Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować rower na zimę?

2022-10-25
Jak przygotować rower na zimę?

Jak należy przygotować rower na zimę? Etapy przygotowania

Zasada jest prosta: im bardziej będziemy dbać o rower, tym lepiej i dłużej będzie nam służył. Zatem, jak należy przygotować jednoślad na zimę:

Pierwszym etapem jest precyzyjne umycie roweru. Po zakończonej jeździe należy dokładnie umyć nasz rower, najlepiej z pomocą ciepłej wody i szmatki. Cały jednoślad powinien być starannie wyczyszczony. Mowa tutaj zarówno o ramie, jak i kołach, hamulcach czy napędzie. Warto wystrzegać się myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić piasty, stery czy suport.

W następnym etapie należy odtłuścić ramę. Tutaj najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń lub inny środek odtłuszczający. W dalszej kolejności za pomocą starej szmatki trzeba oczyścić napęd z brudu oraz łańcuch, do którego najlepiej użyć niepotrzebnej szczoteczki do zębów. W przypadku silnego brudu pomocna będzie benzyna. Tutaj wystarczy zdjąć łańcuch i go zanurzyć. Po dokładnym oczyszczeniu łańcuch musi być nasmarowany specjalnym olejem. Rower należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia w ciepłym pomieszczeniu. Ostatnim etapem jest konserwacja roweru na zimę. Tutaj należy dokładnie nasmarować smarem/olejem wszystkie ruchome części, co zabezpieczy je przed korozją. Szczególną uwagę należy zwrócić na łańcuch i suport. Dodatkowo ramę można zabezpieczyć woskiem.

Olej do łańcucha rowerowego Finish Line Ceramic Wet Lube 120 ml

Olej do łańcucha Finish Line Ceramic Wet Lube 120 ml

Jeżeli decydujemy się na przeczekanie okresu zimowego, wówczas należy rozpiąć hamulce i ułożyć łańcuch na najmniejszych zębatkach. Pozwoli to na zluzowanie sprężyny przerzutki. Warto również napompować opony i co jakiś czas (w okresie zimowym) obracać kołem. Taki zabieg uchroni od powstawania zagięć na oponach lub zastania smaru w piastach.

Z kolei jazda na rowerze zimą wymaga założenia błotników oraz wymiany opon. Warto również skontrolować klocki hamulcowe. Co ważne, sól źle wpływa na nasz pojazd, dlatego też łańcuch należy smarować przed każdą jazdą. Warto pamiętać, że rower po każdej przejażdżce musi być dokładnie wyczyszczony.

Dlaczego ważne jest odpowiednie przygotowanie roweru?

Niezależnie od tego, czy jeździmy na rowerze systematycznie, czy bardziej rekreacyjnie, to musimy zadbać o nasz jednoślad. Po kilku sezonowych miesiącach nasz pojazd ma wyraźne ślady użytkowania. Ważne jest zatem, aby dokładnie wyczyścić cały rower i zadbać o jego odpowiednią konserwację. Zabrudzony pojazd oraz ewentualne usterki wynikające z eksploatacji, w późniejszym czasie spotęgują ilość uciążliwych prac i będą generować dodatkowe wydatki. Ważne, aby pojazd był odpowiednio przygotowany i to niezależnie od tego, czy rower będzie eksploatowany zimą, czy też przeczeka ten okres. Dbałość o jednoślad przełoży się na jego wytrzymałość i dobry stan techniczny.

Jak zabezpieczyć rower przed mrozem?

W przypadku, kiedy pojazd będzie oczekiwał na sezon wiosenny, wówczas kluczowe będzie odpowiednie miejsce jego przechowywania. Tutaj zdecydowanie sprawdzi się ciepłe i suche miejsce. Z kolei w sytuacji, kiedy decydujemy się na jazdę rowerową w okresie zimowym, należy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu roweru oraz regularnym smarowaniu części.

W jaki sposób najlepiej przechowywać rower zimą w domu lub na dworze?

Odpowiednie przechowywanie roweru to podstawa. Warto zatem, aby znajdował się w miejscu, które jest pozbawione wilgoci, nadmiernego kurzu oraz niskich temperatur. Stąd też trzymanie roweru na balkonie, nawet zadaszonym nie będzie dobrym pomysłem. To samo dotyczy przechowywania roweru na dworze. Dobrze jest przykryć rower pokrowcem, aby kurz na nim nie osiadał. Tutaj świetnie sprawdzi się materiał, który przepuszcza powietrze, aby wilgoć była odprowadzana. Rower może być przechowywany na haku, dzięki czemu będzie zajmował mniej miejsca. Jeżeli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem lub miejscem, to przechowywanie roweru w domu jest najlepszym rozwiązaniem.

Pokrowiec na rower Topeak Road 700C

Pokrowiec na rower Topeak Road 700C

Prawidłowa konserwacja jest kluczowa, aby nasz rower mógł dłużej służyć. To także kwestia bezpieczeństwa, sprawności pojazdu oraz oszczędność zbędnych kosztów. Warto zatem dokładnie przeprowadzić konserwację naszego jednośladu

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Bardzo polecam ten sklep !! Po rozmowie telefonicznej z jednym bardzo pomocnym i miłym Panem zdecydowałem się kupić u nich rower. Ponadto dostałem od sprzedawcy kupon rabatowy na 10% zniżki na rower
2024-04-11
Najlepszy sklep rowerowy z jakim miałem przyjemność robić zakupy. Pan Krzysztof świetnie doradził. Polecam!
pixel