Trasy rowerowe w Dolinie Baryczy - gdzie się wybrać na rower?
Mówi się, że Dolina Baryczy to jeden z najlepszych terenów dla rowerzystów lubiących długie, malownicze trasy. Dzięki temu, że lokalnie pracuje się nad utwardzaniem kolejnych dróg leśnych i lokalnych, jazda rowerem jest tu dość spokojna choć nie pozbawiona ciekawej rzeźby terenu. Spośród najpopularniejszych można wymienić tu 4 odrębne szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności, długości trasy i ukształtowaniu terenu. Dla każdego coś dobrego.
Dolina Baryczy - trasy rowerowe
Zwiedzanie Doliny Baryczy na rowerze zaczniemy od najbardziej rozpoznawalnego, choć najkrótszego w okolicy szlaku będącego odcinkiem Międzynarodowego Szlaku Rowerowego Euro Velo R9. Biegnący przez Dolinę Baryczy odcinek prowadzi od Wrocławia przez Trzebnicę, Nowy Dwór, Domanowice, Koniowo, Koniówko, Jaz, Niezgodę, Rudę Sułowską, Olszę, Baranowice, Szkaradowo i Jutrosin. Szykując się na szlak Euro Velo można przygotować się na dobrej jakości trasy asfaltowe i szutrowe.
Na co liczyć w okolicy? Przede wszystkim na malownicze widoki i ciekawe punkty turystyczne oraz biwakowe. Z Koniowa trasa prowadzi w stronę Stawów Milickich wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. To zdecydowanie jeden z najciekawszych odcinków trasy R9 Wrocław-Poznań, nie tylko ze względu na Stawy Milickie i sam Park Krajobrazowy, ale też fakt, że szlak prowadzi tu po leśnych ścieżkach, zdecydowanie ciekawszych niż ruchliwe drogi na wyjeździe z Wrocławia.
Szlak pomarańczowy Doliny Baryczy
Podróż rowerowa wzdłuż biegu Baryczy? Szlak pomarańczowy prowadzi tu z województwa wielkopolskiego aż po ujście Baryczy do Odry w Lubuskiem. Cały szlak ma długość około 95 kilometrów i jest zdecydowanie ciekawą opcją dla tych, którzy lubią wyzwania, jazdę po nieco trudniejszym terenie i długie wycieczki rowerowe w pięknym otoczeniu natury. Najlepiej sprawdzi się tu rower crossowy, trekkingowy lub gravelowy. Pamiętaj o dobrym oświetleniu roweru i błotnikach - nawet w szczycie sezonu jazda wzdłuż biegu rzeki może przywitać kałużami czy lekkim błotem.
Startując w województwie wielkopolskim trasa szlaku prowadzi przez: Antonin - Odolanów - Uciechów - Wróbliniec - Potasznia - Grabownica - Milicz - Postolin - Łąki - Ruda Sułowska - Niezgoda - Radziądz - Żmigród - Kędzie - Wąsosz - Ryczeń - Wyszanów. Do trasy z powodzeniem dołączysz na każdym etapie, a stacje końcowe są dobrze skomunikowane m.in. z Wrocławiem, dzięki czemu w drogę powrotną możesz wybrać się np. pociągiem.
Trzebnicka Pętla Rowerowa
Trzebnicka Pętla Rowerowa to czerwony szlak wokół całego powiatu trzebnickiego, składający się na aż 171 km trasy rowerowej. Doskonale nadaje się dla tych, którzy lubią podziwiać okolicę zarówno pod kątem natury, jak i lokalnych zabytków. Na trasie przejeżdża się m.in. przez Osolin, Piotrkowice, Żmigród, Czarny Las, Rudę Sułowską, Rudę Żmigrodzką, Ujeździec Wielki i Kuźniczysko.
Zdecydowanie polecamy trasę późną wiosną i latem - mnóstwo zieleni, mijane po drodze jeziorka i stawy, cień w lesie i możliwość znalezienia punktów biwakowych po drodze zdecydowanie zachęcają do jazdy.
Jak przygotować się na zwiedzanie Doliny Baryczy?
Trasy rowerowe w Dolinie Baryczy są na tyle dobrze zorganizowane, że właściwie każdy punkt startowy jest dobry na to, by wpaść na trasę i pokonać kilkadziesiąt kilometrów bez obaw o zagubienie się w terenie. Szlaki są dobrze oznaczone, a leśne i polne trasy dobrze ubite. Warto oczywiście przygotować się na każde warunki i zabrać ze sobą solidnie wyposażony rower TREKoraz podstawowe narzędzia do naprawy drobnych usterek. Nie można zapomnieć też o prowiancie, szczególnie na dłuższych trasach - ta wzdłuż Trzebnickiej Pętli Rowerowej z powodzeniem rozbije się na dwa, trzy dni jazdy, jeśli lubisz po drodze wypoczywać nad jeziorami czy pod namiotami.