobieg czy kaseta - co lepiej wybrać?

2022-02-10
Wolnobieg czy kaseta - co lepiej wybrać?

Osobom chcącym przerzucić się z samochodu na rower, zależy na świadomym wyborze pojazdu. To niezwykle ważne, by nowy rower był wygodny i intuicyjny w prowadzeniu a także wytrzymały, dzięki czemu posłuży nam przez długie lata. Nic dziwnego, że przygotowując się do takiego zakupu, chcemy jak najwięcej dowiedzieć się o jego poszczególnych częściach. W tym artykule skupimy się na opisie wad i zalet wolnobiegów oraz kaset rowerowych.

Do czego służą kaseta i wolnobieg?

Poruszanie się na rowerze jest możliwe dzięki łańcuchowi, który przenosi napęd na tylne koło pojazdu. Gdy pedałujemy, obraca się korba a wraz z nią obraca się koło. W ten sposób możemy przemierzać ulice, parki i polne ścieżki. Jak pewnie się jednak domyślasz, łańcuch nie jest nałożony bezpośrednio na piastę koła, ponieważ wtedy mechanizm musiałby działać w dwie strony: gdy obraca się koło, obracałyby się pedały a cyklista byłby zmuszony pedałować niezależnie od prędkości, nawet podczas zjazdów z górki.

Takie rozwiązanie istnieje i nosi miano "ostrego koła" lub "fixie". Znajduje zastosowanie w wyścigach kolarstwa torowego czy zimowym treningu kolarzy szosowych, ale osoby nie będące pasjonatami kolarstwa rzadko kiedy za nim przepadają. Już na przełomie XIX i XX wieku wynalazcy głowili się, jak ulepszyć pod tym względem rowery. Wreszcie powstał wolnobieg a zaraz po nim kaseta, czyli mechanizmy pozwalające na toczenie się koła nawet wtedy, kiedy cyklista przestaje pedałować.

Czym różnią się kaseta i wolnobieg?

Wolnobieg to zestaw zębatek połączonych na stałe ze sobą oraz z mechanizmem zapadkowo-zębatkowym, który nakręca się na piastę tylnego koła przy użyciu specjalnego gwintu. W wypadku kasety mechanizm ten został ukryty w bębenku piasty. Koronki, bo tak nazywamy zębatki w kasecie rowerowej, nasuwa się na bębenek i mocuje za pomocą zakrętki bądź najmniejszej zębatki, która staje się pierścieniem mocującym.

Wizualnie wolnobieg i kaseta wydają się być niezwykle podobne. Nie da się na pierwszy rzut oka stwierdzić, jaki mechanizm został zastosowany w oglądanym rowerze. Niektórzy producenci dla łatwiejszego rozróżnienia malują je na inne kolory, nie jest to jednak regułą. Nie ma też uniwersalnych oznaczeń kolorystycznych dla kaset i wolnobiegów, więc każda marka opracowuje swoje własne.

Nawet jeśli producent nie stosuje barwnych wyróżników kasety i wolnobiegu, możemy spodziewać się, że umieścił na największej lub najmniejszej zębatce skrót literowy zdradzający właściwości mechanizmu. Każda marka tłumaczy znaczenie tych skrótów na swoich stronach internetowych. Dla przykładu Shimano oznacza rowery z wolnobiegiem literami MF-TZXX a rowery z kasetą literami CS-XXXX.

To, co może nam pomóc w rozpoznaniu kasety rowerowej, bądź wolnobiegu to liczba przełożeń. Wolnobiegi mogą mieć maksymalnie od 7 do 10 zębatek, zaś dla kasety posiadanie parunastu koronek nie będzie niczym nietypowym.

Kaseta czy wolnobieg – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Większość rowerzystów przy wyborze kasety lub wolnobiegu kieruje się własnymi preferencjami, żaden z nich nie jest bowiem jednoznacznie lepszym mechanizmem. Żebyś również mógł określić na czym zależy Ci najbardziej, sprawdźmy, jakie są najważniejsze zalety tych rozwiązań.

Do atutów wolnobiegu należą:

  • przystępna cena;
  • charakterystyczny dźwięk przy zjeżdżaniu z górki budzący nostalgię u miłośników rowerów w stylu retro.

Wśród zalet kasety możemy wymienić:

  • lekkość,
  • łatwy demontaż w przypadku awarii,
  • więcej biegów do dyspozycji cyklisty.

Warto jednak podkreślić, że kaseta wyewoluowała z wolnobiegu i jest względem niego bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Charakteryzuje się lepszą sztywnością połączenia z kołem. W przypadku usterki i konieczności naprawy, może się zdarzyć, że rowerowi wystarczy wymiana pojedynczej uszkodzonej koronki. Wolnobieg zaś ze względu na swoją konstrukcję zawsze musi być wymieniony w całości.

Kaseta do roweru Sram NX Eagle PG-1230 11-50

Kaseta Sram NX Eagle PG-1230 11-50

Czy można wymienić wolnobieg na kasetę?

Teoretycznie wymiana starego wolnobiegu na mechanizm kasetowy w rowerze jest możliwa, lecz bardzo nieopłacalna. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku takiego przedsięwzięcia musimy wymienić całą obręcz koła a to może przekroczyć wartość całego roweru.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Mimo niezbyt dobrego początku ,skończyło się pozytywnie.Pan Krzysztof ze sklepu internetowego znalazl sposób na zadowolenie mnie ,chociaż za gadżety i tak zapłaciłem innej osobie.(montaż roweru)Pozdrawiam
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel