Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odpowiednio dobrać rower górski, aby jazda była w pełni bezpieczna?

2021-03-22
Jak odpowiednio dobrać rower górski, aby jazda była w pełni bezpieczna?

Rower górski dobieramy zawsze tak, by jazda na nim była jak najbardziej komfortowa, model pasował do rodzaju dróg, po jakich poruszamy się najczęściej, a do tego jazda była jak najbardziej bezpieczna. Tutaj zajmiemy się właśnie tym ostatnim aspektem. Co zrobić, aby przejażdżka rowerem górskim była komfortowa i nie narażała na wypadki? Jakie akcesoria należy się zaopatrzyć, by uniknąć przykrych wypadków?

Najważniejsze akcesoria rowerowe

Kask rowerowy

Wiele osób z niego rezygnuje, podpierając się m.in. tym, że nie jest on wymagany przez prawo. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy trasa, w którą się wybierasz, jest długa, czy też krótka, rezygnacja z kasku jest oznaką braku rozsądku. Uderzenie w głowę w wyniku upadku z roweru może być bardzo niebezpieczne, dlatego też należy zawsze pamiętać o wyposażeniu się w dobrej jakości kask rowerowy, jaki możesz znaleźć np. w sklepie rowerowym PM Bike.

Oświetlenie

O ile jazda w kasku może i nie jest konieczna, o tyle posiadanie oświetlenia już tak. Wymagane jest oświetlenie białe lub żółte z przodu i czerwone z tyłu. Jeśli nie rezygnujesz z kasku, możesz rozejrzeć się za modelem, który jest dodatkowo wyposażony w czerwoną lampkę z tyłu, co poprawia widoczność na drodze.

Zestaw narzędzi

Coraz większą popularnością cieszą się mini zestawy narzędzi rowerowych, które warto mieć zawsze ze sobą na wypadek niespodziewanej awarii na trasie. Oprócz usterki czasem dochodzi po prostu do poluzowania się niektórych części, które wystarczy zwyczajnie dokręcić. To, jakie narzędzia będą najbardziej potrzebne, zależy w dużej mierze od typu roweru i jego słabych punktów, lecz przyjmuje się, że podstawowym zestaw obejmuje m.in. imbusy o rozmiarze 3 i 6 mm, skuwacz do łańcucha, łyżkę do opon i śrubokręt krzyżowy.

Pompka rowerowa

Może ona być bardzo pomocna w wielu niespodziewanych sytuacjach, takich jak nagłe złapanie gumy. Poza tym, będąc w choćby kilkudniowej trasie, konieczne jest czasem uzupełnienie powietrza, by jazda znów stała się tak lekka i wygodna, jak powinna być. Typowe pompki rowerowe mogą być zbyt duże i niewygodne w przewożeniu, dlatego też warto rozważyć zakup sprzętu w mniejszym rozmiarze, który będzie służył równie dobrze.

Zapięcie rowerowe

Kolejny element, z którego wciąż jeszcze nie wszyscy korzystają. Kradzież nieprzypiętego roweru to kilka, maksymalnie kilkanaście sekund, zatem pozostawianie roweru na przysłowiową minutę daje złodziejom wystarczającą ilość czasu, by niespodziewanie zniknąć razem z nim. Dlatego absolutnie nie można zapominać o zakupieniu dobrego zapięcia, którego nie będzie tak łatwo otworzyć ani przeciąć.

Co możemy zrobić oprócz zakupu odpowiednich akcesoriów?

Aby trasa była bezpieczna, nie wystarczy tylko zakupić odpowiednie gadżety. Liczą się też zachowania, jakich nie zawsze przestrzegamy jako uczestnicy ruchu ulicznego. O czym należy pamiętać podczas jazdy rowerem?

  • Pożegnaj się ze słuchawkami. Potrafią one bardzo mocno rozproszyć, a do tego skutecznie zagłuszają sygnały ostrzegawcze z otoczenia, takie jak klakson, dzwonek, odgłos hamulców lub wołanie.
  • Sygnalizuj skręt. Wielu rowerzystów tego nie robi lub macha szybko ręką od niechcenia i skręca. Jadący za i przed Tobą kierowcy innych pojazdów muszą otrzymać jasny, widoczny z daleka sygnał o tym, że planujesz skręt tak, by mieli czas na reakcję. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do poważnego wypadku.
  • Nie rezygnuj z kamizelki odblaskowej podczas jazdy nocą. To prawda, że trudno znaleźć osobę, która wyglądałaby w niej uroczo, lecz jeśli będziesz ofiarą wypadku z powodu niedostatecznej widoczności na drodze, Twój urok osobisty straci na sile jeszcze bardziej.
  • Dokonuj przeglądu przed każdą przejażdżką. Zanim wybierzesz się w trasę, dokonaj kilkuminutowego przeglądu roweru według zasady M. Litera M ma za zadanie przywodzić na myśl przybliżony kształt ramy roweru i pomóc w zapamiętaniu elementów, które należy sprawdzić, czyli tylne koło, siodełko, pedały, kierownicę i przednie koło. Sprawdź, czy powietrza nie jest zbyt mało, czy siodełko lub kierownica nie są poluzowane i czy w pedałach nic nie skrzypi. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu stanu roweru ruszaj w drogę.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Bardzo polecam ten sklep !! Po rozmowie telefonicznej z jednym bardzo pomocnym i miłym Panem zdecydowałem się kupić u nich rower. Ponadto dostałem od sprzedawcy kupon rabatowy na 10% zniżki na rower
2024-04-11
Produkt zgodny z opisem, dostawa zamówienia jest szybka.
pixel