Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić siodełko w rowerze MTB?

2021-01-26
Jak ustawić siodełko w rowerze MTB?

Prawidłowo ustawione siodełko w rowerze górskim gwarantuje komfortową i efektywną jazdę nawet przez długie godziny. Dobre wyregulowane siodełko w MTB umożliwia wygodne pedałowanie, ale też wpływa na wygodę i bezpieczeństwo. Od czego zależy ustawienie siodełka i jak prawidłowo ustawić siodełko? Sprawdź nasze porady i polecane produkty.

Dlaczego ustawienie siodełka w rowerze MTB jest ważne?

Rowery MTB to inaczej rowery górskie. Można je spotkać na szlakach, ale często także w mieście. Doskonale radzą sobie podczas górskich wycieczek, przy podjazdach i zjazdach, a także podczas codziennej jazdy np. do pracy. Rowery MTB słyną w wytrzymałej ramy i wysokiej jakości komponentów. Ich dużą zaletą są mniejsze koła, które zapewniają lepszą żywotność i wyższą prędkość. Jazda na rowerze MTB w różnych warunkach terenowych i pogodowych wymaga zadbania o bezpieczeństwo. Prawidłowo ustawione siodełko w rowerze MTB zapewnia doskonałą ergonomię jazdy, kontrolę nad rowerem, komfort, a w razie konieczności łatwość hamowania. Co więcej, odpowiednia regulacja siodełka w rowerze MTB chroni przed mikrourazami ramion oraz kręgosłupa.

Ustawienie siodełka – od czego zależy?

Wygoda jazdy na rowerze zależy od ustawienia wysokości siodełka, poziomu siodełku i pochylenia siodełka.

Ustawienie wysokości siodełka, czyli ustawienie siodełka w pionie, najprościej dobrać stawiając stopę na pedale i siadając na siodełku. Następnie ważne aby sprawić ustawienie odległości siodełka od pedału znajdującego się najbliżej podłoża. Aby to zrobić wystarczy postawić na pedale piętę. Prawidłowo ustawione siodełko jest wtedy, gdy noga jest wyprostowana.

Ustawienie poziome siodełka (przód-tył) oznacza ustawienie bliżej lub dalej od kierownicy. W rowerze MBT jest to krok, który jest bardzo ważny, ponieważ źle ustawione siodełko w poziomie może powodować częste bóle nóg, a nawet poważne kontuzje kolan. W rowerze MTB siodełko powinno być przesunięte delikatnie do przodu, co sprawia, że łatwiej i lżej się pedałuje.

Ustawienie pochylenia siodełka oznacza modyfikację kąta nachylenia siodełka. Najlepiej ustawić siodełko idealnie poziomo, ale wiele zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej kobiety ustawiają nos siodła delikatnie do dołu, a mężczyźni do góry.

Prawidłowo ustawione siodełko w rowerze MTB – czyli jak?

Jazda na rowerze górskim nieco różni się od jazdy na rowerach innego typu. Przede wszystkim różni się pozycja przyjmowana na rowerze MTB. Wynika to z faktu, że na rowerze MTB kierownicę ustawia się niżej niż siodełko. Jazda po górskich szlakach i innych nierównych terenach dzięki kierownicy ustawionej niżej niż siodełko jest bezpieczniejsza. Wyżej ustawione siodełko w rowerze górskim pozwala lepiej rozłożyć masę ciała. Przekłada się to na lepszą amortyzację, którą łatwo uzyskać wstając z siodełka podczas jazdy.

O czym pamiętać podczas ustawiania siodełka w rowerze MTB?

Przede wszystkim należy podkreślić, że ustawienie siodełka w rowerze górskim powinno się być czynnością, do której należy się przygotować. Pamiętaj, że ustawienie siodełka w rowerze powinno się wykonywać w butach, w których zamierzasz jeździć. Co więcej, siodełko dopasuj do większości modeli używanych spodni, zwłaszcza jeśli poruszasz się na rowerze ze specjalną wkładką. Jeśli planujesz dobrać wysokość siodełka w pionie, przygotuj akcesoria, np. miarkę. Polecamy, aby do ustawienia siodełka w rowerze poprosić kogoś o pomoc. Osoba obserwująca ma inną perspektywę widzenia.

Polecane rodzaje siodełek do MTB

W naszym sklepie internetowym posiadamy wiele modeli siodełek do rowerów MTB, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się damskie i męskie siodła Bontrager. Jakie siodełko do roweru górskiego wybrać?

  • siodełko damskie do roweru MTB

Dla rowerzystek idealne będą siodełka Anja Comp i Anja Elite, które można zamówić w różnym rozmiarze, co pozwala na idealne dopasowanie siodła do budowy ciała. Modele z wycięciem zapewniają większą stabilność i lepszy rozkład nacisku na całej długości, a dzięki temu doskonałe osiągi. Siodełka Anja marki Bontrager to idealny wybór nawet dla agresywnie jeżdżących zawodniczek.

  • siodełko męski do roweru MTB

Dla mężczyzn polecamy siodełka Verse Elite i Verse Comp z długimi szynami, które zapewniają rowerzystom komfort nawet na długich trasach. Specjalnie wyważona konstrukcja siodełek Bontrager do rowerów górskich stanowi kompromis między masą, wytrzymałością i zgodnością z przepisami. Optymalna grubość wyściółki zapewnia doskonały komfort jazdy i najlepsze osiągi.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Świetna i profesjonalna obsługa
2024-04-19
Rzeczowo ,kompetentnie, z kulturą i nienachalnie . Jak dla mnie profesjonalnie.
pixel