Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działają rowery elektryczne?

2017-01-18
Jak działają rowery elektryczne?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerów. Powszechnie znane są jednoślady górskie, idealne do jazdy w trudnym terenie. Kolejny rodzaj to rowery szosowe, przeznaczone do podróżowania po asfalcie. Mamy też połączenie tych dwóch rodzajów w postaci trekkingowej, sprawdza się na szosie i w terenie.

Bardzo popularne są rowery miejskie. Pozwalają na łatwe poruszanie się po zatłoczonych miastach.

Odmian jest znacznie więcej, dzielą się też na różne modele. Wśród tak dużej różnorodności na uwagę zasługują też rowery elektryczne. Zdobywają coraz większą popularność wśród entuzjastów dwóch kółek. Należy, więc odpowiedzieć na pytanie, na jakiej zasadzie działa rower elektryczny?

Ważny dodatek

Rower elektryczny jest pewnego rodzaju alternatywą dla klasycznej wersji. Posiada jeden ważny dodatek, czyli silnik elektryczny. Po uruchomieniu wspomaga jazdę i pozwala odpocząć rowerzyście. Nie wytwarza przy tym praktycznie żadnego hałasu, a więc wrażenia podczas jazdy są takie same jak w typowym modelu.

Rozpoczęcie pedałowania automatycznie uruchamia silnik. Wbudowany kontroler pozwala na regulację ilości mocy. Szybsze pedałowanie wymaga jej więcej, przy lekkim tempie potrzeby są mniejsze. Użytkownik nie musi martwić się zatrzymaniem roweru. Wystarczy naciśnięcie dźwigni hamulca lub też zaprzestanie pedałowania. Podobnie jak przy rozruchu, silnik zadziała automatycznie, wyłączając się.

Możliwa jest też praca przy zgaszonym silniku. W takim wypadku niczym się Nie różni od jazdy tradycyjnym rowerem. Gdy zabraknie sił z łatwością można uruchomić wspomaganie elektryczne.

Rowery elektryczne - zobacz nasz mega przewodnik →

Składniki mechanizmu

Zasadniczo, rower elektryczny nie różni się konstrukcją od tradycyjnego jednośladu. Jedyną różnicą jest elektryczny układ napędowy, który składa się z trzech elementów.

Pierwszy z nich to wydajna bateria litowo-jonowa. Jest najważniejszym elementem całej instalacji. Dostępna jest najczęściej w dwóch wersjach, dających napięcie 24 lub 36V. Żywotność baterii szacowana jest na około 500 ładowań. Pełne naładowanie wystarcza mniej więcej na trasę długości od 60 do 150 km. Zależy od trybu jazdy oraz terenu po którym się poruszamy.

Kolejny element układu to silnik elektryczny. Powszechnie używany jest silnik o mocy sięgającej 250 Watt. Ta liczba jest górną granicą ustaloną przez Unię Europejską. Ten rodzaj silnika charakteryzuje całkowita bezobsługowość, jest też właściwie bezawaryjny. To nie jedyna zaleta, bowiem silnik jest też energooszczędny. Umożliwia to tanie przejechanie długiego dystansu. Rower wyposażony w napęd elektryczny rozwija prędkość do 25 km/h. Podobnie jak w przypadku mocy silnika, prędkość maksymalną regulują unijne przepisy. Istnieją również rowery elektryczne rozwijające prędkość do 45 km/h, lecz wg. kodeksu ruchu drogowego nie są dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych, producenci najczęściej nakładają na nie ograniczenie prędkości.

Ostatnie element układu to elektroniczny kontroler. Jego zadaniem jest sterowanie pracą silnika. Odpowiada też za przekazywanie energii z baterii do silnika. Wszystkie przewody systemu napędowego skupiają się przy kontrolerze. Łączy się on z czujnikiem ruchu tworząc system wspomagania jazdy. Dzięki temu automatycznie przesyła informacje do silnika by uruchomić tą funkcję.

Rower elektryczny ma wiele zalet

Korzystanie z roweru elektrycznego niesie wiele zalet Po pierwsze możemy przemieszczać się nim sprawniej niż klasycznym modelem. Nie potrzeba wkładać w jazdę zbyt dużego wysiłku. W poruszaniu się po mieści ten typ pojazdu pozwoli na łatwe ominięcie korków i punktualne dotarcie na przykład do pracy. Nie jest też drogi w eksploatacji, bateria jest trwała i wystarcza na wiele ładowań.

Ważnym czynnikiem jest ochrona środowiska. Używanie roweru elektrycznego w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Mamy, więc ekologiczny i bardzo komfortowy sposób przemieszczania się.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 753 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
super
2024-04-11
Wszystko w porządku
pixel