Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hulajnogi elektryczne - przepisy 2022

2022-06-20
Hulajnogi elektryczne - przepisy 2022

Nowe przepisy hulajnogi elektryczne obowiązują od 2022 roku. Zobowiązują one wszystkie osoby poruszające się na elektrycznym jednośladzie do ich przestrzegania. Łamanie przepisów drogowych przez właścicieli hulajnóg elektrycznych mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu karnego. Jakie zatem obowiązują przepisy jazdą na hulajnodze elektrycznej w mieście?

Hulajnoga elektryczna – przepisy drogowe

Pierwsze przepisy drogowe dotyczące zasad poruszania się hulajnogami elektrycznymi wprowadzono w 2021 roku. To właśnie wtedy elektryczne pojazdy zaczęły zyskiwać na coraz większej popularności i konieczne było prawne uregulowanie zasad poruszania się nimi w przestrzeni miejskiej – zarówno po drodze, jak i po chodniku. To wtedy jasno określono czym właściwie hulajnogi elektryczne są i jakie mają prawa ich właściciele.

Pojawiły się zapisy dotyczące tego, że jadąc hulajnogą zabronione jest korzystanie z urządzeń mobilnych – w tym telefonów. Obie ręce powinny znajdować się na kierownicy, aby w razie konieczności móc sprawnie pokierować pojazdem i nie doprowadzić do wypadku.

Określono również zasady poruszania się po chodnikach, ścieżkach rowerowych oraz ulicach. Jak już wiemy, hulajnogą elektryczną należy jeździć po ścieżkach rowerowych, a w przypadku ich braku – po chodniku po uprzednim dostosowaniu prędkości do pieszych (około 4 km na godzinę). Dodatkowo obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy hulajnogą elektryczną po ulicy. Wyjątkiem jest droga z ograniczeniem ruchu do 30 kilometrów na godzinę.

Hulajnogi elektryczne – przepisy od 2022 roku

Od 2022 roku obowiązują nowe przepisy odnośnie jazdy na hulajnogach elektrycznych. Ustawodawca określił jakie parametry techniczne powinna spełniać hulajnoga przed dopuszczeniem jej do użytku. Pojawiają się zatem kwestie regulujące jej maksymalną wielkość i ciężar, a także obecność świateł przednich i tylnych. Każda hulajnoga powinna mieć również minimum jeden hamulec.

Istotną kwestią w przypadku hulajnóg elektrycznych przepisy są również kwestie regulujące maksymalną prędkość z jaką można się nią poruszać. Bez zmian pozostał zapis, iż hulajnoga powinna w pierwszej kolejności poruszać się po ścieżkach rowerowych, a dopiero później po chodniku. Ustawodawca zmniejszył jednak prędkość z jaką mogą to robić – z 25 kilometrów na godzinę na 20.

Hulajnoga elektryczna OKAI ES20 Neon 500W

Hulajnoga elektryczna Okai ES20 Neon 500W

Na hulajnodze w dalszym ciągu nie można przewozić osób trzecich ani pakunków, które nie są umieszczone w plecaku. Zaostrzyły się również kary za łamanie przepisów, w tym jazdę pod wpływem alkoholu. Hulajnóg elektrycznych nie mogą również prowadzić osoby, które nie posiadają karty rowerowej bądź prawa jazdy.

Hulajnoga elektryczna z siedzeniem przepisy to już zupełnie inna kwestia. Od 2022 roku tego typu pojazd traktowany jest jako motorower. Oznacza to, że aby poruszać się nią po drogach konieczne jest posiadanie do tego uprawnień. Jednocześnie dalej jest to kwestią sporną, czy można nimi jeździć po ulicy obok innego pojazdu.

Hulajnogi elektryczne dla dzieci – co warto wiedzieć?

Nowe przepisy uregulowały również kwestie jazdy hulajnogą elektryczną przez dzieci. Wynika z nich między innymi to, iż dzieci poniżej 10 roku życia mogą poruszać się elektrycznym jednośladem jedynie w obecności rodzica lub opiekuna. Starsze dzieci mogą robić to samodzielnie, ale maksymalna prędkość jaką mogą rozwinąć to 20 kilometrów na godzinę lub mniej, jeśli jadą po chodniku między pieszymi.

Należy także pamiętać, że aby dziecko mogło samodzielnie poruszać się na hulajnodze elektrycznej bez opieki rodzica, powinno posiadać do tego stosowne uprawienia. W przypadku dzieci i młodzieży podstawą będzie karta rowerowa, a także prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T.

Jeśli zatem planujesz zakup hulajnogi elektrycznej, koniecznie poznaj obowiązujące w 2022 roku przepisy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia wypadku oraz unikniesz przykrych konsekwencji finansowych.

Hulajnoga elektryczna Motus Pro 10 Sport 2021 2x1000W

Hulajnoga elektryczna Motus Pro 10 Sport 2021 2x1000W

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super, szybko i bardzo sprawnie.
2024-05-22
Transakcja przebiegła bardzo sprawnie. Wysyłka była bardzo szybka.
pixel