Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o hamulce rowerowe?

2019-11-04
Jak dbać o hamulce rowerowe?

Dlaczego hamulce rowerowe piszczą?

Jednym z najczęściej występujących problemów w przypadku hamulców rowerowych jest to, że piszczą. Obniża to znacząco komfort podróżowania na jednośladzie. Dowiedz się więc, dlaczego hamulce rowerowe piszczą oraz w jaki sposób skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyną tego problemu jest najczęściej zanieczyszczenie tarcz. Gromadzi się na nich brud, który sprawia, że nie pracują one we właściwy sposób. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne ich oczyszczenie, co powinno pomóc w przywróceniu im prawidłowego funkcjonowania.

Może także zdarzyć się, że podczas hamowania słychać metaliczny, ciągły dźwięk. Oznacza to, że klocki hamulcowe mogą być ustawione w nieodpowiedni sposób. Z kolei dźwięk przerywany może wiązać się z przekrzywieniem tarczy. Warto więc zadbać o to, aby zarówno tarcze, jak i klocki znajdowały się we właściwej pozycji.

Płyn do hamulców rowerowych - jaki wybrać?

Nowoczesne hamulce tarczowe coraz częściej zastępują tradycyjne modele mechaniczne. Do tego, aby działały one bez zarzutu niezbędny jest płyn hydrauliczny. Dzięki niemu cały system hamulcowy działa o wiele wydajniej i sprawniej, a także jest on chroniony przed nadmiernym przegrzaniem. Jeśli zastanawiasz się, jaki płyn do hamulców rowerowych wybrać, to najlepiej skonsultuj się w tej kwestii z jednym z naszych specjalistów w sklepie stacjonarnym lub wybierz polecany przez nas płyn hamulcowy Finish Line DOT 5.1 120 ml.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje płynów hamulcowych do rowerów: mineralny oraz DOT. Stosowanie odpowiedniego płynu narzucone jest przez producenta roweru, który określa jaki olej do hamulców rowerowych należy stosować, aby działały one bez zarzutu.

Odpowietrzanie hamulców rowerowych - jak zrobić to w odpowiedni sposób?

Prawidłowa pielęgnacja tego elementu jednośladu powinna obejmować również odpowietrzanie hamulców rowerowych. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego ich działania.

Dość często zdarza się, że hamulce hydrauliczne ulegają zapowietrzeniu. Oznaką tego jest zazwyczaj brak możliwości naciśnięcia klamki oraz brak hamowania. Odpowietrzenie jest konieczne również w przypadku skracania przewodów.

Aby odpowietrzyć hamulce konieczne jest zdjęcie koła oraz wyjęcie klocków. Następnie za pomocą strzykawki wypełnionej olejem należy ostrożnie wlać go do układu. Po wykonanym odpowietrzaniu należy zakręcić wszystkie elementy oraz umieścić klocki i koło na swoim miejscu.

Wielu użytkowników jednośladów zastanawia się także, jak wymienić olej w hamulcach rowerowych. Schemat postępowania jest taki sam, jak w przypadku odpowietrzania. Olej powinien zostać uzupełniony do takiego poziomu, aby cały układ mógł poprawnie działać.

Uszkodzone hamulce rowerowe - w jaki sposób je naprawić?

Każdy właściciel jednośladu powinien wiedzieć, jak naprawić hamulce rowerowe, gdyż wiedza ta może przydać się niejednokrotnie. Wszystko zależy od tego, jak poważnej awarii uległy. Jeśli jest to niewielkie uszkodzenie w postaci poluzowania linki czy zabrudzenia tarczy hamulcowej, to z powodzeniem można taką awarię usunąć samemu. Nawet niezbyt doświadczony rowerzysta poradzi sobie także z wymianą klocków hamulcowych na nowe.

Jeśli jednak uszkodzenie jest poważniejsze to konieczne będzie odwiedzenie miejsca, jakim jest profesjonalny serwis hamulców rowerowych. Do przeprowadzenia bardziej kompleksowej naprawy czy też wymiany poszczególnych elementów hamulców w rowerze potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale i odpowiedni sprzęt. Oddając swój rower do serwisu można mieć pewność, że będzie on w dobrych rękach, a po naprawie będzie można na nim bezpiecznie jeździć. W tego rodzaju miejscach pracują specjaliści, którzy posiadają niezbędna wiedzę oraz duże doświadczenie w przeprowadzaniu różnego rodzaju napraw.

Hamulce to element roweru, który odpowiada za bezpieczeństwo osób na nim jeżdżących. Muszą być więc sprawne i właściwie konserwowane. Należy regularnie przeprowadzać ich kompleksowe przeglądy, które pozwolą ocenić ich stan oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich uszkodzenia, które negatywnie wpływają na ich pracę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Realizacja zamówienia i dostawa perfekcyjna, Rower niemal gotowy do jazdy, złożenia trwało 5 minut. Gorąco polecam.
2024-04-11
Produkt zgodny z opisem, dostawa zamówienia jest szybka.
pixel