Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie na rower — jak czuć się bezpiecznie po zmroku?

2021-08-11
Oświetlenie na rower — jak czuć się bezpiecznie po zmroku?

Każdy rower powinien być wyposażony w odpowiednie części i akcesoria, które sprawią, że jazda będzie komfortowa, a co ważniejsze bezpieczna. Część wymagań narzucają przepisy, które jasno określają, w co powinien być wyposażony rower, aby mógł poruszać się po drogach publicznych w bezpieczny i zgodny z prawem sposób. Niezbędne są działające hamulce, dzwonek lub inny sygnalizator dźwiękowy, odblaski, ale także oświetlenie, które zapewnia nam bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku oraz w warunkach gorszej widoczności. Dobrej jakości oświetlenie nie tylko podniesie nasze bezpieczeństwo na drodze, ale również pozwoli uniknąć mandatu za jego nieposiadanie.

Co mówią przepisy o oświetleniu rowerowym?

Jeśli jeździmy na rowerze po zmroku, przejeżdżamy przez tunel lub przemieszczamy się w warunkach gorszej widoczności np. podczas opadów śniegu, deszczu lub występowania mgły, oświetlenie w rowerze jest niezbędne. Warto pamiętać, że lampki rowerowe oprócz tego, że są niezbędne, to muszą również spełniać pewne wymogi prawne, aby ich użytkowanie było w pełni legalne.

Z przodu roweru powinno znajdować się przynajmniej jedno światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej. Natomiast z tyłu powinno być zamontowane przynajmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej oraz odblask o kształcie innym niż trójkąt. Bardzo często lampki rowerowe połączone są z odblaskami, przez co nawet gdy są wyłączone, to w pewnym stopniu zwiększają naszą widoczność. Oprócz tego światła w rowerze powinny być zamontowane na wysokości nie mniejszej niż 25 cm oraz nie większej niż 1,5 m. Dotyczy to zarówno przednich jak i tylnych lampek rowerowych. Warto pamiętać o tym przepisie w sytuacji, gdy zamierzamy używać tylko i wyłącznie latarki czołowej lub montować lampkę na kasku. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie dodatkowo lampki montowej niżej np. na kierownicy.

Zestaw oświetlenia Bontrager Ion 100R Flare R City 100 lm

Zestaw oświetlenia Bontrager Ion 100R Flare R City 100 lm

Całe oświetlenie rowerowe oprócz odblasków może być zdejmowanie z roweru w sytuacji, gdy nie jest aktualnie użytkowane. Można stosować także światło migające zarówno z przodu jak i z tyłu roweru. Dużo rowerzystów korzysta z tej opcji, ponieważ pozwala ona znacząco wydłużyć czas działania lampki na baterii, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy wybieramy się w dłuższą wycieczkę rowerową po zmroku. Warto jednak pamiętać, aby światło było widoczne przynajmniej z odległości 150 metrów, tak samo jak odblaski oświetlone światłem drogowym.

Co może grozić za brak oświetlenia w rowerze?

Bardzo łatwo zapomnieć o oświetleniu roweru w przypadku, gdy zdejmujemy je podczas jazdy dziennej i zakładamy, gdy go potrzebujemy. Często zdarzają się sytuacje, gdy jedziemy na wycieczkę rowerową późnym popołudniem i z różnych przyczyn trwa ona dłużej, niż planowaliśmy i musimy wracać po zmroku. Bez oświetlenia jest to bardzo niebezpieczne, a dodatkowo grozić nam może mandat, za brak podstawowego wyposażenia roweru, jakim jest oświetlenie. Policyjny taryfikator przewiduje w tym przypadku mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Warto pamiętać, że kara ta nie odnosi się tylko do oświetlenia, ale również innych niezbędnych akcesoriów takich jak hamulce oraz sygnalizator dźwiękowy np. dzwonek rowerowy.

Jakie oświetlenie wybrać?

Wybierając oświetlenie rowerowe, można zakupić zestaw składający się z lampki przedniej oraz tylnej lub kupić je osobno. Należy pamiętać o tym, że niezbędne jest posiadanie zarówno oświetlenia przedniego jak i tylnego, nie wystarczy tylko jedno z nich. Szukając odpowiedniego modelu dla siebie, warto zastanowić się nad tym, do czego oświetlenie będzie nam potrzebne. Jeśli jeździmy po zmroku głównie w mieście po oświetlonych ulicach, lampki muszą nam zapewniać jedynie widoczność i bezpieczeństwo, przez co ich moc może być mniejsza.

Zestaw oświetlenia rowerowego Prox Ran 900 lm Bootes 20 lm

Zestaw oświetlenia Prox Ran 900 lm Bootes

W sytuacji, gdy planujemy jeździć po nieoświetlonych drogach lub w terenie na rowerze górskim lub trekkingowym warto zainwestować w mocniejsze lampki, które oprócz zwiększenia naszej widoczności pozwolą nam również widzieć drogę przed sobą. W naszym sklepie PM Bike znajdą państwo szeroki wybór lampek rowerowych, które sprawdzą się w każdych warunkach czy to podczas jazdy miejskiej, dłuższych wycieczek za miasto czy nawet nocnej jazdy w terenie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 957 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wszystko super!
2024-06-09
Rower zgodny z opisem (cudna bryka :-) ) przesyłka szybka, złożenie roweru banalne proste.Polecam .
pixel