Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trasy rowerowe w środkowej Polsce

2020-06-08
Trasy rowerowe w środkowej Polsce

Rozwój infrastruktury rowerowej w Polsce idzie do przodu i właściwie niezależnie od regionu jesteśmy dzisiaj w stanie znaleźć kilka ciekawych szlaków rowerowych dla tych, którzy lubią długie przejażdżki na rowerze szosowym jak i tych, którzy preferują leśne trasy, podjazdy i teren wymagający niezwykłej wydolności. Wybierając centralną Polskę możesz liczyć na naprawdę duże zróżnicowanie terenu i zależnie od swojego punktu startowego wybrać jedną z utartych już tras lub samodzielnie wyznaczyć dopasowaną do siebie drogę przejazdu. Nawigacja na kierownicę, zestaw naprawczy do plecaka, bukłak z wodą, przekąski energetyczne i w drogę. Gdzie wybrać się na rower w środkowej Polsce?

Szlak rowerowy w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

W centralnej Polsce trudno o piękne widoki i leśne trasy? Nic bardziej mylnego. Swoją przygodę po trasach rowerowych w tej części kraju rozpoczynamy od Bolimowskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu województwa łódzkiego i mazowieckiego. Dystans mamy tu krótki, bo zaledwie 20 kilometrów, ale to doskonały starter na początek sezonu lub propozycja wycieczki rodzinnej dla tych, którzy na co dzień nie podróżują na dłuższych dystansach.

Jako, że trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy proponujemy zabrać na drogę rower trekkingowy, typowo wycieczkowy. Na początku droga ze Skierniewic prowadzi żółtym szlakiem rowerowym, a później kieruje się na bardziej leśne, gruntowe, dobrze ubite i zadbane drogi na których poradzą sobie także dzieci. W Bolimowskim Parku Krajobrazowym możesz liczyć na spotkanie różnych gatunków zwierząt, w tym m.in. łosi, bobrów, saren czy rysi. Jeśli lubisz obcowanie z naturą, ta trasa to propozycja w sam raz dla Ciebie.

20 kilometrów w Puszczy Kozienickiej

Kolejna lżejsza trasa rowerowa przez tereny zielone, tym razem w okolicach Radomia. Główny poprowadzony przez Puszczę Kozienicką prowadzi z Garbatki do Czarnolasu – miejscowości, w której żył i tworzył Jan Kochanowski, choć w obrębie całej puszczy wyznaczono aż 17 mniejszych szlaków dla amatorów kolarstwa. Trasa jest tu oczywiście puszczona głównie ścieżkami leśnymi, utwardzonymi ale nieco wymagającymi sprzętowo – zdecydowanie lepiej zabrać tu rower trekkingowy, bądź gravelowy niż klasyczną szosę.

Trasa została przystosowana do wycieczek rodzinnych, przez co w szczycie sezonu można spotkać tu wielu rowerzystów na różnym poziomie wytrzymałości. Dla osób poszukujących nieco większego wyzwania proponujemy wypad do Puszczy Kozienickiej poza sezonem, połączenie wszystkich szlaków rowerowych w jeden lub zboczenie z trasy i przejażdżkę nieco mniej uczęszczanymi, trudniejszymi trasami leśnymi w okolicy.

Z Warszawy nad Zalew Zegrzyński na rowerze

Ostatnią krótką trasą na naszej liście będzie odcinek doskonale znany fanom jazdy rowerowej w Warszawie. Trasa nad Zalew Zegrzyński to 27 kilometrów z centrum prowadzących głównie drogami asfaltowymi. Na rowerze szosowym czy trekkingowym dotrzesz tu bez problemu, a sama trasa jest dobrą propozycją na weekendowy wypad za miasto bez konieczności zabierania ze sobą samochodu. Dobra dla rodzin i przejażdżki ze znajomymi bądź jako rozgrzewka przed dłuższymi trasami w sam raz na początek sezonu rowerowego. Niektórzy traktują trasę jako rozbiegówkę i poranny trening cardio – jadąc do celu i wracając od razu pokonujesz 54 kilometry bez potrzeby zatrzymywania się.

Na swojej rowerowej trasie przez Polskę centralną docieramy w końcu do Łodzi, gdzie możesz liczyć na dużo większe zróżnicowanie terenu niż przy poprzednio opisanych trasach. Dla fanów rowerów MTB i jazdy z licznymi podjazdami, zmianami nawierzchni i ciekawymi wyzwaniami to tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Trasa przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich liczy 74 kilometry i prowadzi w znacznej części przez drogi gruntowe, a te zależnie od pogody mogą być naprawdę gładkie lub wyjątkowo trudne.

Poza błotem, które utrzymuje się tu przez kilka dni po większych opadach, na trasie musisz liczyć się z licznymi wymagającymi podjazdami. Dobra kondycja wskazana, szczególnie gdy planujesz pokonać Park Krajobrazowy bez dłuższych postojów. Co spotkasz na trasie? Przede wszystkim lasy i klasyczne polskie wsie z pięknymi widokami i z dala od miejskiego zgiełku. Choć nie ma tu punktów turystycznych, w których warto zatrzymać się na dłużej, dla typowego fana wymagających rowerowych przejażdżek okolice Łodzi będą w sam raz.

Ziemiański Szlak Rowerowy dla fanów długich dystansów

Zupełny kontrast dla trasy przez lasy parki krajobrazowy i doskonała propozycja dla tych, którzy najlepiej czują się w długiej, wielogodzinnej podróży rowerowej. Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzi śladem zamków szlacheckich, podążając przez 250 kilometrów trasy w okolicy wielu wyjątkowych pałaców i dworków.

Nawierzchnia jest tu zmienna, bo Ziemiański Szlak Rowerowy często, z uwagi na zabytki, zbacza z trasy asfaltowej i prowadzi ścieżkami polnymi i leśnymi. Na niektórych odcinkach trafiają się nawet tzw. kocie łby, czyli trasy z kostki brukowej, która dla roweru szosowego będzie wrogiem numer jeden. Jaki rower wybrać na Ziemiański Szlak Rowerowy? Dobry, wytrzymały rower trekkingowy powinien sobie poradzić, ale nasz typ pada na lżejsze rowery MTB z dobrym przełożeniem i szeroką oponą. Na wytrzymałości sprzętu nie ma tu co oszczędzać. Jak jechać? Wyjeżdżając z Poznania kieruj się na południe, do Czempinia, pokonując po drodze trasę przez Gostyń, Jutrosin, Rawicz, Osieczną i Kościan.

Szlakiem Stu Jezior – 110 kilometrowa podróż w kierunku Poznania

Na koniec oddalimy się nieco od typowego rozumienia „centralnej Polski” i skierujemy po raz kolejny na zachód, w stronę Poznania, gdzie nasza uwagę przyciągnęła malowniczo brzmiąca trasa Szlakiem Stu Jezior. Stworzona ponad 20 lat temu trasa rowerowa liczy sobie 110 kilometrów i została poprowadzona drogami asfaltowymi oraz odcinkami z utwardzoną drogą gruntową, dzięki czemu nadaje się na przejazd rowerem szosowym.

Na trasie spotkasz wiele zabytków kultury, w tym zamek Szamotulskich z końca XV wieku, czy późnogotycki kościół z początku XVI wieku w Sobocie. Wyjeżdżając z Poznania kieruj się w stronę Międzychodu przez Kiekrz, Sobotę, Szamotuły, Ostroróg, Zajączkowo, Chrzypsko Wielkie, Sieraków, i Kamionną. Chcesz wydłużyć przygodę i faktycznie podążać w stronę Polski centralnej? Wystartuj z Łodzi, kieruj się w stronę Turka i rozłóż podróż na dwa, a nawet trzy dni ciekawej trasy podmiejskimi trasami o średnim i małym natężeniu ruchu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 1336 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-10
Szybki termin realizacji,wszystko ok,zamówienie kompletne,polecam
2024-12-05
Świetna cena, świetny rower, świetna obsługa - PM Bike zasługuje nawet na 6 gwiazdek :)
pixel