Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uruchomić rower elektryczny?

2022-08-11
Jak uruchomić rower elektryczny?

Jak działa rower elektryczny?

Podstawowa wiedza, jaką powinien mieć każdy użytkownik roweru elektrycznego dotyczy tego, jak działa ten sprzęt, a więc warto najpierw poznać jego konstrukcję. W budowie roweru elektrycznego można wyróżnić:

  • panel sterowania,
  • dźwignię przerzutki,
  • widelce,
  • bagażnik,
  • akumulator,
  • silnik,
  • przerzutki.

Chociaż wygląd zewnętrzny tylko nieznacznie różni się od na przykład tradycyjnego roweru górskiego, to obecność napędu i akumulatora znacząco wpływa na sposób, w jaki należy taki rower prawidłowo uruchamiać. Należy pamiętać, że napęd elektryczny nie zastępuje w 100% pracy nóg, ale zapewnia doskonałe wsparcie podczas jazdy. Aby rower elektryczny służył przez długi czas, należy dbać o akumulator. Stan baterii zależy od wielu czynników, a wśród nich można wymienić ukształtowanie terenu, sposób i dynamikę jazdy.

Rower elektryczny Haibike Hardseven 5 500 2021

Haibike Hardseven 5 500 2021

Pierwsze uruchomienie roweru elektrycznego

Przed rozpoczęciem korzystania z roweru elektrycznego warto przeczytać instrukcję. Chociaż wiele osób uważa, że instrukcje są zbędne, to zapoznanie się z dołączonymi dokumentami może diametralnie zmienić sposób korzystania z urządzenia, a tym samym zwiększyć żywotność roweru. Pierwszą jazdę polecamy odbyć na równym i twardym podłożu, co zapewni stabilność.

Używanie roweru elektrycznego

Uruchomienie e-bike nie jest trudne. Szczególnie, jeśli zapoznasz się z instrukcją dołączoną do każdego modelu. Wyraźnie są tam oznaczone miejsca, które należy nacisnąć. To, co różni rowery elektryczne od tradycyjnych, to fakt, że rowery elektryczne są wyposażone w specjalne monitory dotykowe. Przy użyciu panelu można włączyć rower, ale także ustawić tryby wspomagania. Parametry, które można konfigurować są widoczne na panelu kierownicy, więc łatwo można je zmienić i dopasować do potrzeb danej chwili.

Niektóre modele rowerów elektrycznych wymagają od właścicieli przekręcenia specjalnych kluczyków przy kierownicy, które włączają napęd. Wystarczy, że włożysz kluczyk do zamka w baterii i przekręcisz w prawo. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją, przyciskając przyciski na wyświetlaczu zamontowanym na kierownicy. Zwykle włącza się monitor poprzez przytrzymanie przycisku przez kilka sekund. Poczekaj aż się zaświeci, a kiedy napęd będzie gotowy, możesz wybrać interesujący program wspomagania i rozpocząć jazdę.

Rower elektryczny Haibike FullNine 5 500 2022

Haibike FullNine 5 500 2022

Zasady działania roweru elektrycznego

Dlaczego troska o swój rower elektryczny jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że elektryczny silnik zapewnia wsparcie dla siły, jaką trzeba włożyć w pracę mięśni. Dzięki temu możemy pokonać większe dystanse bez zadyszki i dotrzeć wszędzie zawsze na czas. Zasilanie energią elektryczną z akumulatora to duży atut, ponieważ to właśnie akumulator odgrywa kluczową rolę w każdym rowerze elektrycznym. Szacuje się, że jego żywotność to ok. 500-700 ładowań, a średni dystans jaki można przejechać to 40-150 km. Nieumiejętne uruchamianie i korzystanie z roweru elektrycznego może spowodować szybsze zużywanie się baterii, dlatego warto o nią dbać. Co więcej, wsiadając na rower elektryczny należy pamiętać o zasadach poruszania się takim pojazdem, a są one regulowane przez polskie prawo drogowe. Z najważniejszych zasad warto zapamiętać, że rowerem elektrycznym nie można poruszać się szybciej niż 25 km/h. Silnik elektryczny zawsze można wyłączyć, a jazda na rowerze nie będzie wtedy różniła się od jazdy na klasycznym rowerze.

Jeszcze do niedawna rowery elektryczny były uważane za sprzęt przeznaczony dla osób starszych, które nie mają siły pedałować przez dłuższy czas. Wspomaganie silnika miało pomóc dotrzeć do celu bez większego wysiłku. Obecnie jednak rowery elektryczne zyskują coraz więcej entuzjastów także wśród młodych i zdrowych osób.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel