Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na ile kilometrów wystarczy jedno ładowanie baterii w rowerze elektrycznym

2021-01-28
Na ile kilometrów wystarczy jedno ładowanie baterii w rowerze elektrycznym

Rowery elektryczne rewolucjonizują pojęcie jazdy na rowerze i czerpania z niej przyjemności. Wbudowane akumulatory umożliwiają płynną i komfortową jazdę, a napęd wspiera w momentach zwątpienia. Zakup roweru elektrycznego warto poprzedzić sprawdzeniem, ile kilometrów można przejechać na jednym ładowaniu w wybranym rowerze elektrycznym. Zwykle w tego rodzaju maszynach stosuje się akumulatory litowo-jonowe, ale ich wielkość, cena, gabaryty, masa, a także wydajność różnią się w zależności od marki czy kolekcji.

Bateria w rowerze elektrycznym - na ile wystarcza?

Zasada jest taka, że im większa bateria, tym większa jej waga i rozmiar. Jednocześnie większa bateria to także dłuższy czas ładowania i wyższa cena zakupu, ale większa pojemność. Decydując się na rower elektryczny warto wyważyć potrzeby i możliwości finansowe, tak aby móc odbywać długie wycieczki bez strachu o wyczerpanie się akumulatora. Warto jednak pamiętać, że rower elektryczny to nadal rower i wyczerpanie się baterii umożliwia kontynuowanie jazdy, ale już o własnych siłach.

Producenci zawsze podają informacje o czasie pełnego ładowania, jak i o czasie na jaki wystarcza bateria. Zwykle czas pełnego ładowania to od 2 do 5 godzin. To, na ile wystarczy jedno ładowanie baterii w rowerze elektrycznym zależy od kilku czynników.

Od czego zależy zużycie baterii w rowerze elektrycznym?

  • waga roweru – im większa masa własna, tym większe zużycie,
  • waga rowerzysty – im więcej waży kierowca, tym większe zużycie,
  • nachylenie terenu – większe zużycie na trasach stromych, z podjazdami i różnymi wzniesieniami niż na prostej, równej drodze,
  • natężenie wspomagania elektrycznością w stosunku do używania własnych sił – większa częstotliwość wspomagania jazdy na rowerze baterią, tym większe i szybsze zużycie,
  • kultura jazdy na rowerze elektrycznym – stosowanie złych praktyk, np. szybkie i nieroztropne startowanie czy ruszanie z najwyższego biegu mogą obniżyć wydajność baterii,
  • wiek baterii – częste ładowania i rozładowania baterii osłabiają jej żywotność.

Bateria rowerowa Bosch Powertube 625 Wh Vertikal

Bateria Bosch Powertube 625 Wh Vertikal

Wydajność baterii w rowerach elektrycznych

Za wydajność i żywotność baterii w rowerze elektrycznym odpowiada moc akumulatora, którą wyraża się w jednostce Watogodzin (Wh). Moc akumulatorów w rowerach elektrycznych zwykle oscyluje od około 300 Wh do 600 Wh. Im większa wartość Wh, tym większa pojemność akumulatora i odległość, jaką można przejechać na jednym ładowaniu. Precyzyjne i dokładne określenie ile da się przejechać na jednym ładowaniu, jest bardzo trudne.

Warto pamiętać też o tym, że większa bateria to większa waga, więcej ogniw, a także wyższa cena. Na bateriach warto szukać także oznaczeń napięcia (V) i pojemności w amperogodzinach (Ah).

Ile kilometrów na jednym ładowaniu na rowerze elektrycznym?

Wiesz już, że wydajność ma wpływ na cenę baterii, a w rezultacie na cenę roweru. Producenci mają świadomość, że decydując się na rower elektryczny jednym z najważniejszych aspektów, na jaki zwraca się uwagę, jest zasięg roweru elektrycznego. Producenci tacy jak Kross, Cube, Trek, Diamant czy Haibike starają się określić orientacyjną odległość, jaką rower elektryczny pokona na jednym ładowaniu baterii.

Aby ułatwić wybór akumulatora marka Bosch, której baterie można znaleźć w niektórych modelach rowerów elektrycznych, stworzyła specjalny kalkulator zasięgu. Narzędzie uwzględnia różne czynniki, które mogą wpływać na odległości pokonywane przez użytkownika na jednym ładowaniu baterii. Dzięki temu, mimo wielu zmiennych, łatwiej jest zdecydować, czy wybrać rower elektryczny o pojemności akumulatora 300 Wh, 400 Wh, 500 Wh czy 600 Wh.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super, szybko i bardzo sprawnie.
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa
pixel