Szlak Orlich Gniazd rowerem
Najbardziej rozpoznawalny, różnorodny i jeden z najstarszych szlaków turystyczno-rowerowych w Polsce. Szlak Orlich Gniazd to miejsce, które każdy pasjonat długich tras powinien przetestować choć raz w swoim życiu. Ciągnąca się przez województwa śląskie i małopolskie trasa łączy Częstochowę z Krakowem, jest oznaczona kolorem czerwonym i oferuje zarówno spore zróżnicowanie terenu, jak i wiele ciekawych punktów turystyczno-widokowych. Czego można się po niej spodziewać i jak przygotować się do ponad 180 km drogi?
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – to musisz wiedzieć.
Trasa rowerowa wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd ciągnie się przez 184 km piaszczystych i kamienistych dróg polnych i leśnych. Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych i wiele w tym prawdy – właściwie na każdym kilometrze spotkasz tu piękne widoki, a na samej trasie nie brakuje ciekawych punktów turystycznych, ruin, zabytków i miejsc biwakowych idealnych na odpoczynek po długiej podróży.
Planując przejazd Szlakiem Orlich Gniazd przede wszystkim przygotuj swój rower. Nawet te lepiej dopasowane rowery do trudniejszego terenu warto jednak przed wyjazdem dokładnie sprawdzić. Zadbaj o koła, opony, odpowiednie smarowanie, sprawność hamulców, a do bagażu zabierz podstawowy sprzęt naprawczy, pompkę, łatki czy klucze. Nigdy nie wiadomo jakie okoliczności przytrafią się w połowie podróży.
Szlak trudny fizycznie, ale wart uwagi
Podróż rowerowa Szlakiem Orlich Gniazd jest wymagająca fizycznie i technicznie. Ci, którzy liczą na długie płaskie odcinki i spokojną podróż całą rodziną powinni wybrać raczej inne trasy śląskie, bo na Szlaku Orlich Gniazd przeważają podjazdy wymagające sporo siły w nogach i zjazdy po nierównościach, przy których niezbędne będzie dobre panowanie nad rowerem. Zdarza się nawet, że na odcinku Golczowice-Rabsztyn trzeba rower wprowadzić pod górę, bo trudno podjechać tu po piachu. Z reguły jednak, z odpowiednią siłą, bez problemu przejedziesz całą trasę bez przemierzania odcinków na pieszo.
Szlak Orlich Gniazd nie jest szlakiem wyjątkowo trudnym. Nie potrzebujesz tu specjalistycznego roweru podjazdowego czy zjazdowego, by pokonać gałęzie, korzenie i hopki. Jedyne, czego wymaga, to dobrej kondycji. Jeśli mieszkasz w pobliżu, dobrą rozgrzewką będzie zacząć trasę odcinkami, pokonując kawałek i wracając do domu. Ponad 180 kilometrów to na pewno nie dystans dla początkujących bez wprawy, kondycji i zapału do kilkudniowej wyprawy.
Jak jechać, co zabrać – przygotowanie do Szlaku Orlich Gniazd.
Szlak Orlich Gniazd jest całkiem dobrze oznakowany, zarówno po stronie śląskiej jak i małopolskiej. Na trasie spotkasz znaki z kilometrażem do najbliższych miejscowości oraz tabliczki z odległością i kierunkiem jazdy do pobliskich atrakcji turystycznych. Z reguły jednak przy wycieczkach powyżej 100 km polecamy zabrać ze sobą nawigację rowerową – na tak długiej trasie z pewnością zechcesz mierzyć swój wynik, długość podjazdów i zjazdów czy parametry takie jak tętno i prędkość jazdy. Z dobrą nawigacją możesz zapamiętać trasę, którą przebyłeś i zbaczając z drogi w stronę atrakcji turystycznych bez problemu powrócić na szlak po noclegu.
Sam Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie i prowadzi w kierunku wsi Olsztyn w powiecie częstochowskim, do pierwszego na trasie zamku. Podróżując dalej wzdłuż szlaku dotrzesz m.in. do Złotego Potoku, miejscowości z licznymi punktami turystycznymi, w tym Pałacem Raczyńskich, Dworkiem Krasińskich, czy Diabelskimi Mostami. Kierując się na południe Jury Krakowsko – Częstochowskiej spotkasz pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruiny – kolejnego „Orlego Gniazda” spośród wielu na szlaku.
Szlak Orlich Gniazd skupia się wzdłuż zabytkowych zamków, jakie można spotkać po drodze. Stąd jego nazwa, ale i tak wielki urok turystyczny. Jeśli poza jazdą rowerem interesujesz się historią, zabytkami czy pięknymi widokami, zdecydowanie warto rozłożyć podróż na kilka dni i podziwiać okolicę, zatrzymując się na trasie na noclegi (np. w Podlesicach).
Pamiętaj, by w tak długą trasę zawsze zabrać ze sobą prowiant, zapas wody i przekąski energetyczne, a także małą apteczkę, dobrze naładowany telefon i power bank. Przy długiej podróży lepiej się zabezpieczyć, a samą podróż Szlakiem Orlich Gniazd potraktować jako spokojną wycieczkę, a nie maraton wytrzymałościowy.