Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje bagażników rowerowych

2020-11-06
Rodzaje bagażników rowerowych

Rowery miejskie i trekkingowe to dwa podstawowe modele, które trudno wyobrazić sobie bez bagażnika umieszczonego nad tylnym kołem. Ich funkcjonalność nie ogranicza się do przewożenia plecaka, koca czy drobnego bagażu w drodze na zakupy lub piknik - zależnie od konstrukcji bagażnika i roweru, w trasę możesz zabrać ze sobą dodatkowe sakwy, w których bez problemu zmieścisz ekwipunek na dłuższą wyprawę. Jakie rodzaje bagażników rowerowych są dostępne na rynku i do jakich modeli rowerów mogą zostać zamocowane?

Podstawowe rodzaje bagażników rowerowych

Ze względu na sposób montażu, bagażniki rowerowe możemy podzielić na tylne, przednie oraz na sztycę. Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie uzależniony przede wszystkim od możliwości montażowych w Twoim rowerze.

  • Bagażniki tylne są mocowane do ramy oraz osi tylnego koła. Opcja taka dostępna jest najczęściej dla rowerów, które posiadały fabrycznie zamontowany bagażnik lub zostały pod niego przystosowane (głównie rowery trekkingowe i miejskie). Bagażnik tylny powinien być zawsze dopasowany do wielkości koła, tak by nie zawadzał podczas jazdy. Niektóre modele posiadają system regulacji wysokości wsporników mocowanych do osi koła, tak by możliwe było zapięcie ich do każdego roweru dopasowanego do bagażników tylnych.
  • Bagażniki na sztycę to wariant dedykowany do rowerów, w których nie ma otworów do mocowania bagażnika do ramy i osi koła. Montowane na wsporniku siodełka dzięki solidnemu zaciskowi na sztycy mogą znosić mniejsze obciążenia, niż standardowe bagażniki tylne. Na potrzeby przewożenia drobnego bagażu sprawdzą się jednak w zupełności.
  • Bagażniki przednie do montażu na przednim widelcu są spotykane znacznie rzadziej - najczęściej stosuje się je jako wsparcie dla koszyka rowerowego oraz punkt montażu sakw. Modele tego typu mogą być mocowane na samym widelcu lub dodatkowo wspierane o kierownicę, dla zwiększenia maksymalnego obciążenia bagażnika.

Bagażniki tylne oraz przednie mogą służyć nie tylko przewozowi bagażu, ale także mocowaniu siodełka dla dziecka. W takim przypadku warto jednak upewnić się przed zakupem, czy wybrany bagażnik będzie kompatybilny z siodełkiem i umożliwi jego bezpieczne mocowanie. W przypadku bagażników wybieranych pod siodełko dla dziecka koniecznie upewnij się też, czy jego maksymalne obciążenie jest dopasowane do wagi dziecka i czy rower jest w stanie takie obciążenia wytrzymać.

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Ze względu na dostępne obciążenie oraz możliwość zamontowania pojemnych sakw rowerowych, zdecydowanie najlepszym i najczęściej wybieranym modelem bagażników rowerowych są bagażniki tylne, mocowane do specjalnych otworów w ramie oraz wspierane o oś tylnego koła. Ich wytrzymałość będzie zależna oczywiście także od materiału wykonania i zastosowanych wsporników - wiele bagażników mocowanych fabrycznie w rowerach turystycznych nie jest w stanie przyjąć obciążeń wymaganych przez użytkowników, przez co konieczna jest ich wymiana na lepszy, solidniejszy model.

Wbrew pozorom, bagażniki rowerowe mogą zostać zamontowane nie tylko w rowerach trekkingowych i miejskich. Producenci starają się dostosować do potrzeb wszystkich kolarzy, proponując rozwiązania możliwe do zamocowania także w rowerach gravelowych, szosowych czy MTB. W ich przypadku znacznie częściej widuje się bagażniki mocowane z przodu bądź na sztycy pod siodełkiem, głównie ze względu na brak fabrycznych otworów do montażu bagażnika na tylnej ramie oraz z uwagi na konstrukcję koła i niemożliwość oparcia ciężaru bagażnika o oś.

Dopasowanie bagażnika rowerowego do Twoich potrzeb

Wybierając bagażnik rowerowy warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję i możliwość zamocowania go do Twojego roweru, ale też na materiał wykonania, deklarowane obciążenie maksymalne i możliwość montażu przy określonych modelach i rozmiarach rowerów. Ze względu na materiał wykonania, bagażniki rowerowe to najczęściej konstrukcje aluminiowe bądź stalowe, przy czym te drugie będą znacząco wpływały na końcową wagę roweru. Bagażniki aluminiowe mogą zagwarantować wysoką wytrzymałość, dobry udźwig, możliwość montażu sakw podróżnych, a jednocześnie ważyć nie więcej niż 800-900 gram, co nie wpłynie mocno na całkowitą wagę roweru bez bagażu. Kiedy zdecydować się na bagażnik stalowy? Jeśli planujesz dłuższy wyjazd w trasę i będziesz pokonywać wiele kilometrów przy maksymalnym obciążeniu roweru sakwami, konstrukcja stalowa ma szansę zapewnić lepszą wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

Bagażnik nie należy do wyposażenia obowiązkowego, ale dla rowerzystów poruszających się na co dzień jednośladem po mieście czy wybierających długie podróże rowerowe może okazać się niezbędny. Wybór właściwego i dopasowanego do Twojego roweru rozwiązania pozwoli nie tylko zabrać ze sobą więcej bagażu, ale przede wszystkim zapobiec przeciążeniu samego roweru i uszkodzeniu kół podczas jazdy z obciążeniem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-04
Bez zarzutów polecam
2024-10-01
.
pixel