Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kto naprawia rowery elektryczne?

2021-06-24
Kto naprawia rowery elektryczne?

Rowery elektryczne w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne na polskich drogach. Do najważniejszych zalet, przez które tyle osób decyduje się na ich zakup należy przede wszystkim wspomaganie podczas jazdy – również na trudnych dystansach. Warto jednak przy tym pamiętać, że nawet w najlepszych rowerze elektrycznym może dojść do usterki. Niekiedy są to tak błahe problemy, z którymi poradzi sobie przeciętny rowerzysta. Istnieją jednak poważne awarie, po których rower należy oddać do serwisu. Co najczęściej psuje się w rowerach elektrycznych?

Rower to niezastąpiony środek transportu, dzięki któremu możemy pokonywać długie dystanse, w stosunkowo krótkim czasie. Dotarcie do celu jest o wiele łatwiejsze od kiedy do sprzedaży trafiły rowery elektryczne, pozwalające na bezpieczne podróżowanie po ulicach, bez konieczności wymagania od siebie sporego wysiłku fizycznego. Nic zatem dziwnego, że rowery elektryczne stały się tak popularne zwłaszcza w wielkich miastach. Aby jednak rower elektryczny służył przez wiele lat bez zastrzeżeń, konieczne jest kontrolowanie jego stanu, a także przeprowadzanie drobnych napraw czy modernizacji. W przypadku większych awarii warto oddać rower do profesjonalnego serwisu.

Rower elektryczny Cube Touring Hybrid One

Cube Touring Hybrid One

Co może zepsuć się w rowerze elektrycznym? Kiedy można samemu naprawić rower elektryczny, a kiedy może być potrzebna profesjonalna pomoc serwisu, specjalizującego się w nowoczesnych jednośladach?

Najczęstsze usterki w rowerach elektrycznych

Pomimo tego, że rower elektryczny posiada akumulator i możliwe jest szybsze przemieszczanie się po drodze, warto pamiętać, że posiada on również cechy tradycyjnego jednośladu. Pomimo utrzymania dobrego stanu technicznego pojazdu, może się zdarzyć, że przebijemy dętkę bądź zerwiemy łańcuch podczas jazdy. Dodatkowo w przypadku rowerów elektrycznych może dość do:

  • problemów ze sterownikami roweru, co prowadzi do awarii kontroli temperatury pojazdu, awarii czujników hamowania,
  • przegrzania się silnika roweru elektrycznego,
  • zmoczenia układu elektrycznego wodą.

Rower elektryczny – co można naprawić samemu?

Z racji tego, że rower elektryczny to w dalszym ciągu rower, niekiedy zdarza się, że dochodzi do awarii. Dlatego też do najczęstszych usterek zalicza się problemy z oponami oraz łańcuchem.

Opony w rowerze elektrycznym można zniszczyć lub przebić równie łatwo, jak w przypadku zwyczajnego roweru. Wymienia się je podobnie, dlatego taką naprawę można przeprowadzić samodzielnie. Warto przy tym zaopatrzyć się w dętkę, która została zaprojektowana specjalnie do jazdy na rowerze elektrycznym. Zazwyczaj opony do roweru elektrycznego są grubsze ze względu na rozwijaną prędkość i teren, po którym się poruszamy.

Zerwany łańcuch to równie częsta usterka w przypadku rowerów elektrycznych jak przebita dętka. Jednocześnie posiadając odpowiedni klucz, możliwe jest samodzielne jego naprawienie poprzez zaczepienie zerwanych ogniw.

Samodzielnie można również zająć się przeglądem stanu technicznego roweru, a także odpowiednim przygotowaniem go do nowego sezonu. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie ciśnienia w oponach, czy nasmarowaniu poszczególnych części, aby rower chodził sprawnie.

Naprawa roweru elektrycznego – kiedy do serwisu?

O ile większość rowerzystów spokojnie poradzi sobie z wymianą dętki czy uzupełnieniem ciśnienia w oponach, o tyle w przypadku poważnych awarii warto oddać pojazd do serwisu specjalizującego się w naprawach rowerów elektrycznych.

Tylko w doświadczonym serwisie rowerów elektrycznych możliwe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki i znalezieniu źródła awarii. Niekiedy może to być jedynie problem ze sterownikiem i jego kompatybilnością, innym razem konieczne będzie podłączenie na nowo wszystkich komponentów jednocześnie, aby zapewnić optymalną sprawność roweru.

Do serwisu rowerów elektrycznych należy się zgłosić w momencie zaobserwowania między innymi:

  • awarii kontroli temperatury silnika, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom,
  • awarii czujników, których zadaniem jest sprawowanie kontroli nad hamowaniem regeneracyjnym,
  • awarii wyświetlacza, gdyż to on dostarcza najważniejszych informacji dotyczących poziomu naładowania baterii czy właśnie o temperaturze silnika,
  • pierwszych objawów zwiastujących przegrzanie się silnika, ponieważ jazda z taką awarią może doprowadzić do całkowitego jego zniszczenia,
  • problemów z płynną jazdą, a także brakiem ładowania się baterii.

Bateria rowerowa Bosch Powertube 500Wh horizontal

Bateria Bosch Powertube 500Wh Horizontal

O rower elektryczny należy odpowiednio dbać, aby służył jak najdłużej. Dlatego też warto oddawać go regularnie do doświadczonego serwisu, aby skontrolować jego stan, a w razie wystąpienia usterki – sprawnie go naprawić.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Sklep warty polecenia. Zamówienie zrealizowane szybko i profesjonalnie
2024-04-19
Ekspresowa wysyłka
pixel