Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wakacje i rowery – czy warto zabrać na wyjazd własny sprzęt?

2021-09-25

Wakacje i rower to połączenie idealne. Jazda na rowerze w trakcie urlopu pomaga zredukować stres i choć na chwilę oderwać się od pędu codziennego życia, dlatego nawet w dalekiej podróży warto do przemieszczania się używać jednośladu.

Dlaczego warto korzystać z roweru w wakacje?

Rower umożliwia dojazd w każde miejsce, nawet takie, które nie jest dostępne dla samochodu. Przy pomocy jednośladu można pokonywać dalekie odległości zarówno na górskich szlakach i po polnych drogach, jak i w plątaninie ulic miejskiej dżungli. Dzięki rowerowi możliwe jest także zatrzymanie się tam, gdzie w danej chwili ma się ochotę – nie jest konieczne szukanie parkingu ani, co równie ważne, uiszczanie opłat za parkowanie, które są niemałe, szczególnie w miejscach turystycznych. Użytkowanie jednośladu w czasie wakacji oznacza więc wolność, oszczędność pieniędzy oraz czasu, którego nie trzeba tracić na poszukiwania miejsca parkingowego ani na oczekiwanie na środki publicznego transportu.

Jak można korzystać z rowerów na wakacjach?

W trakcie wakacji można korzystać z rowerów na dwa sposoby – zabrać ze sobą własne rowery lub skorzystać z wypożyczalni jednośladów na miejscu, w którym spędza się urlop. Wiele ośrodków turystycznych posiada na swoim terenie wypożyczalnie łatwo dostępne dla gości. Zarówno przewóz własnego roweru i użytkowanie go na wyjeździe, jak i korzystanie z roweru wypożyczonego mają swoje wady i zalety.

Zalety zabrania na wakacje własnego sprzętu

Zabierając własny rower górski czy trekkingowy na wakacje, można mieć gwarancję korzystania ze sprawdzonego i właściwie dopasowanego do swoich potrzeb sprzętu. Dodatkowym plusem zabrania na urlop swojego jednośladu jest to, że jego użytkowanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, jak to ma miejsce w wypadku rowerów z wypożyczalni. Kolejną zaletę stanowi także fakt, iż z własnego roweru można korzystać wszędzie i w każdej chwili, niezależnie od pory dnia. Nagła chęć wybrania się na nocną wycieczkę mogłaby nie zostać zrealizowana w wypadku konieczności wypożyczenia jednośladu z wypożyczalni.

Wady zabrania na wakacje własnego sprzętu

Zabranie własnego roweru na wakacje ma również swoje wady, które sprowadzają się do dwóch punktów: konieczności przewiezienia jednośladu oraz konieczności jego właściwego zabezpieczenia przed zniszczeniem oraz kradzieżą.

  • Przewóz roweru

W wypadku podróżowania samolotem, przewiezienie własnego roweru generuje niemałe koszty, sprawiając, że korzystanie z wypożyczalni w miejscu pobytu będzie znacznie bardziej opłacalne. Przy korzystaniu z takich środków transportu, jak pociąg lub autobus, przewóz jednośladu, choć z pewnością tańszy, może nastręczyć niemałych trudności. W efekcie wyłącznie podróżowanie samochodem z wykorzystaniem specjalnych bagażników samochodowych na rower stwarza właściwe warunki dla transportu rowerów.

Bagażnik na hak XLC Beluga na 3 rowery

Bagażnik na hak XLC Beluga na 3 rowery

  • Zabezpieczenie roweru w miejscu pobytu

Dodatkowym problemem związanym z podróżowaniem własnym jednośladem jest konieczność jego właściwego zabezpieczenia przed zniszczeniami oraz kradzieżą. O ile w domu właściciele jednośladów mają zazwyczaj odpowiednie miejsce do przechowywania rowerów, tak w wypadku akomodacji wakacyjnej może być trudno o przestrzeń, w której rower będzie całkowicie bezpieczny.

Zalety korzystania z wypożyczalni rowerowej

Główną zaletą korzystania z wypożyczalni rowerowej w trakcie wakacji jest to, że nie trzeba zmagać się z trudnościami dotyczącymi transportu własnego jednośladu do miejsca pobytu. Dodatkową korzyścią jest też to, iż rower z wypożyczalni nie wymaga od rowerzysty konserwacji ani specjalnych warunków przechowywania i związanych z nimi zmartwień oraz dodatkowych kosztów.

Wady korzystania z wypożyczalni rowerowej

Korzystanie z wypożyczalni rowerowej ma też swoje wady. Pierwszą jest oczywiście konieczność ponoszenia kosztów użytkowania roweru w trakcie wakacji, które nie występują, gdy korzysta się z własnego jednośladu. Dodatkową niedogodnością jest konieczność dostosowania się do zasad ustalanych przez wypożyczalnię dotyczących miejsca i czasu oddania pojazdu. Problemem wypożyczania rowerów jest również kwestia znalezienia właściwego modelu jednośladu, który będzie pasował do stylu jazdy i preferencji danego rowerzysty. Wiele osób może też odczuwać dyskomfort związany z obawą przed przypadkowym zniszczeniem pojazdu.

Zarówno użytkowanie własnego roweru, jak i korzystanie z wypożyczalni jednośladów w trakcie wakacji ma swoje wady i zalety. Decyzja na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze, zależy od indywidualnych preferencji rowerzysty.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
nie mam uwag, wszystko OK.
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel