Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak korzystać z przerzutek rowerowych?

2022-09-26
Jak korzystać z przerzutek rowerowych?

Czym jest przerzutka rowerowa?

Przerzutka rowerowa jest częścią układu napędowego, która odpowiada za zmianę przełożeń. Najczęściej są to elementy zewnętrzne, których mechanizm działania opiera się na przerzucaniu łańcucha między zębatkami. Dzięki temu po naciśnięciu dźwigni zamontowanej na kierownicy łańcuch przesuwa się w górę lub w dół. W przypadku modeli miejskich bardzo często stosowane są przerzutki wewnętrzne, które są ukryte w tylnej piaście i nie rzucają się w oczy. Za prawidłowe jej działanie odpowiada zapadka, zębatka oraz pierścienie.

Głównym zadanie przerzutek w rowerze jest dostosowanie obciążenia do aktualnych warunków terenowych. Dzięki temu jazda po wymagającym terenie staje się zdecydowanie łatwiejsza. Przerzutki umożliwiają wjazd na wzniesienie lub zjechanie z niego bez konieczności używania do tego ogromnych pokładów energii.

Najpopularniejsze rodzaje przerzutek rowerowych

Jednymi z najchętniej wybieranych modeli są przerzutki rowerowe przednie oraz tylne marki SRAM NX Eagle. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim rowerom MTB, które na co dzień poruszają się po wymagającym i trudnym terenie. Wyróżniają się one niezawodnością oraz trwałością, dzięki czemu posłużą bez zarzutu przez długi czas.

Grupa napędowa rowerowa Sram NX Eagle DUB 12 rzędowa

Grupa napędowa Sram NX Eagle DUB 12 rzędowa

Wymieniając najpopularniejsze rodzaje przerzutek rowerowych trzeba wspomnieć również o modelach marki Shimano. Są one kompatybilne z różnymi wersjami napędów stosowanych w najpopularniejszych rodzajach rowerów dostępnych na rynku.

Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych przerzutek są wersje elektryczne. Elektryczna przerzutka rowerowa zamiast linki wyposażona jest w napęd, który sprawia, że ich obsługa jest bezproblemowa. Są to jednak bardzo drogie elementy, które stosuje się stosunkowo rzadko.

Przerzutki rowerowe - jak używać ich w odpowiedni sposób?

Obsługa przerzutek oraz zmiana biegów za ich pomocą jest bardzo prosta i nie sprawi problemów nawet początkującym rowerzystom. Są one stosowane już w dziecięcych modelach. Dzięki temu korzystanie z nich jest intuicyjne, a ustawienie pożądanego biegu bezproblemowe. Mimo tego, że obsługa przerzutek rowerowych jest łatwa, to bardzo często zdarzają się błędy, które wpływają negatywnie nie tylko na komfort, ale i na ich trwałość.

Najwięcej trudności sprawia najczęściej sprawiają rowery górskie wyposażone w przerzutki rowerowe tylne oraz przednie. Przerzucanie łańcucha między większymi i mniejszymi tarczami musi bowiem następować w sposób precyzyjny. Niepoprawne ułożenie łańcucha może sprawiać trudności podczas jazdy, a także zwiększa ryzyko jego zsunięcia się z zębatek.

Przerzutka rowerowa Sram AM RD GX 11 rzędowa

Przerzutka Sram AM RD GX 11 rzędow

Innym często popełnianym błędem jest także stosowanie przez rowerzystów zbyt wysokich przełożeń. W efekcie tego tracimy swoją moc i bardzo męczymy się podczas pokonywania każdego odcinka drogi. Jeśli ustawiony zostanie zbyt niski bieg, to z kolei skutkuje koniecznością szybkiego pedałowania. W wymagających warunkach warto więc wybrać z przodu średnią lub najmniejszą tarczę, a z tyłu tą największą. Dzięki temu jazda na rowerze będzie przyjemna, a przerzutki nie będą nadmiernie obciążone.

W jaki sposób dbać o przerzutki w rowerze?

Nie każdy użytkownik roweru wie, że zarówno tak jak cały jednoślad, to i przerzutki wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnej konserwacji. Dzięki temu będą służyły przez długi czas bez problemów. Warto systematycznie oczyszczać ich powierzchnię z różnego rodzaju zabrudzeń, jakie się na nich gromadzą. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalistyczny spray, który może służyć również do czyszczenia łańcucha. Nie zapomnij o naniesieniu preparatu na części ruchome oraz górny sworzeń. Jeśli zabrudzenia są bardzo widoczne i trudne do usunięcia, to pomóc w tym może odrobina rozpuszczalnika.

Pamiętaj aby szybko naprawiać wszelkie usterki. Na przykład jeśli Twój rower przewrócił się, to warto sprawdzić stan przerzutek tylnych. Mogły bowiem podczas upadku wygiąć się, przez co nie będą działały w odpowiedni sposób. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia, to warto oddać cały rower do sprawdzonego serwisu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Moje pierwsze zakupy. Jestem bardzo zadowolony. Towar b.dobrze zabezpieczony, porównując do innych sklepów e-commerce.
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel