Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Typy opon rowerowych

2021-02-26
Typy opon rowerowych

Wybór odpowiedniego rodzaju opon do roweru wcale nie jest tak proste – zwłaszcza jeśli robimy to samodzielnie. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników – zwłaszcza typ roweru, jego przeznaczenie, a także ostateczną nawierzchnię, po jakiej będziemy jeździć. Niestety, nie każdy rower nada się do podróży po nieutwardzonych szlakach rowerowych czy górach właśnie przez rodzaj wybranych opon.

W większości sklepów z rowerami elektrycznymi i tradycyjnymi opony są już dopasowane do rodzaju i przeznaczenia roweru. Warto również pamiętać, że obsługa z pewnością pomoże znalezienie odpowiednich opon do naszego roweru jeśli konieczna będzie ich wymiana.

Jakie typy opon wyróżniamy i jak je dzielimy ze względu na rodzaj roweru? Jakie opony są najlepsze? Jakich producentów opony warto brać pod uwagę podczas zakupu?

Rowery tradycyjne a rowery elektryczne – podział na typ opon

Wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia rodzaju opon w porównaniu do komfortu jazdy. Wbrew pozorom dobranie odpowiednich opon do typu roweru, a także jego przeznaczenia czy indywidualnych preferencji użytkownika jest niezwykle trudne. Stąd też warto na początku wiedzieć, iż rowery dzielone są na dwa podstawowe typy – elektryczne oraz tradycyjne.

W przypadku każdego z typów rowerów będzie konieczny wybór innych rodzajów opon. Rowery elektryczne, które rozwijają prędkość do 25 km/h mogą z powodzeniem poruszać się na oponach, które znajdują swoje zastosowanie w tradycyjnych. Powinny być jednak w odpowiednim dla jeżdżącego rozmiarze oraz dostosowane do typu nawierzchni. Najczęściej w przypadku takich rowerów wykorzystuje się opony do jazdy miejskiej, które doskonale radzą sobie z nierównościami i dobrze je amortyzują. W przypadku e-Bike’ów rozwijających prędkość powyżej 25 km/h wymagają już specjalistycznych opon, których rodzaj jest określony w przepisach o ruchu drogowym. W praktyce jednak rowery z tablicami rejestracyjnymi występują bardzo rzadko.

Wybór opon to rowerów tradycyjnych uzależniony jest przede wszystkim od typu roweru. Rowery górskie i szosowe potrzebują innego rodzaju ogumienia, które będzie lepiej trzymało się drogi, zapewni optymalną jazdę, a także będzie wyróżniało się mniejszą szansą przebicia.

Opona rowerowa Schwalbe Magic Marry 29 x 2.4

Opona Schwalbe Magic Marry 29" x 2.4" Zwijana Super Gravity

Jakie opony do jazdy miejskiej?

Wybór opon do roweru miejskiego jest najmniej problematyczne. W praktyce wiele osób dokonuje wyboru na podstawie jedynie rozmiaru opony, a także jej wyglądu wizualnego. Mamy w tym przypadku większe możliwości wyboru ze względu na to, że w większości uda się znaleźć te, które pozwolą na komfortową jazdę.

Najczęściej można spotkać dwa rodzaje opon – płaskie, pozbawione bieżnika oraz z delikatnie zaznaczonym bieżnikiem. Po tym również bardzo często można rozpoznać rodzaj roweru. Opony bez bieżnika zapewniają szybsze tempo jazdy. Są one wąskie, przez co łatwiej jest się poruszać po utwardzonych nawierzchniach ulic. Niektórzy jednak dla większego bezpieczeństwa decydują się na opony z delikatnie z zaznaczonym bieżnikiem, przez co zwiększa się przyczepność do podłoża.

Rowery szosowe i trekkingowe – które opony będą najlepsze?

W przypadku rowerów szosowych konieczny jest wybór opon wąskich i bez bieżnika. Rowery szosowe są przeznaczone do jak najszybszego poruszania się przez kolarzy na drogach, więc dodatkowy bieżnik mógłby utrudniać rozwinięcie odpowiedniej prędkości.

Opona rowerowa Bontrager GR1 TI 700 x 35C

Opona Bontrager GR1 TI 700 x 35C TLR

Inaczej zaś będziemy wybierać opony do rowerów górskich. Popularne MTB potrzebują bardzo dużej amortyzacji, a także przyczepności do podłoża, gdyż szlaki nieutwardzone, lasy czy szczyty górskie są niezwykle trudne podczas jeżdżenia. Dlatego wybór opony z dużym bieżnikiem i małym ryzykiem przebicia będzie idealny dla rowerów górskich.

Opony Schwalbe i opony Bontrager – dlaczego warto je kupić?

Obecnie na rynku można spotkać dwóch najlepszych producentów opon rowerowych. Opony Schwalbe są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach i z dużym obciążeniem. Dlatego też bardzo często wykorzystuje się je w rowerach szutrowych, gdzie konieczne są opony o dużej odporności i niskiej ścieralności. Coraz częściej stanowią również wyposażenia rowerów miejskich gdyż charakteryzują się dużą amortyzacją.

Opony Bontrager są produkowane z wysokiej jakości materiałów, które wyróżniają się dużą przyczepnością do podłoża. Dlatego też doskonale sprawdzają się we wszystkich typach rowerów. Z powodzeniem można wykorzystywać opony Bontrager na trudnych, nieutwardzonych drogach, a ich duża przyczepność pozwala na stabilne wchodzenie w zakręty bądź poruszanie się po trudnych szlakach górskich. Na dodatkową uwagę zasługuje przede wszystkim ich design, a także odporną na przebicia i ścieranie gumę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1066 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-18
Jestem pod dużym wrażeniem szybkości realizacji zamówienia. Rower kupiłem o 8 rano, następnego dnia już był kurier ze sprzętem! Towar zgodny z zamówieniem, dobrze zabezpieczony. Rower wymagał dokręcenia 4 śrubek i można jeździć. Polecam!
2024-07-12
Rzetelna, profesjonalna i miła obsługa. Proces zakupy przebiegał szybko, sprawnie i byłam na bieżąco informowana o statusie zamówienia. Na miejscu przy odbiorze przekazano mi szereg cennych informacji, odbyła się jazda próbna, doszlifowanie techniczne roweru i z pełnym zadowoleniem zabrałam nowy nabytek do domu. Szukałam roweru w różnych sklepach i zdarzało się, że sprzedawca nawet nie wykazał zainteresowania podczas pobytu w sklepie. Naprawdę gorąco polecam!
pixel