Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

2020-09-11
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze stanowi ważny etap w procesie wychowania. Dziecko nie zapomni tej czynności do końca życia. Jak wygląda nauka jazdy na rowerze i jak się do niej przygotować? Sprawdź praktyczne porady, o których należy pamiętać, aby nauka jazdy na rowerze twojego dziecka przebiegała sprawnie.

Kiedy powinno się nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Rozwój dzieci jest uzależniony od zachowania rodziców, którzy w procesie socjalizacji odgrywają główną rolę w wykształceniu u dzieci między innymi zdrowych nawyków. Krzewienie aktywności fizycznej oraz kształcenie motoryki dużej u dzieci stanowi podstawę ich prawidłowego rozwoju psychofizycznego, dlatego naukę jazdy na rowerze u swojego dziecka trzeba zacząć jak najwcześniej. Już dwuletniemu dziecku można kupić rowerek biegowy, który nauczy trzymać równowagę. To świetny sposób, aby przygotować dziecko do jazdy na rowerze. Nauka jazdy na tradycyjnym rowerze to jednak wyzwanie dla rodzica, który często podchodzi do tego zadania bardzo ambicjonalnie. Psychologowie oraz inni specjaliści najczęściej wskazują, że najlepszy okres do nauki jazdy na rowerze to 3-4 lata. Warunkiem jest jednak wykształcenie się u dziecka umiejętności pedałowania oraz koordynowania rąk i nóg jednocześnie, co jest niezbędne do sterowania kierownicą i jednoczesnego pedałowania.

Jak się przygotować do nauki jazdy dziecka?

Nauka dziecka jazdy na rowerze może być procesem długim i męczącym, ale nie musi tak być. Początkowo można wozić dziecko w foteliku rowerowym, aby oswajać je z jazdą na rowerze oraz sposobem poruszania się rowerem, który różni się od innych środków komunikacji. Równie istotne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i naukę jazdy na rowerze dopasować do dziecka. Co trzeba zrobić, aby dobrze przygotować siebie i dziecko do nauki?

1. Zakup kasku rowerowego

Dziecięcy kask rowerowy to absolutny must-have. Chociaż nie jest on wymagany przepisami, to zwiększy bezpieczeństwo, ale zmniejszy strach przed upadkiem dziecka i poziom stresu rodzica. Przede wszystkim w razie ewentualnego upadku ochroni głowę malucha.

2. Wybór dopasowanego roweru

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka? Ogromne znaczenie ma tutaj wzrost i masa malucha. Rower dla dziecka powinien umożliwiać mu wygodne siedzenie na siodełku, ale pewne podpieranie się palcami. Na początku dobrze aby dziecko mogło się oprzeć nawet całą przednią częścią stopy, ale nie całą stopą. Należy też pamiętać, że nie wolno oszczędzać i kupić za dużego roweru. To częsty błąd, który może spowodować uraz dziecka do jazdy na rowerze oraz zrazić do aktywności z powodu długiego procesu nauki. Wybór odpowiedniego roweru wymaga chwili zastanowienia, a czasami nawet porady specjalisty. Dopasowany rower powinien uwzględniać także umiejętności dziecka oraz jego sprawność.

3. Dodatkowe gadżety

Zachowanie równowagi to często największa trudność dziecka podczas nauki jazdy. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać kółka podporowe do rowerka dziecięcego, np. kółka podporowe Kross kid support 300 12-20”. Zamontowane zestawu pomoże w nauce jazdy oraz znacząco przyspieszy ten proces.

Nauka dziecka jazdy na rowerze - o czym trzeba pamiętać?

Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko. Nauka wymaga jednak poświęceń, które zostaną wynagrodzone radością, kiedy maluch w końcu zacznie jeździć samodzielnie. Aby to ułatwić, zebraliśmy kilka skutecznych porad:

  • cierpliwość

Ucząc dziecka jazdy na rowerze każdy rodzic musi być cierpliwy. Niektóre dzieci wręcz siadają na rowerze i jadą, ale inne mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi czy koordynacją rąk i nóg. Cierpliwość rodzina daje dziecku także poczucie bezpieczeństwa.

  • motywacja

Dzieci łatwo się zniechęcają. Ucząc je jazdy na rowerze warto używać zwrotów “Brawo”, “Patrz przed siebie”, “Uda ci się”.

  • lekcja odpuszczania

Rozwój każdego dziecka można stymulować, ale nie wolno próbować przyspieszać go na siłę. Jeśli twoje dziecko nie czuje się gotowe na samodzielną jazdę - nie naciskaj. Daj mu się poczuć pewnie, a kiedy przyjdzie odpowiedni moment, samo poprosi o odkręcenie kółek podporowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
zamówienie bardzo szybko przyszło
2024-04-19
Rzeczowo ,kompetentnie, z kulturą i nienachalnie . Jak dla mnie profesjonalnie.
pixel