Rower górski vs. trekkingowy – co lepiej wybrać?
Wiele osób stoi przed dylematem czy lepiej kupić rower górski, czy rower trekkingowy. Decyzja może być szczególnie trudna, jeśli nie ma się wiedzy specjalistycznej i technicznej. Dla wszystkich niezdecydowanych przygotowaliśmy ten krótki poradnik, w którym opisujemy, czy lepiej wybrać rower górski, czy trekkingowy.
Wiele modeli rowerów damskich i męskich dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych daje możliwość wyboru najlepiej dopasowanego do potrzeb sprzętu. Jednocześnie może przyprawić o zawrót głowy osoby, które chcą kupić najlepszy rower w dobrej cenie, a dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze. Nie ulega wątpliwości, że rower to inwestycja. Kiedy ma się jasno sprecyzowane oczekiwania, wybór roweru jest prosty. Co innego, kiedy zastanawiasz się nad rowerem górskim, ale rozważasz też rower trekkingowy. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje dla przemierzających się do kupna jednośladu.
Rower górski - krótka charakterystyka
Rower górski (lub inaczej znany jak rower MTB) łatwo poznać po szerokich oponach, wysokiej ramie i widocznych amortyzatorach. Skok amortyzatorów zwykle sięga 100 milimetrów. Konstrukcja takiego roweru, osadzenie na porządnych oponach i amortyzatory przednie to zalety, dzięki którym na rowerze górskim można pokonywać wszelkie nierówności terenu. Szczególnie że rowery górskie mają przyjemne, miękkie przełożenie.
Dla kogo rower górski?
Jazda na takim rowerze jest wygodna także w terenie zabudowanym, płaskim. Co więcej, budowa roweru górskiego umożliwia jazdę na rowerze w pozycji pochylonej, ale też w pozycji wyprostowanej. Dzięki temu rower może być wielofunkcyjny i np. po włożeniu węższych opon służyć jako rower do poruszania się po mieście. Nie straszne mu anomalie pogodowe i złe warunki atmosferyczne, ponieważ budowa roweru górskiego niekiedy określana jest jako pancerna. Chociaż szeroka rama i mocne obręcze to standard w tego rodzaju rowerach, to zawsze należy dobrze sprawdzić ich jakość, która też zależy od włożonego w rower budżetu.
Rower górski Cube Aim 2022
Rower trekkingowy – krótka charakterystyka
Rowery trekkingowe to bracia rowerów górskich, którzy bardziej od wysokich i stromych gór wolą jazdę po asfalcie. Węższe, ale wysokie opony zapewniają sprawną jazdę, ale w razie potrzeby można je wymienić na większe. Rower trekkingowy łatwo poznać po wielu dodatkowych akcesoriach, takich jak błotnik czy stopka. Często zamiast amortyzatora stosuje się w nich tzw. sztywne widelce, dzięki którym rower jest lżejszy, a amortyzacja roweru nie pochłania tak dużej energii podczas pedałowania. Jeśli już stosuje się w nich amortyzatory, to mają one około 50 milimetrów skoku.
Dla kogo rower trekkingowy?
Poruszanie się na rowerze trekkingowym jest szybkie, płynne i komfortowe. Wygodna i wyprostowana pozycja za kierownicą pozwala na utrzymanie kontroli nad pojazdem, ale głównie po terenie równym, asfaltowym lub po tzw. drogach szutrowych. Rowery trekkingowe charakteryzują się też tzw. twardym przełożeniem, co oznacza że najtwardsze biegi wymagają użycia dużego nacisku na pedały. Rowery trekkingowe mają też mniej odporną na uszkodzenia konstrukcję niż rowery górskie, ale są też bardziej zgrabne, ponieważ ich przekroje ram są mniejsze.
Kross Trans 2.0 2022
Różnice między rowerem górskim a trekkingowym. Co wybrać?
Podsumowując podobieństwa i różnice między rowerami i modelami, nie sposób nie zauważyć, że zarówno rower górski, jak i rower trekkingowy idealnie sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej, do wycieczek za miasto, a także uprawiania sportu. Nie ma przecież zakazu poruszania się rowerem górskim w mieście, czy rowerem trekkingowym po lesie. Kolosalna różnica i szczegół tkwi jednak w wygodzie. Budowa roweru górskiego sprawia, że poruszanie się po nim będzie bezpieczne i komfortowe szczególnie w górach, ale niektórzy chwalą sobie też poruszanie się na rowerze górskim po w mieście. Rowery trekkingowe są lżejsze, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na turystyczne wyjazdy. Chociaż mają pewne ograniczenia, to trzeba pamiętać, że na drodze najważniejsze jest myślenie i zdrowy rozsądek