Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewodnik po rowerach crossowych

2017-02-14
Przewodnik po rowerach crossowych

Wiele osób staje przed tym samym dylematem w momencie, w którym decydują się na zakup nowego roweru - jaki rower kupić, aby najlepiej spełniał moje wymagania? Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ przez długi czas producenci oferowali rowery dostosowane do konkretnego przeznaczenia. Osoby lubiące zróżnicowaną jazdę musiały wybierać miedzy rowerem szosowym, a górskim, ale żadne z tych rozwiązań nie dawało pełnej satysfakcji. W końcu na naszym rynku pojawiły się rowery crossowe, które są idealnym połączeniem pomiędzy rowerami MTB a tymi przeznaczonymi na szosę. Crossy szybko zyskały uznanie klientów, którzy docenili sprawne połączenie rozwiązań znanych z szosówek z kołami oraz oponami przystosowanymi do jazdy po drogach oraz umiarkowanych nawierzchniach.

Opony i koła

To, co zasadniczo odróżnia rowery crossowe od szosowych, to opony. Opony montowane w rowerach crossowych posiadają bardziej agresywny bieżnik i są szersze niż w przypadku szosowych - pozwala to na zachowanie równowagi oraz większej stabilności na nierównej nawierzchni.

Zastosowanie takich opon pozwala więc na zachowanie dynamiki oraz lekkości w połączeniu z rozwiązaniami gwarantującymi bezpieczeństwo na drogach nieutwardzonych. Przeważnie producenci oferują rowery crossowe z oponami o szerokości od 38 do 44 milimetrów oraz kołami o rozmiarze 28 cali.

Czy amortyzator jest niezbędny?

Większość rowerów crossowych wyposażonych jest w amortyzatory, które zwiększają komfort jazdy po nierównych nawierzchniach. Taka konstrukcja jest wystarczająca do poruszania się po umiarkowanym terenie.

Pamiętajmy, że jeżeli wybieramy się w ciężki teren, to powinniśmy zaopatrzyć się w rower MTB, ponieważ cross może okazać się niewystarczający. Amortyzatory mają przeważnie od 50 do 65 milimetrów skoku (w przypadku rowerów górskich liczby te wynoszą od 80 do 100 milimetrów). Niektórzy producenci oferują również modele ze sztywnymi widelcami, ale są to rozwiązania występujące stosunkowo rzadko. Na taki rower możemy zdecydować się, jeżeli nie zamierzamy poruszać się po nierównościach.

Ja widać, w kategorii rowerów crossowych panuje pewna dowolność, więc przed dokonaniem zakupu powinniśmy dokładanie zapoznać się ze specyfiką danego modelu.

Napęd

W przypadku rowerów crossowych stosuje się ten sam napęd co w rowerach trekkingowych, a więc pozwalający na uzyskanie twardszych przełożeń. Standardowo stosowana jest korba z tarczami 48-36-26 .

Rower crossowy, czyli kuzyn roweru trekkingowego

Jeżeli mielibyśmy przyrównać budowę roweru crossowego to pozostałych, to najbliżej znajduje się rower trekkingowy. Podobieństwo jest tak duże, że w wielu przypadkach ciężko będzie rozróżnić te dwa rodzaje. Niektórzy producenci stosują bardziej agresywną ramę w rowerach crossowych, niż w przypadku modeli trekkingowych. Jakie są pozostałe różnice? Rowery trekkingowe posiadają dodatkowy osprzęt, który wyróżnia je na tle pozostałych. Mowa oczywiście dodatkowych, bocznych bagażnikach oraz oświetleniu.

Czy rowery crossowe się sprawdzają? Większość użytkowników jest zadowolonych z podjętego wyboru - modele crossowe stanowią świetne połączenie tego zalet rowerów szosowych oraz górskich, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Ciekawe i tanie rowery crossowe oferuje firma Kross, która do wielu lat specjalizuje się w sprzedaży sprawdzonych oraz niezawodnych modeli. Rowery crossowe tej marki dostępne są już od 1300 złotych - zachęcamy do sprawdzenia!

Zobacz najnowsze modele crossowe w sklepie PM Bike!

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1164 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-03
Szybko i bez problemów
2024-08-29
Najtaniej i przed czasem - polecam
pixel