Rodzaje wentyli rowerowych
Wentyle rowerowe to grupa akcesoriów, które można podzielić na kilka grup. Typ zastosowanego wentyla zależy od kilku czynników. Z czego wynikają różnice między wentylami stosowanymi w rowerach? Czy warto stosować przejściówki do wentyli rowerowych? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania i polecamy najpopularniejsze rodzaje wentyli do poszczególnych modeli rowerów i produktów znanych marek.
Wentyl rowerowy – co do jest?
Wentylem rowerowym nazywa się element dętki lub system bezdętkowy. Jego zadaniem jest wtłaczanie powietrza i brak możliwości jego wydostania się na zewnątrz.
Po co stosować wentyl rowerowy?
Zastosowanie wentyli rowerowych na duże znaczenie szczególnie w przypadku rowerów górskich, szosowych i innych rowerów przeznaczonych do uprawiania sportów.
Wentyle rowerowe – rodzaje
Wyróżnia się różne rodzaje wentyli rowerowych. Są to:
- wentyl Dunlopa, czyli wentyl rowerowy
- wentyl Presta, czyli wentyl prosty lub francuski
- wentyl Schradera, czyli inaczej zwany wentyl samochodowy
Jakie są różnice między wentylami? Gdzie się je stosuje i jakich oznaczeń trzeba szukać?
Wentyl Dunlopa
Najpopularniejszy wentyl rowerowy stosowany w wielu polskich, starszych rowerach. Jego skrót to wentyl DV lub D/V.
Jak spuścić powietrze?
Klasyczna konstrukcja wentylu sprawia, że spuszczenie powietrza jest możliwe dopiero po wykręceniu głowicy wentyla.
Jak uzupełnić powietrze?
Pompowanie jest możliwe z użyciem specjalnych pompek typu DV, ale niekiedy sprawdzi się też pompka do wentyli Presta. Aby powietrze dopompować trzeba włożyć główkę pompki.
Wentyl Presta
Z uwagi na swoją specyficzną konstrukcję wentyle Presta są najczęściej stosowane w rowerach sportowych, szczególnie często można je spotkać w rowerach crossowych i szosowych. Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie rower ma węższe obręcze i opony. Skrót, jakiego należy szukać to SV, FV lub F/V. Wentyl Presta określa się też jako wentyl włoski.
Jak spuścić powietrze?
Aby spuścić powietrze z wentyla Presta trzeba odkręcić nakrętkę zaworu na wentylu i wcisnąć ją.
Jak uzupełnić powietrze?
W wentylu Presta uzupełnienie ciśnienia jest proste, ale trzeba dysponować pompką z odpowiednią końcówką. Wystarczy odkręcić nakrętkę i nałożyć pompkę z dopasowaną końcówką. Nakrętki nie trzeba odkręcać do końca, ponieważ można go uszkodzić.
Wentyl Schrader
Tego rodzaju wentyl jest stosowany w branży samochodowej. Oznacza to, że można spotkać także inne akcesoria samochodowe do tego rodzaj wentyli. Są to między innymi specjalne pompki samochodowe, kompresory itd. Skrót tego wentyla do AV lub A/V.
Jak spuścić powietrze?
Spuszczanie powietrza jest możliwe po naduszeniu widocznego bolca, który znajduje się w wentylu.
Przejściówki do wentyli rowerowych – zastosowanie
Zdarza się, że rower posiada wentyle, które nie pasują do posiadanej pompki. Przejściówka (inaczej adapter) pozwalający napompować wentyl rowerowy z innym wejściem to idealne rozwiązanie, aby móc napompować np. rower z wentylem DV pompką na wentyl AV. Aby móc
Przedłużki zaworów – kiedy warto je mieć?
Przedłużki zaworów, takie jak przedłużka do wentyli TUFO 31 mm, są niezastąpione do pompowania kół samochodowych czy ciężarowych. Stosowanie przedłużek jest szczególnie przydatne, aby bezproblemowo i szybko napompować koła. Wystarczy podłączyć końcówkę do pompowania.
Przedłużka do wentyli Tufo 31 mm
Nie zapomnij o dobrej pompce do roweru
Mobilna, lekka i kompaktowa pompka to jedno z tych akcesoriów, które trzeba mieć. Dzięki niej łatwo szybko i efektywnie napompować każdą szosową dętkę. Dostępna w naszym sklepie pompka TOPEAK RaceRocket pozwala uzupełnić ciśnienie do 11 bar. Idealnie pasuje do zaworów typu Presta i Auto, a elastyczny wąż zapobiega wyginaniu się wentyla podczas pompowania. Co więcej, pompka jest sprzedawana w zestawie z uchwytem montażowym. Innym rozwiązaniem, które warto mieć ze sobą w podróży, jest pompka Topeak Mini Dual DX, która automatycznie dopasowuje się do rodzaju zastosowanego w rowerze wentyla. Niezależnie od tego, czy rower ma wentyle typu Presta czy Schrder pompuje dwa razy szybciej niż tradycyjne pompki. Ponadto pompka jest wyposażona w system DualAction, dzięki któremu możliwe jest pompowanie podczas pchania i ciągnięcia tłoka.
Pompka Topeak RaceRocket