Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trasa dookoła Polski - jak się przygotować?

2018-09-28
Trasa dookoła Polski - jak się przygotować?

Na co dzień wybierasz coraz dłuższe trasy, a standardowe kilkanaście kilometrów zaczyna przypominać raczej rozgrzewkę? Rowerowa wyprawa rozciągająca się przez setki kilometrów może być naprawdę dobrą przygodą, o ile odpowiednio się do niej przygotujesz. Tu nie ma już miejsca na powrót do domu i przepakowanie bagażu, nie ma czasu na regenerację mięśni po każdych stu kilometrach. Opuszczając dom wiesz, że wrócisz najprawdopodobniej za kilkanaście dni, z całym bagażem doświadczeń i mnóstwem wniosków na przyszłość. Jak przygotować się do rowerowej trasy dookoła Polski?

Planuj z głową

Marzenia o przejechaniu rowerem dookoła Polski krążą prawdopodobnie w głowie wielu kolarzy, jednak jedynie nieliczni decydują się na ich spełnienie. Dlaczego? Sam proces przygotowań to długa i żmudna praca nad kondycją, wyposażeniem, czy wreszcie samą trasą, jaką przyjdzie ci pokonać. Jadąc tak daleko musisz mieć świadomość tego, jaki jest twój kolejny cel i jakie miejsca chcesz w trakcie wyprawy odwiedzić. Dobrym rozwiązaniem będzie tu kupienie dobrego przewodnika po Polsce lub przeszukanie Internetu i znalezienie ludzi, którzy już wcześniej podjęli się tego wyzwania i wiedzą doskonale, jak wygląda ono w praktyce.

Planuj drogę z wyprzedzeniem, ale też nie czuj ograniczenia planem - każdy dzień jest inny i niektóre mogą zmusić Cię do pozostania w hotelu o pół dnia dłużej, a inne okażą się na tyle przyjemne, że zatrzymanie się w miejscu docelowym będzie wydawało się stratą czasu. Pamiętaj jednak, żeby wybierać drogi przystosowane dla rowerzystów i omijać te z największym ruchem samochodowym. Nie tylko oszczędzisz sobie nerwów przy wyprzedzających tirach, ale też z większym prawdopodobieństwem natkniesz się na znacznie lepsze widoki.

Mierz siły na zamiary

Trening fizyczny przed wyprawą dookoła kraju to oczywiście konieczność, szczególnie gdy nie pokonujesz na co dzień kilkunastu kilometrów na rowerze. Planując swoje trasy bierz pod uwagę charakterystykę terenu i dostosowuj długości odcinków do ilości podjazdów, ruchliwości trasy czy nawet warunków pogodowych danego dnia. Nie bój się też postojów na odpoczynek w momencie, gdy poczujesz zmęczenie - z dobrym ekwipunkiem posilisz się w trasie i ruszysz dalej, zamiast na siłę dojeżdżać do następnego postoju planowanego z wiarą, że resztka energii dotrzyma cię do obiadu.

Zabierz wszystko, co konieczne

Tu temat można mocno rozwinąć, szczególnie zagłębiając się w kwestie prawidłowego ubioru. Niezależnie od pory roku powinny się tu oczywiście znaleźć ubrania typowo kolarskie, oddychające, pozwalające na zbudowanie stroju „na cebulkę” i odpowiednie grzanie podczas chłodniejszych wieczorów. Obowiązkowe są też oczywiście ubrania i buty przeciwdeszczowe, bielizna termiczna i kilka ubrań codziennych, w razie chęci zatrzymania się na dłużej w jakimś mieście. Nie można zapomnieć też o namiocie i śpiworze, chyba że planujesz każdego dnia zatrzymywać się w innym hotelu, co oczywiście też jest jak najbardziej w porządku. Do tego (w przypadku noclegów w terenie) karimata, kuchenka przenośna, menażki - wszystko, co pozwoli ci spokojnie spać i jeść. W co się zapakować? Tu oczywistą odpowiedzią będą sakwy, które można zamocować na rowerze. Z tego też powodu najlepszym rowerem na taką przejażdżkę będzie oczywiście rower trekkingowy lub crossowy, umożliwiający dodawanie najróżniejszych akcesoriów według uznania.

Przygotuj rower

W tym punkcie pozostaniemy już do końca, bo to bez wątpienia najważniejszy aspekt tak długiego wyjazdu. Rower na trasę dookoła Polski musi być przede wszystkim sprawny, przygotowany do pokonywania różnego rodzaju tras i odporny na zużycie po kilkuset przejechanych kilometrach. Z doświadczenia polecamy tu przede wszystkim rowery trekkingowe, crossowe lub górskie, choć z tych ostatnich warto wybrać modele raczej uniwersalne, a nie przeznaczone do specyficznych dyscyplin sportu. Przy rowerze muszą znaleźć się obowiązkowo sprawne przerzutki i hamulce, wytrzymałe opony z dobrym bieżnikiem (przydaje się w jeździe po deszczu i przy nieubitych trasach) i oczywiście światła zapewniające widoczność na drodze.

Co do roweru? Koniecznie pamiętaj o zapasowych dętkach, łatkach, kluczach do drobnych napraw, pompce, smarze do łańcucha, a nawet zapasowym łańcuchu i klockach hamulcowych. W trakcie tak długiej wyprawy wiele może się zmienić, a nieoczekiwane problemy najczęściej pojawiają się u tych, którzy się na nie kompletnie nie przygotują. Nie zapomnij też o porządnym zabezpieczeniu - tu bez dobrego U-locka nie ma co planować, a rower i tak mieć na oku w każdym możliwym momencie.

Rowerem dookoła Polski? Brzmi jak najlepsza przygoda i wyzwanie, którego warto się podjąć choćby dla osobistej satysfakcji. Z dobrze zaplanowaną trasą, odpowiednio przygotowanym ekwipunkiem i sprzętem przygotowanym do długich tras nie powinno zaskoczyć cię nic, prócz pięknych widoków.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 1335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-12
Bardzo sprawna i szybka obsługa. Jestem bardzo zadowolony.
2024-12-05
Rzeczowe doradztwo, szybka dostawa do wybranego sklepu. Towar zgodny z umową :-)
pixel