Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poruszać się rowerem w mieście?

2019-05-15
Jak poruszać się rowerem w mieście?

Miłośnicy jazdy na rowerze, zarówno tej wyczynowej, jak i rekreacyjnej, nie mogą doczekać się sezonu wiosennego, w którym będzie można jeździć w przyjemnych warunkach pogodowych. Jednak w przypadku osób, które chętnie poruszają się na rowerze także w mieście, ważne jest, aby pamiętać o specyfice tego miejsca.

W tym artykule radzimy, na co uważać podczas jazdy na rowerze po mieście i o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem nowego sezonu rowerowego.

Zadbaj o rower

Zanim zabierzesz ze sobą rower na miasto, koniecznie upewnij się, że wszystkie jego części są w porządku, że wszystko jest odpowiednio przymocowane i nie widać żadnych awarii. Warto to robić systematycznie, ale szczególnie ważny jest taki przegląd wówczas, kiedy rower nie był używany przez okres zimowy. Chodzi tutaj o sprawdzenie kół, kierownicy, dzwonka, świateł, a także pozostałych części - powinny one dobrze pracować i być stabilne, aby nic nie oderwało się od roweru w czasie jazdy. Taka awaria na mieście może spowodować nie tylko wytrącenie Cię z równowagi, ale również zagrożenie dla pieszych, innych rowerzystów oraz samochodów.

Szlaki rowerowe

Jeśli chodzi o duże miasta, poruszanie się w nich na rowerach jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze, a to za sprawą coraz większej ilości ścieżek rowerowych. Nie musisz zatem jeździć po jezdni obok samochodów, przez co ryzyko wypadku jest mniejsze, bo przecież dynamiczny ruch uliczny w dużym mieście jest dużym wyzwaniem dla rowerzystów, którzy w nim uczestniczą. Koniecznie sprawdź, gdzie znajdują się ścieżki rowerowe, którymi możesz przemieszczać się do pracy, do sklepu czy kina oraz innych miejsc odwiedzanych na bieżąco, jak i sporadycznie.

Jazda na rowerze po mieście

Jeśli do tej pory Twoje jeżdżenie na rowerze ograniczało się do takich miejsc jak parki czy inne tereny zielone z dala od ruchu ulicznego, warto odpowiednio przygotować się mentalnie do wyjazdu na miasto. O ile na łonie przyrody trzeba uważać tylko na innych ludzi i wyboiste drogi, o tyle w mieście czujność musi być znacznie większa. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze jest gdzie zjechać, w mieście jest ograniczone pole manewrów. Jeśli poruszasz się obok budynku, a zza rogu nagle wychodzi pieszy, trzeba szybko zareagować, aby go nie potrącić - szybkie zatrzymanie lub sprawne ominięcie mogą być tutaj dobrymi ruchami, bo przecież nie zawsze da się wjechać na trawę tak jak w lesie czy w parku.

Po drugie, pamiętaj o czujności również z tego względu, że ruch jest ogólnie większy, a więc trzeba uważać na pieszych, inne pojazdy, sygnalizację świetlną, a także kolejne budynki, ławki i inne obiekty znajdujące się wokół. To z kolei oznacza, że należy też pamiętać o wolniejszym tempie jazdy. Choć na rowerze da się wszędzie dotrzeć szybciej niż samochodem, co jakiś czas będzie trzeba zatrzymać się na światłach lub zejść z roweru w bardziej zaludnionych miejscach. Łatwiej zrobisz to, jadąc ze średnią prędkością.

Pamiętaj również o zachowaniu bezpieczeństwa swojego oraz swojego roweru. Warto założyć kask oraz dodatkowe ochraniacze, bo chaotyczny tryb życia miasta może stworzyć różne sytuacje. Oprócz tego warto zostawiać rower w takim miejscu, w którym będzie bezpieczny. W dużych miastach w wielu miejscach znajdują się specjalne punkty, w których rower można dobrze zabezpieczyć i warto z nich korzystać.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Wszystko w porządku
2024-04-11
Polecam. Intrukcja składania roweru mogłagy być bardziej precyzyjna, ale to zarzyt do producenta.
pixel