Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o baterię w rowerze elektrycznym?

2022-04-19
Jak dbać o baterię w rowerze elektrycznym?

Rowery elektryczne stały się codziennością na polskich drogach, ścieżkach czy szlakach rowerowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki zastosowanemu wspomaganiu pozwalają na dłuższą i bardziej komfortową jazdę. Jednak jak każdy środek transportu, tak też i elektryk ulega czasami awarii, a jego części się zużywają.

Jak dbać o rower elektryczny?

Każdy rower w tym także elektryczny potrzebuje odpowiedniej dbałości i konserwacji. E-bike'i wymagają szczególnej uwagi z racji, że posiadają akumulator, silnik oraz kable. Ważne są także regularne przeglądy jednośladu. Każdy rowerzysta powinien na bieżąco kontrolować nasmarowanie łańcucha, ciśnienie w oponach oraz sprawdzać, czy wszystkie elektryczne elementy są sprawne. Dodatkowo należy dbać o baterię do roweru elektrycznego, hamulce czy manetki gazu. Płynna jazda oraz stosowanie wspomagania tylko na trudnych lub wymagających terenach sprawi, że nasz jednoślad pozostanie dużej w dobrej kondycji.

Co więcej, odpowiednie przechowywanie rowerów elektrycznych również jest ważne. Elektryk powinien znajdować się w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Baterie do roweru elektrycznego wymagają szczególnej dbałości. W e-bike'ach występują dwa rodzaje baterii: żelowe i litowo-jonowe. Te drugie ze względu na swoją niewielką wagę, coraz częściej są wykorzystywane w produkcji elektryków.

Rower elektryczny dziecięcy MTB Cube Acid 240 Hybrid Rookie Pro 400 2022

Cube Acid 240 Hybrid Rookie Pro 400 2022

Pierwszą podstawową zasadą dotyczącą dbałości o baterie jest ich odpowiednie ładowanie. Tutaj koniecznie należy używać oryginalnej ładowarki. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy sprawdzić, czy zamiennik posiada odpowiednie parametry. Dodatkowo nie należy pozostawiać roweru na rozładowanej baterii zbyt długo. Takie postępowanie może znacząco skrócić żywotność akumulatora, dlatego zaraz po dotarciu do miejsca, w którym jest możliwość podłączenia baterii do prądu, należy ją naładować. Nawet w trakcie okresu zimowego trzeba kontrolować poziom baterii, a kiedy zajdzie taka potrzeba, należy ją doładować. Podczas jazdy warto nie dopuszczać do sytuacji, kiedy akumulator zacznie się wyładowywać. Tak często, jak tylko jest to możliwe, należy ładować baterię. Nie trzeba czekać, aż jej poziom będzie niski. Zaraz po naładowaniu konieczne jest odłączenie od prądu. Nie należy pozostawiać baterii na pełnym poziomie przez dłuższy czas podłączonej do elektryczności, może to spowodować jej uszkodzenie.

Akumulatory dobrze jest przechowywać w temperaturze pokojowej. Bateria do roweru elektrycznego nie może być trzymana w warunkach poniżej 10 lub powyżej 30 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać akumulatora. To samo dotyczy jego oklejania zarówno naklejkami, jak i foliami ochronnymi, ponieważ podczas ładowania wytwarzane jest ciepło, które powinno być usuwane w sposób naturalny. Dodatkowe elementy na akumulatorze mogą spowodować zatrzymanie ciepła na urządzeniu.

Ruszanie powinno rozpoczynać się od pierwszego stopnia wspomagania, po czym należy przechodzić na wyższe. Taka jazda będzie najkorzystniejsza, jeśli chodzi o silnik i baterię. Dodatkowo ze wspomagania należy korzystać jedynie na wymagających odcinkach.

Kiedy należy wymienić baterię w rowerach elektrycznych?

Dla osób ceniących sobie wspomaganie podczas jazdy najlepszym wyborem będzie rower elektryczny. Bateria w ramie jest specjalnie zabezpieczona obudową. Jej waga, wielkość, cena oraz wydajność są uzależniona od producenta. Proces pełnego ładowania najczęściej trwa od 2 do 5 godzin.

Eksploatacja baterii zależy od wielu czynników. To m.in. prawidłowe jej:

  • ładowanie,
  • przechowywanie,
  • użytkowanie.

Wszystko to wpływa na pracę akumulatora. W przypadku, kiedy elektryk jest wykorzystywany jako środek transportu do pracy, żywotność baterii może wynieść nawet 10 lat. Jeśli często używamy e-bika do jazdy górskiej lub po wymagającym terenie wymiana akumulatora będzie konieczna wcześniej.

Bateria do roweru elektrycznego Bosch Powerpack 500Wh

Bateria Bosch Powerpack 500Wh

Najczęstszym objawem, który świadczy o konieczności wymiany, jest coraz słabszy spadek zasięgu. Co więcej, jeśli po długotrwałym podłączeniu do ładowarki na wyświetlaczu widzimy znikomą energię lub całkowity jej brak, to sygnał świadczący o zużyciu. Dodatkowo pomimo podłączenia do prądu, bateria nie ładuje się, to także sygnalizuje konieczność wymiany. W takich przypadkach należy wymienić tę część na nową, aby zapobiec uszkodzeniom napędu.

Bateria do roweru Bosch Powertube 500Wh horizontal

Bateria Bosch Powertube 500Wh Horizontal

Jedną z najdroższych części w e-bikach jest bateria. Rower elektryczny wymaga odpowiedniej dbałości, dotyczy to nie tylko opon czy łańcucha, ale przede wszystkim akumulatora. Elektryki charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak muszą być odpowiednio użytkowane oraz zadbane.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Towar spełnia moje oczekiwania. Ekspresowa przesyłka, towar w bardzo dobrej cenie
2024-05-22
Zamówienie ok tylko brak instrukcji składania.
pixel