Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsze aplikacje dla rowerzystów

2020-07-29
Najlepsze aplikacje dla rowerzystów

Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało wiele ciekawych aplikacji dedykowanych dla osób aktywnych. Ich funkcje pozwalają m.in. na rejestrowanie przebytej trasy, prędkości jazdy, spalonych kalorii oraz planowania treningów. Te dla rowerzystów mogą być dodatkowo rozbudowane o funkcje monitorujące parametry jazdy i pozwalające pracować nad wydajnością i tempem jazdy. Które aplikacje dla rowerzystów zwróciły naszą uwagę i są warte sprawdzenia?

Aplikacje rowerowe na smartfon

Smartfony coraz skuteczniej zastępują podczas jazdy komputery rowerowe, które choć oferują dostęp do nawigacji, statystyk jazdy i różnych pomiarów, dla wielu rowerzystów są zwyczajnie zbędnym wydatkiem. Rynek aplikacji smartfonowych na iOS i Android dedykowanych dla rowerzystów i osób aktywnych. Aplikacja dostępna w wersji bezpłatnej oraz premium oferuje rowerzystom wiele funkcji, w tym możliwość rejestrowania aktywności (wybieramy dyscyplinę, która będzie monitorowana, więc z Endomondo możemy korzystać także poza rowerem), nagrywania przebiegu trasy, monitorowania prędkości, dystansu i czasu jazdy. Endomondo ma dostępnego trenera audio, który podczas jazdy informuje o postępach czy pozostałym zaplanowanym dystansie do pokonania. W wersji płatnej można dodatkowo tworzyć plany treningowe oraz przeglądać rozbudowane statystyki z przebytych tras i wykonanych treningów.

ych jest coraz bardziej rozbudowany, a nowe propozycje aplikacji pojawiają się w sklepach Apple Store i Google Play dość regularnie. Większość aplikacji opiera się oczywiście o te same funkcje i zasadę działania - wybór odpowiedniej to tylko kwestia wygody korzystania, dostępu do określonych funkcji, możliwości rozbudowania aplikacji do wersji płatnej itp.

W naszym zestawieniu podzieliliśmy dostępne aplikacje na te wyjątkowo popularne, jak i mniej rozpoznawalne ale oferujące rowerzystom naprawdę ciekawe funkcje w przystępnym formacie. Wiemy, że każdy będzie mieć podczas jazdy własne preferencje odnośnie wykorzystywanej aplikacji, dlatego staraliśmy się stworzyć dość zróżnicowaną listę propozycji.

Najpopularniejsze aplikacje z mapą i nawigacją dla rowerzystów

Prawdopodobnie każdy, kto rozglądał się kiedykolwiek za aplikacją monitorującą przebytą trasę podczas jazdy, biegu czy innego treningu spotkał się z Endomondo.

Bliźniaczą aplikacją dla Endomondo jest Strava, która podobnie jak poprzednik daje dostęp do mapy, monitoruje przebieg trasy i podstawowe parametry jazdy oraz pracuje w wersji darmowej i premium. Jednym z ciekawszych dodatków dla zarejestrowanych, płacących użytkowników jest tu funkcja wyścigu na zadanej trasie - użytkownicy mogą ją dodać, oznaczyć, a po pokonaniu uzyskać swój czas przejazdu porównany do innych osób pokonujących tą trasę.

W gronie aplikacji popularnych nie sposób nie wymienić rowerowych nawigacji. Google Maps sprawdza się w planowaniu trasy całkiem dobrze, ale ma wiele wad, dlatego większość rowerzystów woli korzystać z aplikacji dedykowanych dla jednośladów. Z wyraźnie wyznaczonymi trasami rowerowymi, możliwością wyboru stylu jazdy czy wyboru nawierzchni, wśród smartfonowych aplikacji na rower najlepszy wydaje OSMAnd działający także offline. Mapy dostępne w aplikacji są wyjątkowo dokładne i wgrywane ze wszystkich rejonów świata, co może okazać się ciekawą propozycją dla rowerzystów wyjazdowych.

To warto sprawdzić. Najciekawsze aplikacje dla rowerzystów

Jeżdżąc w dłuższe trasy warto pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowego zestawu naprawczego w razie niespodziewanej awarii roweru. Ciekawym dodatkiem do takiego pakietu może być aplikacja Bike Repair lub Bike Doctor zawierająca informacje o naprawie i konserwacji poszczególnych części roweru. Niestety, aplikacje nie są dostępne w języku polskim więc korzystanie z nich bez znajomości technicznego słownictwa opisującego poszczególne części roweru może być utrudnione.

Treningi w domu poza szczytem sezonu rowerowego mogą szybko stać się dość nudne. Rozwiązaniem problemu może być aplikacja Zwift - płatny wirtualny trener dla osób korzystających z trenażerów. Aplikacja pozwala na przygotowanie treningów lub ściganie się w wirtualnym świecie, niczym w grze komputerowej z jedną różnicą - to nie wirtualna postać, a Ty pedałujesz na rowerze poprawiając swoje wyniki i zwiedzając, przy okazji, różne zakątki świata. Trasy treningowe w aplikacji zostały wyznaczone po najbardziej popularnych, rozpoznawalnych trasach wyścigów rowerowych na świecie. Dzięki opcji społeczności, na przejażdżkę wirtualną z poziomu trenażera w domu możesz wybrać się także ze znajomymi.

Zabezpiecz smartfon jeżdżąc na rowerze

Wybierając aplikacje rowerowe na smartfon warto przejrzeć wiele opcji i przetestować wszystkie na własnej skórze, bo każda będzie miała swoje plusy i minusy a o wyborze zadecydują te, które Tobie podczas jazdy przeszkadzać nie będą. Korzystając ze smartfona podczas jazdy pamiętaj jedynie, by odpowiednio zabezpieczyć telefon na kierownicy - w sprzedaży mamy wiele różnego rodzaju uchwytów na telefon, przytwierdzających go bezpiecznie do kierownicy ale i zabezpieczających przed słońcem, deszczem, wiatrem czy upadkiem. Podobnie jak w samochodzie, jazda na rowerze z telefonem w ręce jest niewskazana, niebezpieczna i wyjątkowo niewygodna.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Sklep warty polecenia. Zamówienie zrealizowane szybko i profesjonalnie
2024-04-22
wysyłka ekstremalnie szybka, produkty super, ale pakowanie zamówienia za 850zł w zawiązaną reklamówkę i worek kurierski to jakaś zbrodnia. Brak woreczków ochronnych od rzeczy raphy. Przykro się otwiera taką paczkę.
pixel