Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najtańsze rowery MTB – uważaj, żeby nie płacić dwa razy!

2020-11-06
Najtańsze rowery MTB – uważaj, żeby nie płacić dwa razy!

Najtańsze rowery górskie sprzedawane przez KROSS i TREK są dostępne w granicach 1200-2000 zł, w zależności od dostępnych ofert promocyjnych i wyprzedaży posezonowych. Poszukując jeszcze tańszych modeli trzeba wybrać się do marketów i sklepów sportowych, w których za nie-markowe modele MTB zapłacimy poniżej 1000 zł. Pytanie pojawia się jednak: czy taki zakup ma w ogóle sens? Czy na rowerach górskich, przygotowanych do jazdy przy większych obciążeniach i w trudniejszym terenie, ma w ogóle sens? Jeśli szukasz najtańszego roweru MTB uważaj, żeby nie przepłacić dwa razy.

Najtańsze MTB na rynku - marketowe i markowe rowery górskie

Rowery górskie są z założenia przystosowane do jazdy w trudnym terenie. Dzięki amortyzacji, szerszym oponom, większemu bieżnikowi i odpowiedniej geometrii mogą wytrzymać większe obciążenia, ułatwiając pokonywanie terenów leśnych i górskich bez większych przeszkód. Zależnie od wybranego stylu jazdy i konstrukcji roweru, MTB mogą być przygotowane z myślą o:

  • ekstremalnych zjazdach,
  • dłuższych trasach w terenie,
  • niewygodnych podjazdach,
  • wyboistych drogach,
  • luźnym podłożu.

Aby zachowywały się na trasie zgodnie z oczekiwaniami wymagają zastosowania odpowiednich, wytrzymałych części i komponentów. W najtańszych modelach na rynku uzyskanie wysokiej trwałości i wytrzymałości roweru jest praktycznie niemożliwe.

Rower MTB w markecie różni się z pozoru niewiele od roweru markowego dostępnego w sklepach rowerowych. Trzeba jednak zauważyć, że nawet najtańsze modele Kross, czy Trek bazują na sprawdzonych komponentach znanych marek, jedynie ograniczając rozbudowanie roweru do minimum. W efekcie mogą oferować lepszą trwałość i wygodę jazdy niż rowery marketowe, choć oczywiście i wśród tych znajdą się modele dobre z perspektywy mało wymagających użytkowników.

Dlaczego nie warto zawsze wybierać taniego rozwiązania?

Nie szkalujemy idei tanich rowerów MTB, bo wierzymy że każdy użytkownik powinien mieć możliwość dopasowania roweru do możliwości swojego budżetu i korzystania z możliwości kupionego jednośladu tak, jak korzystałby z modelu znacznie droższego. Musimy jednak zauważyć, że tańsze rozwiązania nie zawsze się opłacają i w wielu przypadkach można przepłacić za nie dwukrotnie - raz, kupując rower za kilkaset złotych i zauważając jak wiele gorszej jakości części musiał wykorzystać producent by stworzyć tani rower i drugi, gdy okaże się że zamiast wymiany części na nowe opłacalne będzie kupienie drugiego roweru. Niestety, wiele osób decyduje się często po raz drugi na tańszy model - łączny koszt zakupienia pierwszego i drugiego pozwoliłby na wybór markowego modelu z nieco wyższej półki cenowej, ze sprawnymi i trwałymi elementami zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo jazdy znacznie dłużej.

Jakość w parze z ceną - za co płacimy w droższych rowerach MTB?

Zdania co do zasadności zakupu droższego roweru MTB przy minimalnych wymaganiach użytkownika-amatora są podzielone i ma to mocne uzasadnienie. Dla osoby, która od czasu do czasu wybiera się w teren, ze swojego „górala” korzysta także w mieście i nie ma wygórowanych wymagań względem trwałości części, wagi roweru czy konieczności wymiany niektórych elementów co sezon lub dwa, rower z najniższej półki cenowej będzie jak najbardziej w porządku. Mając jednak doświadczenie na najtańszych rowerach, można zacząć zastanawiać się za co płacimy w droższych modelach MTB.

Według bardziej doświadczonych użytkowników, serwisantów, a także naszych specjalistów w PM Bike, różnica pomiędzy rowerami z najniższej półki cenowej i marketowej, a tymi w cenie powyżej 2000 zł leży przede wszystkim na poziomie jakości wykonania i kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Producenci w najtańszych modelach wykorzystują najtańsze komponenty, zmniejszając często dynamikę jazdy i przełożeń, komfort użytkownika czy ogólną żywotność roweru kosztem zbudowania tańszej konstrukcji. Im wyższa półka cenowa, tym lepsze części napędu czy hamulce, ale też sprawniejsza praca całego roweru. W przypadkach przesiadania się z bardzo taniego roweru na modele za 6-8 tysięcy złotych można mieć czasem wrażenie, że rower prowadzi się z taką lekkością, jak gdyby mógł poruszać się sam.

W droższych rowerach płacimy przede wszystkim za dobrej jakości hamulce, które na potrzeby rowerów MTB mogą mieć ogromne znaczenie, a także za przełożenie i napęd, dzięki któremu pokonywanie podjazdów nie będzie wymagało nadludzkiej siły nawet przy stosunkowo łagodnych wzniesieniach. Droższe rowery są najczęściej lżejsze, bez strat na wytrzymałości ramy, a także lepiej amortyzowane, zarówno w przypadku modeli typu hardtail, jak i dostępności konstrukcji full suspension. Takie detale mają znaczenie! Czy najtańsze rowery MTB mają swoje miejsce na rynku i docelowego odbiorcę? Owszem. Wybierając taki model trzeba jednak wiedzieć, na jaką jakość i trwałość możemy liczyć, by nie zapłacić dwukrotnie za rower, który nie do końca nadaje się do pokonywania zaplanowanych tras.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 865 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Polecam.
2024-05-17
Super szybko i do tego w super cenie
pixel