Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
Wybierając rower należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar, dopasowując do siebie nie tylko wysokość, ale i długość ramy rowerowej. Wielu użytkowników popełnia błąd, kierując się przy wyborze wyłącznie wielkością kół. W praktyce klasyfikacja na podstawie rozmiaru koła ma o wiele mniejsze znaczenie, niż wielkość ramy - dopasowana do wzrostu gwarantuje wygodę jazdy, lepszą kontrolę nad rowerem i większe poczucie bezpieczeństwa użytkownika. Jak dobrać ramę rowerową do wzrostu i na co zwrócić uwagę, wybierając nowy model roweru?
Jak mierzone są rozmiary ram rowerowych?
Podobnie jak w przypadku kół rowerowych, producenci stosują w kontekście ram rozmiary wyrażone w calach oraz oznaczenia S-XL, choć tu należy pamiętać że każdy może we własnym zakresie ustalić co w jego ofercie zostanie oznaczone jako S, a co jako XL. Jedynym wyjątkiem od reguły są rowery szosowe, dla których rozmiary ramy podawane są w centymetrach (od 44 do pond 60 cm). Dopasowanie optymalnego rozmiaru ramy do swojego wzrostu nie będzie więc kwestią uniwersalną dla każdego roweru - wybierając nowy model warto każdorazowo sprawdzić tabelę rozmiarów producenta i zweryfikować informacje w oparciu o swoje wymagania.
Jak wygląda to w praktyce? Rozmiar roweru dopasowywany jest do wzrostu użytkownika na podstawie rozmiaru ramy oraz rozmiaru kół. Przykładowo, w rowerach turystycznych damskich marek KROSS, TREK i Diamant wszystkie modele dostępne są z kołami 28”, a dla użytkownika znaczenie będzie mieć wyłącznie rozmiar ramy. Dla niższych pań w przedziale wzrostu od 150-162 cm, marka KROSS poleca wybór ramy 15”, dla pań o wzroście w granicach 158-170 cm - ramę 17”, a dla pań powyżej 168/170 cm, ramę 19”. W porównaniu, dla zbliżonych kategorii wzrostu w rowerach marki TREK, rozmiary ram będą wynosiły odpowiednio 15” (155-165 cm), 18” (165-175 cm) oraz 20” (175 cm +).
Sposoby pomiaru ram rowerowych
Rozmiary ram w rowerach są umowne, bo o ile w przypadku kół pomiar odnosi się do średnicy obręczy, ramę można mierzyć na różne sposoby i osiągnąć różne wyniki w zależności od geometrii charakterystycznej dla danego stylu jazdy. Rozmiar ramy w rowerach MTB nie będzie równy rozmiarowi roweru trekkingowego czy szosowego - nawet na pierwszy rzut oka, modele górskie wydają się często znacznie mniejsze, niż rowery turystyczne. Na ostateczny rozmiar wpłynie długość pionowej rurki ramy oraz jej proporcja względem długości poziomej rurki. Zależnie od projektu ramy, rozmiar i proporcje będą wymuszały określoną pozycję na rowerze - bardziej wyprostowaną i wygodną dla rowerów miejskich i pochyloną dla rowerów szosowych. W przypadku tych ostatnich rozmiar mierzy się wyłącznie na podstawie długości rurki poziomej, jako że w takiej kategorii rowerów możliwość przyjęcia mocno pochylonej, sportowej pozycji ma ogromne znaczenie dla osiągnięć podczas jazdy.
Rozmiary ram rowerowych a kategoria roweru
Podane powyżej przykłady wyboru odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej opierały się o modele rowerów turystycznych damskich oferowanych przez trzech wiodących producentów w tej kategorii. Nie trudno jednak zauważyć, że geometria i styl jazdy na rowerze turystycznym będą różniły się znacząco dla rowerów górskich czy szosowych.
Przeglądając oferty rowerów pod kątem optymalnego rozmiaru:
- Wybierz kategorię roweru: MTB, turystyczny, szosowy, miejski,
- Znajdź interesujące modele i sprawdź dostępność różnych rozmiarów kół oraz ramy,
- Sprawdź tabele rozmiarów dla konkretnego producenta, stosowne dla danej kategorii rowerów,
- Dopasuj rozmiar roweru do swojego wzrostu.
Porównanie rozmiaru ram rowerowych warto przeprowadzić niezależnie od tego, czy planujesz zakup w sklepie internetowym czy też masz możliwość fizycznego „przymierzenia” roweru w salonie. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że podane rozmiary ram są dopasowane do wzrostu i płci użytkownika, bazując na typowej budowie sylwetki kobiety i mężczyzny. W praktyce zdarza się, że ze względu na dłuższe nogi czy krótsze ręce, wybór mniejszego lub większego rozmiaru ramy niż ta sugerowana może okazać się wygodniejszą opcją. W takich przypadkach zdecydowanie poleca się osobistą przymiarkę roweru. Dla osób o dość standardowych proporcjach ciała, wybór rozmiaru na podstawie wzrostu powinien być dość precyzyjny.
Nigdy nie kupuj nowego roweru na podstawie porównania z poprzednim, chyba że decydujesz się na rower tego samego producenta, z tej samej serii, o dokładnie takiej samej geometrii. Zależność pomiędzy rozmiarem ramy, rozmiarem kół i ogólną geometrią roweru może znacząco wpłynąć na komfort jazdy, większą kontrolę nad rowerem i osiągane wyniki. Inwestując w lepszy sprzęt warto poświęcić na jego dopasowanie więcej, niż kilka minut.