Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprawują się rowery MTB 29" w terenie?

2018-09-27
Jak sprawują się rowery MTB 29" w terenie?

Klasyczne rowery MTB mogą spisywać się w naprawdę różnorodnych warunkach, oferując komfort jazdy zarówno po szosie, jak i bardziej wymagającym terenie. Z założenia przeznaczone do jazdy w górach, z pewnością to tam odnajdują największe grono swoich amatorów. Dzisiejszy rynek rowerowy jest jednak tak rozbudowany, że poza wyborem odpowiedniej kategorii roweru czeka nas jeszcze wybór rozmiaru ramy czy rozmiaru koła. Te ostatnie przez dłuższy czas oznaczały w MTB wybór 26”. Coraz częściej jednak mówi się o wielu zaletach, jakie w jeździe górskiej przynoszą koła 29”. Jak sprawują się w terenie i w jakiej sytuacji warto na nie postawić?

Rozmiar koła, a wzrost

Dopóki producenci rowerów nie zaczęli wprowadzać różnych rozmiarów ramy, to właśnie na podstawie wielkości koła dobierało się rower do wzrostu człowieka. 26” była jeszcze kilka lat temu uznawana za standard wśród rowerów górskich dla dorosłych, pozostawiając 28-calowe koła przede wszystkim dla kolarzy szosowych. Większe obręcze nie mogły pozostać jednak poza dyskusją na długo i już od dobrych kilku lat pojawiają się także w kolarstwie górskim, a duże rowery MTB zdają się sprzyjać osobom wysokim.

Nie ma oczywiście zasady, według której niskie osoby poradzą sobie wyłącznie na 26 calach, a wysokie nie obędą się bez 29”, choć Panu, który ma ponad dwa metry wzrostu raczej polecimy koło 29", a Pani o wzroście 155 cm koło 26" lub 27,5". Sprawa wyboru odpowiedniego rozmiaru koła w kontekście wzrostu jest skrajnie indywidualna, gdyż dziś to raczej geometria odpowiada za to jak wygodnie będzie się nam jeździło. A ta może różnić się pomiędzy producentami i zupełnie inaczej zachowywać się przy określonym rodzaju kół. Kto wie, być może niewygodną dotąd 26” zamienisz na znacznie szybszą 29” z lepiej dopasowaną ramą?

Czym właściwie jest rozmiar koła?

Rozmawiając o rozmiarach kół rowerowych warto uświadomić sobie, że za średnicę uznaje się tu całe koło, a więc obręcz wraz z oponą. O ile w przypadku rowerów dziecięcych wybór uzależniony jest dość mocno właśnie od rozmiaru koła, o tyle w przypadku dorosłych większe znaczenie będzie miał preferowany styl jazdy. Nawet wśród właścicieli rowerów MTB 29” nie zawsze będzie tak samo wygodna i tak samo praktyczna. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji i często konkretnych potrzeb na trasie.

Jak radzą sobie w terenie rowery MTB z kołem 29”?

Przede wszystkim nie należy rozważać sobie tego pytania w kontekście "czy 29” w MTB to na pewno dobry pomysł". Od razu odpowiadamy, że tak, bardzo dobry. 29 calowe koła w rowerach górskich dają przede wszystkim łatwość napędzania roweru, dokładnie w taki sam sposób jak dzieje się to w rowerach trekkingowych czy szosowych. Nawet przy grubszej oponie nie da się zaprzeczyć, że powierzchnia koła jest po prostu większa i jeden obrót oznacza pokonanie większej odległości.

Koła 29” to także koła stabilne, dające większy komfort jazdy na dłuższych podjazdach i efektywność na stromych zjazdach. Większa powierzchnia styku opony z podłożem to lepsza trakcja i mniejszy kąt najazdu na wszelkiego rodzaju przeszkody, dlatego też dużo łatwiej jeździ się po trudnym, wyboistym terenie właśnie na 29” MTB. Co jednak ważniejsze, duże i stabilne koła dają też większą amortyzację podczas jazdy i nie wpadają w dziury i nierówności na trasie.

Niestety, każde rozwiązanie ma swoje wady i w przypadku rowerów MTB z 29” kołem najważniejszymi z nich będzie gorsza zwrotność roweru i problemy na krótkich, ale stromych podjazdach. Małe koła (mamy tu na myśli oczywiście 26”) pozwalają na większą dynamikę jazdy, dając rowerowi większą sztywność, a kolarzowi większą kontrolę nad rowerem. Koła 29” są też oczywiście znacznie cięższe, niż ich mniejsze odpowiedniki i choć możliwe jest zbicie ich wagi do znacznie niższej, cena za taką usługę może nie spodobać się amatorom.

Warunki jazdy, a wybór rozmiaru koła

Wszystkie analizy różnic i zalet poszczególnych rozmiarów kół MTB zdają się prowadzić do wniosku, że najwięcej zależy tu nie tylko od wzrostu kolarza, a wybranych przez niego warunków jazdy. Wśród profesjonalistów kwestie takie jak waga, zwrotność czy szybkość roweru będą miały ogromne znaczenie, dlatego znajomość trasy i umiejętna ocena skuteczności danego roweru na konkretnej trasie będzie tu niezastąpiona. W przypadku amatorów problemu takiego nie ma i to chyba właśnie dzięki nim koła 29” stały się tak popularne. Osoby, które na co dzień nie jeżdżą po górach na czas, ścigając się po stromych podjazdach z dużą ilością zakrętów docenią stabilność i komfort jazdy na większym, cięższym kole.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-02
Polecam.
2024-09-30
Jak zawsze pmbike Katowice 5/5
pixel