Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować przyczepkę do roweru?

2021-07-22
Jak zamontować przyczepkę do roweru?

Przyczepka do roweru to niezwykle praktyczny element dodatkowego wyposażenia jednośladu, który stopniowo zdobywa popularność w Polsce. Doskonale sprawdza się zarówno na co dzień w celu przewożenia zakupów, jak i w czasie dalszych podróży. Liczne zalety przyczepki rowerowej oraz jej łatwy montaż sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej zakup.

Zalety podróżowania z przyczepką do roweru

Podróżowanie z przyczepką do roweru posiada liczne zalety. W wypadku użytkowania przyczepki do przewodu bagażu, umożliwia transport większego ładunku bez konieczności uruchamiania samochodu. Pozwala także na wykorzystywanie roweru przy robieniu zakupów. Poza przewozem przedmiotów, przyczepka może być również wykorzystywana do transportu dzieci i zwierząt, umożliwiając rodzinne wyprawy rowerowe. Do głównych zalet podróżowania z przyczepką należą:

  • Wygoda

Przyczepka rowerowa dla dziecka jest zdecydowanie wygodniejsza od tradycyjnego fotelika na rower. Dzięki temu, że umożliwia ona podróżowanie zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej, oferuje znacznie wyższy komfort małoletniemu pasażerowi i jego rodzicowi. Wygoda dziecka objawia się również tym, że może ono obserwować otoczenie w trakcie jazdy, a jego pole widzenia nie jest ograniczone tylko do pleców kierującego, jak ma to miejsce w wypadku fotelika.

  • Bezpieczeństwo

Przyczepki rowerowe znajdują się bliżej ziemi od fotelika, dlatego zapewniają podróżującemu w nich dziecku znacznie wyższy stopień bezpieczeństwa – w wypadku kolizji i wywrócenia roweru skutki dla małego pasażera nie są tak dotkliwe. Część nowoczesnych modeli przyczepek rowerowych posiada dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające wywracaniu.

  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Nowoczesne przyczepki rowerowe osłaniają znajdującego się w nich małoletniego pasażera przed deszczem, wiatrem i innymi niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi oraz owadami.

Jak zamontować przyczepkę rowerową?

Przyczepka do roweru posiada dyszel, który służy przymocowaniu jej do jednośladu. W pierwszej kolejności należy połączyć dyszel z ramą przyczepki i zabezpieczyć miejsce łączenia specjalną zawleczką. Na drugim końcu dyszla znajduje się miejsce do wprowadzenia zaczepu, który łączy konstrukcję z rowerem. Nowoczesne przyczepki posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci taśmy występującej na końcu dyszla. Przy jej pomocy oplątuje się tylny trójkąt roweru i przypina z powrotem do dyszla przy użyciu karabińczyka.

Jak założyć zaczep do przyczepki rowerowej?

Zaczep do przyczepki rowerowej montowany jest po lewej stronie roweru. Składa się on z dwóch elementów:

  • mocowania zaczepu,
  • zaczepu.

Mocowanie zaczepu przeznaczone jest do zamontowania dyszla, który stanowi jeden z elementów konstrukcji przyczepki. Zaczep to z kolei element, który mocuje się przy osi tylnej piasty roweru. Obie części zaczepu muszą być prawidłowo zamontowane. Ich nieprawidłowa instalacja może powodować odczepienie przyczepki w trakcie jazdy i prowadzić do groźnego wypadku zagrażającego zdrowiu i życiu rowerzysty oraz pasażera. Przed rozpoczęciem prac montażowych zaczepu do przyczepki rowerowej konieczne jest także sprawdzenie, czy dany rower jest dopuszczony do jazdy z przyczepką. Informacje na ten temat powinny zawierać się w instrukcji obsługi roweru. W wypadku ich braku konieczne jest zasięgnięcie opinii sprzedawcy lub producenta.

Przyczepka rowerowa dla dzieci Burley Bee Single

Przyczepka rowerowa Burley Bee Single

Czy każdy rower nadaje się do zamontowania przyczepki?

Rower, do którego ma być zamontowana przyczepka, musi być dopuszczony do jej obsługi przez producenta jednośladu. Pojazd, który nie został dopuszczony do obsługi przyczepki może ulec zniszczeniom w wypadku, gdy zalecenia producenta zostaną zignorowane – istnieje niebezpieczeństwo złamania ramy oraz wystąpienia innych problemów materiałowych. Uszkodzenia te mogą skutkować zagrożeniem zdrowia i życia rowerzysty. Nowoczesne przyczepki do roweru są z reguły wykonane z lekkich materiałów, głównie komponentów aluminiowych, które nie powodują obciążenia konstrukcji jednośladu i powinny być bezpieczne w użyciu przy każdym typie roweru.

Modele rowerów idealne do podróżowania z przyczepką

Modelami rowerów, które najlepiej nadają się do podróżowania z przyczepką, są modele cechujące się szczególnie odporną na złamania i uszkodzenia ramą. Z uwagi na wykorzystanie przyczepek w trakcie podróży, do ich instalacji najlepiej nadają się rowery trekkingowe, które sprostają zadaniu ciągnięcia dodatkowego obciążenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zamontowania przyczepki warto skonsultować się z renomowanym serwisem rowerowym lub specjalistycznym sklepem zajmującym się sprzedażą rowerów i akcesoriów dla kolarzy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
wysyłka ekstremalnie szybka, produkty super, ale pakowanie zamówienia za 850zł w zawiązaną reklamówkę i worek kurierski to jakaś zbrodnia. Brak woreczków ochronnych od rzeczy raphy. Przykro się otwiera taką paczkę.
2024-04-19
Rzeczowo ,kompetentnie, z kulturą i nienachalnie . Jak dla mnie profesjonalnie.
pixel