Rower biegowy – jak długo posłuży dziecku?

Ulubione zdanie twojego malucha to „ja sam!”? Podczas spacerów w parku albo w lesie uwielbia biegać i wyścigać się z ptakami czy wiewiórkami? Pora w takim razie zastanowić się nad pierwszym prawdziwym pojazdem dla waszej pociechy. Kiedy rower biegowy dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rower biegowy - od kiedy
Rowerki biegowe to świetne rozwiązanie dla dzieci w wieku 2-5 lat, które jeszcze są za małe, żeby jeździć na dużym rowerze, a jednocześnie nie mogą usiedzieć na miejscu. Niezbyt ciężkie, z dobrym hamulcem, wklęsłym siodełkiem, zapobiegającym spadaniu, kierownicą o ograniczonych ruchach, a przy tym w kolorach lubianych przez maluchy, biegówki uczą nowego rodzaju aktywności i pomagają spędzać czas z rodzicami i rodzeństwem.
Ich zadanie to przede wszystkim nauka równowagi, koordynacji ruchowej, orientacji w terenie i dodanie odwagi nawet największym nieśmiałkom (poczucie sprawczości robi swoje).
Ortopedzi i rehabilitanci zgodnie stwierdzają, że zamiast chodzików ograniczających ruch i uczących niewłaściwych nawyków rower biegowy jest świetnym narzędziem do ćwiczenia właściwej postawy.
Jak dobrać rower biegowy dla dziecka?
Zaczynamy od zmierzenia naszego małego rowerzysty. Maluch musi swobodnie siedzieć na siodełku i dotykać nogami do podłoża (może mieć lekko zgięte kolanka). W tym celu stawiamy dziecko przy ścianie w bucikach, w których będzie szusować na biegówce i mierzymy centymetrem długość nóżki (wraz z butem). Wtedy będziemy wiedzieli, jak wysokie powinno być siodełko. Jeśli zastanawiamy się, jaki rower biegowy dla dwulatka, to wysokość siodełka będzie przeciętnie wynosić 25-32 cm. Ale zawsze lepiej ocenić to dokładnie, żeby mały rowerzysta się nie zniechęcił.
Optymalna waga biegówki to około 4 kg (widełki wynoszą 3-5 kg) – tyle jest w stanie unieść małe dziecko, ale i rodzic, niosący za nim zabawki do domu. Rowerki zwykle wykonane są z drewna, aluminium lub plastiku (te ostatnie raczej do jeżdżenia po domu). Pamiętajmy, że rowerek, choć lekki, musi być solidnie wykonany, a żadne wystające śruby czy inne elementy nie wchodzą w grę!
Spójrzmy przykładowo na wybrane rowerki biegowe dostępne w naszym sklepie: waga rowerków Rebel Kidz oscyluje w granicach 3,5-3,8 kg, wykonane są ze stopu magnezu i aluminium i z powodzeniem posłużą maluchom w wieku 2-5 lat. Kolorystyka spodoba się zarówno chłopcom (zielone), jak i dziewczętom, które właśnie mają fazę na róż i motylki.
Rower biegowy Rebel Kidz
Z kolei w odrobinę cięższym modelu Kross Mini możemy swobodnie regulować siodełko, a maluch nauczy się korzystać z hamulca ręcznego. Na szerokich oponach mały rowerzysta pokona nawet leśne drogi.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze biegówek?
Jeśli chodzi o hamulce, dwulatkom są niepotrzebne, bo takie urwisy hamują nóżkami. Jednak starszym i bardziej ruchliwym dzieciom już się przydadzą. Jaki rowerek biegowy dla trzylatka? Lekki, z ręcznym hamulcem zamontowanym na tylnym kółku, co pozwoli na bezpieczną jazdę. Warto też sprawdzić, czy rowerek ma możliwość podwyższenia kierownicy i regulacji siodełka. Biegówka będzie rosła wraz z dzieckiem, a dorośli odetchną z ulgą, że nie czeka ich nowy wydatek. No i przestanie im spędzać sen z powiek kwestia: “rower biegowy na jaki wiek”. Pamiętajmy tylko, że siodełka w rowerach drewnianych mają mniejszą możliwość regulacji.
A co z kółkami? Jeśli mały mistrz kierownicy szusuje na biegówce po podwórku czy parku, zdecydujcie się na kółka pompowane. Mają one o wiele lepszą przyczepność niż piankowe. Te ostatnie co prawda raczej się nie przedziurawią, ale za to mogą być przyczyną wywrotek, jeśli kilkuletni rowerzysta trafi na mokrą trawę czy liście.
Do kiedy rower biegowy?
Praktycznie do momentu, kiedy wasz maluch opanuje równowagę i zacznie sięgać rowerem do pedałów. Dzięki ćwiczeniom równowagi, którą opanował na biegówce, nie będzie już potrzebować dodatkowych kółek w tradycyjnym rowerze. Może to stać się już około 5 roku życia, choć są dzieci, które opanowują rower z pedałami około 7-8 roku życia. Najważniejsze jednak, że cały czas zachowują aktywność fizyczną!