W jaki sposób kask rowerowy chroni głowę i czy warto na nim oszczędzać?
Choć według prawa polskiego noszenie kasku rowerowego nie jest obowiązkiem, zalet korzystania z tego rodzaju ochrony jest raczej sporo. Co jakiś czas pojawiają się w mediach głośne debaty na temat tego, czy kaski rowerowe są w stanie faktycznie ochronić głowę przed urazem i czy inwestowanie w nie jest w ogóle zasadne. Wystarczy jednak przyjrzeć się faktom, statystykom i przede wszystkim samej specyfice kasków, by zauważyć jak wiele dobrego mogą wnieść do życia rowerzysty, szczególnie gdy ten porusza się na co dzień w dość intensywnym ruchu miejskim. W jaki sposób działają zatem kaski rowerowe, jak chronią głowę i czy tanie i drogie kaski w ogóle czymś się różnią?
Kto musi nosić kask podczas jazdy rowerem?
Sportowcy i amatorzy jazdy wyczynowej nie podnoszą zwykle alarmu, gdy ktoś poleca im włożenie kasku rowerowego. Ekstremalne warunki panujące nie tylko na trasach górskich i wyczynowych, ale też nawet podczas wyścigów szosowych skłaniają do myślenia o każdym potencjalnym upadku i efekcie, jaki mógłby mieć na czaszkę rowerzysty gdyby nie właśnie ochrona w postaci kasku. Dlaczego więc nie wszyscy widzą, że jazda rekreacyjna może być równie niebezpieczna i że stosowanie kasków jest tu równie zasadne?
Okazuje się, że w krajach takich jak Nowa Zelandia czy Australia obowiązek jazdy w kasku rowerowym dotyczy wszystkich rowerzystów, a w wielu innych (w Szwecji, Czechach czy Austrii), obowiązek ten dotyczy osób niepełnoletnich.
Czy można założyć, że czaszka osoby dorosłej jest bardziej odporna na uderzenia, niż czaszka 16 latka? Nie. Nie można założyć też, że 13 latek będzie w jakiś sposób bardziej podatny na wypadki na drodze niż osoba dorosła. Upadek może zdarzyć się każdemu, a noszenie kasku może ochronić każdą głowę.
Jak właściwie działa kask rowerowy?
Kaski rowerowe tworzone są dziś przy wykorzystaniu rozprężonej polistyrenowej pianki (EPS) umieszczanej wewnątrz kasku, miękkiej wyściółki zwiększającej komfort noszenia kasku oraz twardszej skorupy zewnętrznej utrzymującej całą konstrukcję. Pianka EPS została zaprojektowana tak, by absorbowała wstrząsy i uderzenia doświadczane przez rowerzystę podczas upadku, ale nie tylko - kask chroni głowę przed gałęziami, na które można natknąć się w lesie, czy gradem, którego opady mogą zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie.
Kaski rowerowe tworzy się przede wszystkim w konstrukcji „in-mould”, która łączy na stałe wkładkę wewnętrzną i zewnętrzną, gwarantując jeszcze większą ochronę i trwałość wkładki EPS, a więc wydłużając żywotność kasku. Inną odmianą rosnącą w popularność są kaski konstruowane w technologii MIPS Brain Protection System, gdzie skorupa i wyściółka oddzielone są od siebie tak, by warstwy mogły delikatnie się o siebie ocierać i podczas uderzeń pod kątem zapewniać większą redukcję urazów rotacyjnych. Bez względu na to, na którą technologię kasku postawimy, warto wiedzieć jedno - każdy kask powinien spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim europejską normę EN 1078.
Warto pamiętać też, że nawet najbardziej wytrzymałe kaski należy dokładnie obejrzeć po każdej kolizji i uderzeniu. Nawet najmniejsze uszkodzenie kasku oznacza zwykle konieczność wymiany! Pianka EPS, która raz pochłonie uderzenie nie ma możliwości powrotu do pierwotnego kształtu, przez co jej właściwości ochronne znacząco maleją z każdym kolejnym uderzeniem.
Rodzaje kasków - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Rynek kasków rowerowych jest wbrew pozorom dość dobrze rozbudowany i z pewnością znajdzie się na nim kask odpowiedni dla każdego rowerzysty. Wśród najpopularniejszych rodzajów należy bez wątpienia wymienić kaski szosowe o aerodynamicznym kształcie, kaski typu full face do jazdy ekstremalnej, czy kaski MTB, najbardziej popularne wśród użytkowników rekreacyjnych.
Wybierając odpowiedni warto oczywiście kierować się jego przeznaczeniem, lecz znacznie ważniejszą rolę odgrywa tu samo dopasowanie kasku. Jego rozmiar i kształt muszą być idealnie dopasowane do twojej głowy - kask nie może przeszkadzać i cisnąć, ale nie może być też za luźny i ruchomy na głowie. Wentylacja? Głowa wcale nie musi gotować się w kasku, choć warto pamiętać, że większa ilość otworów wentylacyjnych to niejednokrotnie mniejsza wytrzymałość skorupy.
Czy warto oszczędzać na kaskach rowerowych?
Oferty niektórych producentów kasków są dziś naprawdę kuszące cenowo. Skoro po jednym wypadku i tak należy się go pozbyć, po co inwestować? Zgadzamy się oczywiście ze stwierdzeniem, że droższe nie zawsze oznacza lepsze, jednak w przypadku kasków niejednokrotnie warto zastosować tę regułę. Droższe kaski często wykonywane są w lepszej technologii, dzięki czemu są po prostu bardziej trwałe.
Wyższa półka cenowa to też często większy wybór rozmiarów i kształtów kasku, a te jak już zauważyliśmy mają ogromny wpływ na ostateczne właściwości ochronne. Kupując kask pamiętaj: nawet tani kask spełniający wszystkie konieczne normy zapewnia ochronę podczas upadku i zderzenia, ale te kupione u wątpliwego sprzedawcy na targowisku raczej trudno sprawdzić pod kątem standardów. Czy to więc jazda w trudnym terenie, czy jazda rekreacyjna, czasem warto poświęcić nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że kask zapewni odpowiednią ochronę i nie jest jedynie skorupą bez większej wartości.