Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klocki hamulcowe do roweru – kiedy trzeba je wymienić?

2022-08-11
Klocki hamulcowe do roweru – kiedy trzeba je wymienić?

Rower bez klocków hamulcowych nie uniemożliwia jazdy, ale sprawia, że nie jest ona w pełni bezpieczna. Dzięki klockom hamulcowym możliwe jest pewne prowadzenie roweru, a przede wszystkim szybkie i skuteczne hamowanie. Jakie są rodzaje klocków hamulcowych w rowerze i czym różnią się klocki hamulcowe tarczowe od hydraulicznych lub ceramicznych? Kiedy należy je wymienić?

Czym są klocki hamulcowe do roweru?

Klocki hamulcowe to elementy układu hamulcowego opartego o hamulce tarczowe. Umożliwiają bezpieczne poruszanie się rowerem, ponieważ dzięki klockom hamulcowym możliwe jest zwalnianie i zatrzymywanie roweru. Klocki są jednym z podstawowych elementów budowy roweru i nie może ich zabraknąć.

Klocki hamulcowe znajdują się po obu stronach koła, a kiedy ocierają się o felgę, spowalniają obrót koła. Zwykle wykonane są z gumy lub innych materiałów syntetycznych, które wytrzymują wysokie temperatury i pozostają miękkie. Dzięki temu zapewniają efekt amortyzacji, chroniąc koło, ale też obręcz przed nadmiernym zużyciem.

Rodzaje klocków hamulcowych w rowerze

Klocki hamulcowe są zaprojektowane tak, aby były dociskane do tarczy hamulcowej. Montuje się je na piaście koła. W rowerach stosuje się różne rodzaje klocków. Najczęściej są to klocki hamulcowe do roweru tarczowe, które jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do systemów tarczowych. Mocowanie są do zacisków i wyposażone w podstawkę i okładzinę. Przyciśnięcie manetki hamulcowej przy kierownicy powoduje, że klocek hamulcowy jest dociskany okładziną do drugiej powierzchni, zwykle do tarczy lub samej obręczy). Wywołuje to tarcie, powodujące spowolnienie pojazdu. Oprócz wersji tarczowych, dostępne są także klocki do roweru wyposażonego w hamulce hydrauliczne.

Jak dobrać klocki hamulcowe do roweru?

Klocki hamulcowe są ważnym dodatkiem do rowerów, ponieważ pozwalają się zatrzymać. Jak już wiesz, klocki hamulcowe są zwykle umieszczone na kołach rowerowych i działają poprzez dociskanie do obręczy koła. Wybór odpowiedniego klocka hamulcowego do roweru ma kluczowe znaczenie, ponieważ może wpłynąć na rodzaj jazdy. Klocki hamulcowe są wykonane z różnych materiałów, takich jak guma i metal. Guma jest bardziej powszechna i tańsza niż metal i można ją znaleźć w większości sklepów rowerowych.

Podstawowym czynnikiem, który określa skuteczność działania klocków hamulcowych, jest poziom tarcia, jaki zapewniają. Im większe jest tarcie, tym lepiej działają hamulce, gdy tego potrzebujesz. Oznacza to jednak również, że hamulce zużywają się szybciej niż przy mniejszym tarciu. W praktyce klocki hamulcowe do roweru szosowego zwykle ścierają się szybciej niż do roweru miejskiego.

Klocki hamulcowe Accent V-brake AC-610

Klocki hamulcowe Accent V-brake AC-610

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w rowerze?

Klocki hamulcowe to kluczowy element Twojego roweru, a jeśli o nie zadbasz, to one zadbają o Ciebie. Składają się z dwóch części, które współpracują ze sobą, aby spowolnić Twój rower. Pierwsza część to okładzina klocka hamulcowego, która pełni rolę bufora pomiędzy klockiem a metalowym wirnikiem lub bębnem. Druga część to klocek, który jest przymocowany do tylnej strony klocka hamulcowego. Kiedy naciskasz hamulce, te dwie części stykają się ze sobą i spowalniają Twój rower. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o klocki hamulcowe, jest to, że z czasem ulegają one naturalnemu zużyciu. Należy je regularnie sprawdzać pod kątem zużycia, aby móc je wymienić, zanim całkowicie ulegną awarii. Koniecznie należy je wymienić w momencie, kiedy konieczny do zahamowania ruch tłoczków jest zbyt duży.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Z wymianą klocków hamulcowych można poradzić sobie samodzielnie. W pierwszej kolejności należy zdjąć koło i wyciągnąć zawleczki lub śruby, które zabezpieczają klocki przed wypadnięciem. Po tym demontażu można wyciągnąć klocki i sprężynkę, która rozsuwa klocki po każdym hamowaniu. Następnie trzeba cofnąć tłoczki w zaciskach. Można tego dokonać używają np. śrubokrętu. Wymaga to użycia nieco siły, ale jest to konieczne, aby można było włożyć nowe, niestarte klocki. Przed założeniem nowych klocków odtłuść powierzchnię. Dzięki temu nowe klocki hamulcowe do roweru będą służyć dłużej i sprawniej działać.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
nie mam uwag, wszystko OK.
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel