Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać buty rowerowe

2020-04-29
Jak dobrać buty rowerowe

Znalezienie butów kolarskich to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Rekreacyjnie można jeździć oczywiście w każdym obuwiu, ale prędzej czy później lepiej dopasowane buty zaczną robić dużą różnicę. Buty szosowe, turystyczne, MTB, przystosowane do pedałów z systemem SPD i klasycznych, platformowych. Jak dobrać buty rowerowe, by jeździć wygodnie i efektywnie?

Kategorie butów rowerowych – podstawowe kryteria wyboru

Podział butów rowerowych możemy poprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym przypadku będziemy mieć buty platformowe, z podeszwą dostosowaną zarówno do jazdy jak i chodzenia, oraz buty wpinane, ze sztywną podeszwą dopasowaną do systemów zapięcia SPD.

W pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim buty turystyczne, których użytkownicy nie wymagają maksymalnego kontaktu z pedałami i często zsiadają z roweru by poruszać się na pieszo, a także buty dla zawodników kolarstwa ekstremalnego, np. downhill czy freeride, którym będzie zależało na możliwości szybkiego stanięcia na nogi i podparcia upadku. Buty z podeszwą do zapięć SPD to zupełnie odrębna kategoria, w obrębie której można wyróżnić zarówno buty do jazdy górskiej, jak i do szosy.

  • Buty platformowe – stosunkowo miękka podeszwa, bez bloków do wpięcia w pedale, doskonałe dla osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie i poszukujących obuwia dopasowanego do ich stopy, ale nie ograniczającego swobody ruchu na rowerze i na pieszo. W obrębie butów platformowych z nieco sztywniejszą i lepiej zabudowaną cholewką oraz dodatkowo wzmocnioną podeszwą można znaleźć buty rowerowe do enduro, downhill, BMX.
  • Buty zatrzaskowe/z systemem SPD – w tej kategorii wyróżniamy buty do MTB, ze stosunkowo miękką podeszwą, najczęściej metalowym blokiem i systemem szybkiego wypinania w razie ochrony przed upadkiem, oraz buty szosowe, ze sztywną podeszwą, lekką konstrukcją, bez bieżnika. Buty szosowe, w przeciwieństwie do MTB i butów platformowych nie pozwalają na chodzenie na pieszo i najczęściej są dość niewygodne założone poza jazdą na rowerze. W przypadku butów szosowych bloki mocowane są na trzy śruby, dla butów MTB na dwie śruby.

Rodzaje zapięć w butach rowerowych

Poza różnicą w podeszwach, buty rowerowe mogą oferować także szeroki wybór zapięć zapewniających dobre trzymanie się butów na stopie. Zdecydowanie odradza się tu butów ze sznurowaniem – nawet w przypadku jazdy rekreacyjnej, sznurówki mogą wkręcić się w łańcuch lub korby i stanowić poważne zagrożenie dla kolarza. Jeśli taki wariant jest dla Ciebie najwygodniejszy, wybierz buty ze sznurówkami chowanymi pod specjalnym zabezpieczeniem lub wsadź je do środka buta. Sznurówki dają największe pole do regulacji napięcia i dopasowania buta, ale nie trzymają najlepiej stopy i mogą poluzować się podczas jazdy.

Dobrym pomysłem w butach rowerowych są buty zapinane na rzep. Zapięcie takie łatwo wyregulować, ale słabej jakości rzepy mogą szybko się zużywać i poluzować. Z tego względu lepszym rozwiązaniem będą klamry. Klamry dają możliwość solidnego zapięcia buta i szybkiej regulacji, nawet w trakcie jazdy. Alternatywą dla nich będzie system BOA stosowany przez profesjonalnych kolarzy, działający jak sznurówki (daje możliwość dobrego dopasowania buta do stopy i regulacji napięcia), ale jednocześnie znacznie mniej zawodny i niebezpieczny niż klasyczne sznurowane buty. O mechanizm BOA trzeba dbać, bo jego uszkodzenie może wiązać się z koniecznością wymiany niektórych części lub całkowitą zmianą butów, co podczas trasy nie zawsze jest możliwe.

Dobieranie butów rowerowych do stopy

Kupno butów rowerowych w ciemno, na podstawie rozmiaru Twoich codziennych butów sportowych to pieniądze wyrzucone w błoto – dobre buty rowerowe muszą być odpowiednio dopasowane, a uwagę zwracamy nie tylko na długość wkładki.

  • Cholewka butów rowerowych nie może być za wysoka - powinna być dopasowana do Twojego stawu skokowego tak, by nie powodowała obtarć wokół kostki.
  • Buty rowerowe powinny przylegać ściśle do stopy, ale nie powodować ucisku kończącego się drętwieniem stóp. Ważne, aby stopa była stabilna i nie ruszała się w bucie podczas jazdy.
  • Buty rowerowe dostosowujemy do pogody, nie tylko do dyscypliny kolarskiej. Materiał, z jakiego została wykonana cholewka może być sztywniejszy dla butów MTB i gwarantować większą ochronę stopy przed uderzeniami, ale w butach letnich powinien pozwalać skórze oddychać i odprowadzać pot.
  • Wybierając rozmiar butów rowerowych zmierz długość swojej stopy w centymetrach i porównaj z tabelą rozmiarów dla konkretnego producenta, a nawet modelu. Nie kupuj za małych butów (jest taka tendencja, jeśli but ma dobrze przylegać do stopy) i pamiętaj, że stopy przy wysokiej temperaturze i wysiłku puchną. Postaraj się dopasować but idealnie do swojego rozmiaru, a jeśli to niemożliwe, spróbuj inną markę! Jeśli masz szerszą stopę, wybierz ofertę producenta oferującego buty dla szerszych stóp – różnica będzie odczuwalna szczególnie w okolicy palców, które przy jeździe na rowerze pracują cały czas i nie powinny być uciskane.

Znalezienie butów rowerowych nie jest zadaniem prostym.Idealne dopasowanie do stopy może zaważyć na komforcie jazdy, a pośrednio także na wyniku. Wybieraj świadomie, przymierzaj buty jeśli to możliwe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-02
Polecam.
2024-10-01
Polecam
pixel