Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabezpiecz swój rower - jakich zabezpieczeń używać?

2018-09-25
Zabezpiecz swój rower - jakich zabezpieczeń używać?

Pozostawienie roweru przed sklepem, pracą, czy nawet własnym domem bez odpowiedniego zabezpieczenia może szybko skończyć się niechcianą utratą ulubionego jednośladu. Choć o kradzieżach, jakie zdarzają się właściwie każdego dnia mówi się dziś naprawdę dużo, wiele osób wciąż przykłada niezbyt dużo uwagi kwestii zabezpieczenia własnego mienia, pozostawiając rowery bez żadnego przypięcia lub robiąc to tak, że nie stanowi ono właściwie żadnej przeszkody dla potencjalnego złodzieja. Choć oczywiście żadne zapięcie nie daje stuprocentowej pewności, a uparty złodziej prędzej czy później dopnie swego, warto zadbać o jak najlepszą ochronę jednośladu i z pewnym spokojem zostawić go na zewnątrz wiedząc, że po powrocie będzie tam stał.

Rodzaje zabezpieczeń rowerowych

Linka rowerowa to oczywiście najprostszy i najbardziej popularny wariant zabezpieczeń rowerowych. Zwykle stalowa, gęsto pleciona linka powleczona dla wygody i bezpieczeństwa warstwą plastiku to rozwiązanie dostępne zarówno w wersji bardzo taniej, jak i opcjach znacznie droższych. Choć sama linka może być cieńsza lub grubsza, podobnie jak jej osłonka, w kontakcie z ostrzejszym narzędziem nie mają większych szans. Z tego też powodu linki poleca się przede wszystkim jako zabezpieczenia dodatkowe, na przykład do spinania kół rowerowych. Na rynku pojawiają się często nieco lepsze wersje tradycyjnych linek, czyli tzw. linki z tulejami metalowymi, które mają zabezpieczać samą linkę przed przecięciem. W rzeczywistości jednak i te nie są w stanie powstrzymać zawziętego złodzieja.

U-lock to już znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, które już z samego wyglądu sprawia wrażenie solidnego zabezpieczenia odpornego na złodziejskie próby. Stal, z której wykonuje się pałąk U-locków jest zwykle odpowiednio utwardzana, a średnica pałąka to zwykle minimum 12 milimetrów. W takich przypadkach, dodając do tego zabezpieczony przed podważaniem zamek, U-lock potrafi dość skutecznie ochronić rower przed kradzieżą. U-locki to rozwiązania zdecydowanie droższe, niż tradycyjne linki, jednak za jakość ochrony, którą oferują, zdecydowanie mieszczą się w dopuszczalnym budżecie. Wśród ciekawszych opcji na rynku warto wymienić markę ABUS, w której ofercie pojawia się kilka wariantów tego typu zapięć. U-Lock Abus Granit X-Plus 540/160HB300, czy jego tańsza wersja U-Lock Abus Granit 460/150HB300+USH460 to bez wątpienia zabezpieczenia warte twojej uwagi.

Łańcuch to oczywiście kolejny z popularnych wariantów zabezpieczeń roweru, który z powodzeniem można złożyć samodzielnie z łańcucha kupowanego na metry w sklepie budowlanym. Jeśli chcesz jednak zadbać o pełne bezpieczeństwo roweru, warto zaufać w tej kwestii specjalistom. Dobry łańcuch rowerowy to przede wszystkim łańcuch ciężki, solidny i często porównywalny cenowo do dobrych U-locków. To, co doskonale podkreśla jednak opłacalność takiej inwestycji, to gwarantowane przez łańcuch bezpieczeństwo - w przypadku tych dobrej jakości potrzeba naprawdę ciężkich narzędzi, by zdjąć tego typu zabezpieczenie. Przyglądając się ofercie wspomnianej już marki ABUS, nie trudno zauważyć że i wśród łańcuchów pojawiają się zarówno wersje tańsze (Łańcuch z zamkiem Abus Catena 685/75 Blue Shadow za 113 zł), jak i znacznie droższe i odstraszające złodzieja już na pierwszy rzut oka (Łańcuch z zamkiem Abus Ivy 9100/110 Black za 369 zł).

Zabezpieczenia składane to w opinii wielu specjalistów rowerowych elastyczna wersja U-locka, będąca jednocześnie rozwiązaniem znacznie lżejszym niż dobre łańcuchy rowerowe. Zapięcia składane zajmują mało miejsca, więc z łatwością wrzucisz je do plecaka, zapewniając sobie znacznie lepsze zabezpieczenie niż w przypadku tradycyjnej linki. Modele w ofercie Abus (Zapięcie składane Abus Bordo Granit XPlus 6500/85 black SH) to jedne z popularniejszych rozwiązań tego typu na rynku, choć należy pamiętać, że w miejscach dużego zagrożenia kradzieżą mogą wymagać dodatkowej osłony ze strony łańcucha czy U-Locka (ze względu na łączące składane panele nity, które łatwiej zniszczyć).

Zabezpiecz swój rower w każdej sytuacji

Wybór odpowiedniej formy zabezpieczania roweru jest oczywiście zależny od wielu kwestii - trudno wyobrazić sobie przypinanie roweru łańcuchem i spinanie kół linką na każdym przystanku, jeśli w ciągu jednej przejażdżki robimy ich co najmniej kilka. Jednocześnie jednak nie należy lekceważyć nawet najkrótszego pobytu z dala od roweru, nawet tam, gdzie ten powinien być z pozoru bezpieczny.

Zostawianie roweru na klatce w bloku, pod domem zamkniętym bramą, w firmowej rowerowni, czy nawet własnej piwnicy może uśpić czujność, gdyż miejsca te zdają się być odpowiednio odseparowane od publicznego dostępu. Niestety, nawet w takich miejscach kradzieże rowerów są dość powszechne i regularne, a złapanie złodzieja wcale nie takie proste.

Chcąc jak najdłużej cieszyć się swoim rowerem, szczególnie gdy jest to dość nowy lub bardzo zadbany model stanowiący atrakcyjny kąsek dla potencjalnego złodzieja, warto brać pod uwagę różne możliwości i nie przeceniać pozornego bezpieczeństwa oferowanego przez piwnice czy schowki. O ile nie trzymasz roweru w przedpokoju swojego mieszkania czy zamykanym alarmem garażu, zabezpieczenie roweru może ustrzec się przed jego utratą.


Zdjęcie główne: materiały prasowe ABUS

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 641 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Wszystko ok, szybko i sprawnie.
2024-03-11
Wysoka jakość obsługi polecam
pixel