Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo zamontować podpórkę rowerową?

2022-02-14
Jak prawidłowo zamontować podpórkę rowerową?

Niektórzy rowerzyści nie używają podpórek, zwanych też stopkami rowerowymi. Bez tego wyposażenia ich rower wydaje im się bardziej estetyczny i lżejszy. Jednakże większość użytkowników rowerów miejskich bardzo docenia to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu pojazd może zostać w każdej chwili zaparkowany bez konieczności opierania go o ścianę. Jeśli i Ty stęskniłeś się za tą wygodą, przeczytaj nasz krótki poradnik jak kupić i prawidłowo zamontować stopkę do roweru.

Rodzaje podpórek do roweru

Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale istnieje więcej niż jedna możliwość montażu stopki rowerowej do Twojego pojazdu. Ta wielość rozwiązać pozwala każdemu wybrać coś dla siebie. Oto, jakie są Twoje opcje:

Podpórka mocowana z tyłu roweru

Stopkę tego rodzaju montuje się do tylnego trójkąta ramy, niekiedy tylko do dolnej rurki, niekiedy do dwóch rurek naraz. To najczęściej widywane i bardzo uniwersalne rozwiązanie.

Podpórka rowerowa Kross Crane II

Podpórka Kross Crane II

Stopka boczna

Podpórkę boczną należy zamontować centralnie do otworu położonego na początku tylnego trójkąta ramy. Otwór ten możemy znaleźć w rowerach miejskich i trekkingowych za korbą i pionową rurką. Wadą tego rozwiązania jest mocowanie tylko na jedną śrubę, które może prowadzić do mniejszej stabilności połączenia. W czasie jazdy jednak podpórka nie odstaje od ramy i prezentuje się bardzo elegancko.

Dwustronna podpórka montowana centralnie

Czy zdarzyło Cię się kiedyś parkować motor lub skuter? Dwustronna stopka rowerowa działa na podobnej zasadzie, ponieważ nie podpiera Twojego pojazdu z któregoś boku, ale od spodu. Ten rodzaj stopki montuje się centralnie do przeznaczonego na to otworu, tak jak opisaliśmy to w przypadku podpórki bocznej. Rower wyposażony w taką podpórkę stoi prosto i nie przechyla się na żadną stronę.

Przednia stopka rowerowa

Rozwiązanie w postaci przedniej stopki rowerowej zarezerwowane jest dla posiadaczy rowerów z przednim bagażnikiem typu low rider. Bardziej wyładowany rzeczami rower jest cięższy i mniej stabilny, dlatego warto podeprzeć go dwiema stopkami naraz - tylną i przednią.

Podpórka rowerowa zamontowana w pedale

Tego rodzaju podpórki rowerowe są bardzo rzadkie i należy traktować je raczej jako ciekawostki, ale kto wie, może Tobie uda się znaleźć taki wynalazek. Podczas jazdy stopka ukryta jest w pedale, dzięki czemu w ogóle jej nie widać. Gdy chcesz podeprzeć rower, możesz po prostu wysunąć ją z pedału.

Jak samodzielnie zamontować stopkę do roweru?

Samodzielny montaż stopki do roweru jest jak najbardziej możliwy. Potrzebujesz do tego od kilku do kilkunastu minut czasu, nieco cierpliwości i w większości przypadków małego klucza do śrub. Załóżmy, że zakupiłeś uniwersalną podpórkę mocowaną z tyłu roweru. W tym wypadku sam możesz wybrać, w którym miejscu ją umieścisz. Standardową praktyką jest mocowanie stopki rowerowej z lewej strony pojazdu.

Przed przystąpieniem do mocowania stopki do ramy, zapoznaj się z obrazkową instrukcją, którą producenci akcesoriów rowerowych drukują zazwyczaj z tyłu opakowania produktu. Poprzymierzaj w pozycji zgiętej i wyprostowanej, w którym miejscu jej montaż będzie dla Ciebie najbardziej praktyczny. Jeśli jest to stopka regulowana, dostosuj jej wysokość do Twojego roweru. Stopka będzie już wyposażona we wszystkie potrzebne śruby lub śrubę, więc nie musisz martwić się tym elementem.

Głowa standardowej stopki montowanej na tylnym trójkącie roweru składa się zazwyczaj z dwóch części, które muszą zostać zaciśnięte wokół rurki. Kiedy wybierzesz już idealne miejsce, włóż śruby do otworów w podpórce i wkręcaj je z pomocą klucza tak długo, aż napotkasz odpowiednio duży opór. To naprawdę aż takie proste! Twoja stopka powinna dobrze się trzymać podczas jazdy i stabilnie podeprzeć rower w chwili postoju.

To już wszystko, co musisz wiedzieć o rodzajach i sposobach montażu podpórek rowerowych. Jeżeli wciąż jeszcze rozglądasz się za idealnym akcesorium dla swojego pojazdu, zajrzyj do oferty naszego sklepu internetowego pmbike.pl. U nas znajdziesz ciekawe rozwiązania, jak na przykład stopka Ursus wzmocniona warstwą mocnej żywicy przed uderzeniami korby pedała, które zdarzają się, gdy podpórka pozostaje otwarta.

Podpórka rowerowa Ursus 18 mm 24-29

Podpórka Ursus 18 mm 24-29"

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 753 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Super
2024-04-11
Wszystko w porządku
pixel