Ile waży rower elektryczny?
Ebike to sprzęt, który pokochały miliony rowerzystów na całym świecie. Dodatkowe wsparcie w postaci wyposażenia w silnik elektryczny zmniejsza zmęczenie rowerzysty oraz poprawia wygodę jazdy. Co więcej pozwala odciążyć kierowcę od pedałowania, co jest niezwykle istotne zwłaszcza na trudnym terenie. Rowery elektryczne ważą jednak więcej niż rowery konwencjonalne. Ile waży ebike i czy dodatkowy ciężar ma wpływ na komfort jazdy?
Z czego wynika wyższa waga rowerów elektrycznych?
Rower elektryczny to jednoślad, który jest cięższy niż tradycyjny rower. Należy jednak pamiętać, że wśród konwencjonalnych modeli też można znaleźć rowery lżejsze i cięższe. Na wagę rowerów elektrycznych mają wpływ nie tylko wykorzystane do produkcji materiały, ale także dodatkowe komponenty charakterystyczne dla ebike, czyli silnik, układ napędowy i bateria. Średnio akumulator razem z silnikiem to dodatkowa waga około 6 kg.
Rower elektryczny – charakterystyczne części:
- silnik – wyróżnia się kilka rodzajów silników. Może być on zamontowany w przedniej piaście, w tylnej piaście lub zamontowany centralne.
- akumulator – obecnie najczęściej wykorzystuje się modele z zasilaniem litowo-jonowym, które uznaje się za lepsze niż akumulatory żelowe. Są one bowiem lżejsze i bardziej wydajne. W zależności od pojemności akumulatory umożliwiają wsparcie kierowcy na różnym dystansie. Żywotność akumulatorów waha się od 500 do 1000 cykli rozładowań i ładowań. Co ważne, aby rower elektryczny posłużył przez długi czas należy szczególnie dbać o akumulator.
- sterowniki – elementy układu elektrycznego, które umożliwiają sterowanie mocą.
Inne elementy, które często pojawiają się w rowerach elektrycznych to np. ekrany wskazujące parametry aktywności, panele wspomagające sterowanie elektryczne czy różnego rodzaju czujniki.
Ile ważą przeciętne rowery elektryczne?
W związku z dodatkowymi elementami rowerów elektrycznych ich waga jest większa niż w przypadku rowerów tradycyjnych. Nie zmniejsza to jednak zainteresowania ebike’ami, a ich sprzedaż stale rośnie. Chętnych na posiadanie roweru elektrycznego nie odstrasza fakt, że może być on nawet o 10 kg cięższy. Obecność silnika i akumulatora to luksus, który rekompensuje ciężar sprzętu. Dostępne obecnie na rynku ebike to najczęściej rowery, których waga nie przekracza 20 kg. Warto zauważyć, że ciężar sprzętu nie jest odczuwany przez kierującego w trakcie używania, a jedynie w przypadku podniesienia roweru, co zdarza się jednak relatywnie rzadziej niż sama jazda. Stale wprowadzane nowoczesne rozwiązania i technologie sprawiają jednak, że można kupić lekkie rowery elektryczne, które ważą mniej, a posiadają wszystkie cechy i zalety ebike’ów.
Lekkie rowery elektryczne
Wybierając rower elektryczny dla wielu osób kluczowa jest waga sprzętu. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i proponują lekkie rowery elektryczne takie jak np. ebike Cube Agree Hybrid C62 SLT 2020, który waży tylko 12,5 kg, a zapewnia wszelkie wygody rowerów elektrycznych.
Można je podzielić głównie ze względu na rodzaj, różniący się głównie kształtem ramy. Do wyboru są lekkie rowery elektryczne damskie i męskie, ale można wybrać także wersje unisex. Ponadto szukając idealnego ebike warto szukać modelu najlepiej odpowiadającego na potrzeby. Inną specyfikację będą miały elektryczne rowery miejskie, inną górskie czy trekkingowe, dlatego zawsze przed zakupem należy zastanowić się, do jakich celów ma służyć ebike.
Wpływ wagi na komfort jazdy
Temat wagi roweru jest dosyć kontrowersyjny nawet w przypadku tradycyjnych jednośladów. Prawdą jest, że lżejsze rowery są łatwiejsze w prowadzeniu czy łatwiej nimi przyspieszyć, ponieważ są zwinniejsze. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy waga roweru jest kluczowa? Szeroka oferta ebike umożliwia wybranie takiego sprzętu, który będzie miał akceptowalną masę. Ponadto rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej lekkich rowerów elektrycznych, które schodzą ze swojej większej wagi dzięki wykorzystaniu lepszych materiałów czy innych komponentów. Można więc zauważyć tendencję, że im lżejszy rower, tym jest on lepszy jakościowo.