Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dopasować kask rowerowy dla dziecka?

2022-02-11
Jak dopasować kask rowerowy dla dziecka?

Pierwsze przygody z jazdą na rowerze to ekscytujący element dzieciństwa. Dobra zabawa nie wyklucza jednak bezpieczeństwa i ochrony malucha przed groźnymi upadkami. Żadne aktywne dziecko nie może obejść się bez wytrzymałego kasku rowerowego. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model kasku dla swojej pociechy.

Kask rowerowy dla dziecka – dlaczego certyfikaty bezpieczeństwa są ważne?

Atrakcyjny wygląd powinien być jedynie dodatkową korzyścią z zakupu kasku rowerowego dla dziecka. Przecież tak naprawdę decydujemy się na niego po to, by w chwili upadku przejął na siebie uderzenie i ochronił głowę malucha przed urazem. Do niczego nie przyda nam się nawet najładniejszy kask, który rozpadnie się w momencie wywrotki.

Skąd możemy mieć pewność, że nie kupujemy trefnego produktu? Jakościowe kaski dla dzieci mogą pochwalić się szeregiem atestów i certyfikatów, które potwierdzają ich odpowiednie wykonanie. Należy do nich unijne oznaczenie CE a także atesty spełniania szczegółowych norm produkcyjnych: EN 1078 (dla kasków rowerowych) i EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej siódmego roku życia). Ich obecność warto sprawdzić jeszcze na etapie rozglądania się w sklepie sportowym.

Kask rowerowy dziecięcy Bontrager Little Dipper Mips

Kask Bontrager Little Dipper Mips

Lepiej zrezygnować też z zakupu kasku z drugiej ręki. Pęknięcie widoczne na używanym kasku może oznaczać, że kolejne uderzenie w to samo miejsce nie zostanie wystarczająco zamortyzowane.

Dobór rozmiaru do obwodu głowy dziecka

Rozmiar kasku roweru powinien odpowiadać obwodowi głowy dziecka. Prawidłowo założony kask znajduje się nie więcej niż od 1 do 2 cm nad linią brwi, jego linia boczna musi być ułożona równolegle do podłoża a jego paski boczne komfortowo otaczać ucho dziecka na kształt litery Y. Nie może on się przesuwać wskutek poruszania szyją. Gdy znajdujemy się w sklepie stacjonarnym, możemy mierzyć różne kaski rowerowe dziecięce, by wreszcie wybrać taki, który będzie spełniał wszystkie te warunki. Kiedy jednak zamawiamy akcesorium przez Internet, warto posiłkować się miarą obwodu głowy dziecka.

Obwód głowy naszej pociechy możemy zmierzyć metrem krawieckim. Obwód mierzy się około centymetr nad brwiami dziecka, poziomo, tak aby metr krawiecki układał się równolegle do podłogi. Następnie należy wybrać kask jak najlepiej odpowiadający uzyskanej wartości, na przykład przy obwodzie 49 centymetrów zakupimy kask w rozmiarze 48-52.

Kask rowerowy dziecięcy Bobike Plus Dino

Kask Bobike Plus Dino

Rodzaje kasków rowerowych dla dzieci

Na budowę każdego kasku składają się trzy warstwy skorupy, piankowa okładzina ochronna, wyściółka dla większego komfortu noszenia i paski przytrzymujące kask na głowie. Pod względem techniki łączenia tych elementów na rynku dostępne są różne rodzaje kasków rowerowych dla dzieci. W tej sekcji postaramy się Ci je przybliżyć.

  • Kaski klejone - najtańszy rodzaj kasków, przedstawiający najniższą jakość wykonania. W tym rozwiązaniu powłoki połączone są klejem;
  • Kaski in mold - łączenie następuje za pomocą sztywnej natryskiwanej pianki zapewniającej większą wytrzymałość na temperaturę;
  • Kaski hardshell – te modele są nieco cięższe, ale za to bardzo odporne na uderzenia. Wewnętrzna warstwa ochronna zostaje w nich połączona z wtryskowo formowaną twardą skorupą;
  • Kaski misp - szczególnie zaawansowany rodzaj, w którym warstwa bezpośrednio dotykająca głowy zostaje odizolowana od ruchów skorupy i przejmowanych przez nią uderzeń. Tego typu kaski są naprawdę rzadkie i cechują się wysoką ceną.

Kask rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że mimo chęci zapewnienia dziecku jak najskuteczniejszej ochrony, jego kask nie powinien być zbyt ciężki. Obciążanie głowy zbyt dużą wagą może wpływać negatywnie na rozwijający się układ kostny malca, może przyczyniać się do bólów szyi i trudności w utrzymaniu głowy prosto podczas jazdy. By skóra głowy dziecka mogła oddychać, należy wybrać kask wyposażony w otwory wentylacyjne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zimą znalazła się pod nim delikatna czapeczka.

Kask rowerowy musi podobać się dziecku, które ma go nosić. Po chwili poszukiwań, z pewnością znajdziesz model w jego ulubionym kolorze lub zawierający przedstawienie jego ulubionych postaci z bajek. Najważniejsze jest, aby dziecko nie miało pokusy zdejmowania kasku z głowy.

Kask rowerowy dziecięcy Cube ANT

Kask Cube ANT

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 966 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Polecam wszystkim, obsługa na najwyższym poziomie. Dostawa błyskawiczna. Super kontakt z obsługą.
2024-06-13
Wszystko ok
pixel