Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiednią kierownicę do roweru MTB?

2021-03-17
Jak dobrać odpowiednią kierownicę do roweru MTB?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniej kierownicy do roweru, by w bardzo odczuwalny sposób podnieść poziom wygody podczas jazdy. By to w pewien sposób zobrazować, poniżej przedstawimy opis najczęściej spotykanych rodzajów kierownic rowerowych i określimy, które z nich nadają się do jakich rowerów, a także jak dopasować kierownicę do własnych potrzeb.

Rodzaje kierownic rowerowych

Istnieje główny podział kierownic na dwa rodzaje: kierownice proste i giętkie. Czym się one od siebie różnią? Kierownica prosta charakteryzuje się maksymalnym wygięciem pod kątem 5 stopni. Umożliwia to przyjęcie postawy aerodynamicznej. Kierownica ta ma zastosowanie w sporcie oraz w użytkowaniu tzw. semi-sportowym.

Kierownica rowerowa giętka na ogół jest szersza i mocniej wygięta. Najczęściej można ją spotkać w rowerach szosowych i MTB. Poniżej opiszemy kierownice rowerowe z uwzględnieniem ich dopasowania do poszczególnych typów rowerów.

Kierownica szosowa

Jest ona na ogół wygięta w kształt baranka, co ma zmniejszać opory powietrza podczas jazdy. Aby dodatkowo poprawić prędkość, stosowane są takie rozwiązania, jak kierownica karbonowa, co ma na celu poprawę czasu przejazdów (kierownica ta jest bardzo lekka), a niektórzy rowerzyści wykorzystują dodatkowo tzw. lemondkę, dzięki której mogą się praktycznie położyć na kierownicy, zwiększając aerodynamikę.

Kierownica do roweru miejskiego

Najczęściej ma ona kształt jaskółki lub jest prosta. Zakłada się, że wybór szerokiej kierownicy ułatwi manewry pomiędzy pojazdami, a nadgarstki będą ustawione pod kątem.

Kierownica do MTB

Zakłada się, że im szersza, tym większą kontrolę mamy nad rowerem. Warto jednak przy okazji wspomnieć sobie o tym, co się dzieje, gdy kierownica jest zbyt szeroka. Otóż zakładamy, że szersza kierownica pozwoli przejąć większą kontrolę nad wchodzeniem w zakręty. Szeroka kierownica powinna z założenia dawać większą dźwignię, dzięki której będziemy łatwiej wykonywać manewry w trudnym terenie. Prawda może być jednak nieco inna. Podczas wykonywania skrętów, kierownica jest ważna, lecz wykonujemy je przede wszystkim poprzez przerzucanie masy ciała i roweru na odpowiednią stronę, a wówczas szersza kierownica nie ma większego wpływu na podniesienie poziomu kontroli nad pojazdem.

Panuje również przekonanie, jakoby szersza kierownica ułatwiała oddychanie. Szeroka kierownica dopasowana do roweru górskiego wymusza pochyloną pozycję, co wywołuje nacisk na klatkę piersiową i przeponę. Dlatego też częstym zabiegiem, stosowanym przez kolarzy jest więc to, że w trudnych podjazdach układają oni ręce bliżej siebie, aby tym lepiej oddychać.

Jak dopasować kierownicę do swoich potrzeb?

Można znaleźć w sieci gotowe zalecenia, dotyczące doboru kierownicy. Jak nietrudno się domyślić choćby po powyższym akapicie, jednym z najważniejszych aspektów jest jej szerokość. Będzie ona oczywiście inna dla barczystego mężczyzny i dla drobnej kobiety. Zakłada się, że aby osiągnąć najlepszą efektywność pedałowania, warto stawiać na kierownice o długości 56 do 58 cm. Węższe kierownice są dobre do wykonywania manewrów w trudnych terenach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na skręcanie, sprawdzą się również podczas jazdy na czas i na stojąco.

Często zaleca się szerszą kierownicę podczas jazdy rekreacyjnej, lecz czasem niekoniecznie musi to być dobry pomysł. Tak jak już była o tym mowa, zastosowanie szerokiej kierownicy często wymusza pochylenie do przodu i utrudnia oddychanie, zatem jeśli planujesz wycieczki turystyczne w wolnym czasie, koniecznie zwróć na to uwagę. Ma to o tyle duże znaczenie, że nawet jeśli rower ogólnie jest dobrze dobrany do Twoich potrzeb, to źle dopasowana kierownica może i tak popsuć Ci całą przyjemność, jaka płynie z przejażdżki.

Dobór odpowiedniej kierownicy może nastręczyć sporo trudności, dlatego też, aby móc swobodnie cieszyć się jazdą, nie narażać się na niewygodne pozycje i późniejszy ból, nie spiesz się z ostatecznym wyborem. Oprócz tego zadbaj o to, by udać się w miejsce, w którym możesz liczyć na profesjonalną poradę. Jednym z takich miejsc jest sklep rowerowy PM Bike, w którym nasi fachowcy z chęcią pomogą Ci dobrać komponenty idealne dla Ciebie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 893 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa
2024-05-22
nie mam uwag, wszystko OK.
pixel